המשט הסורי | מאמר מערכת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צודק שר הביטחון בכך שאינו מתרגש מהעובדה ש"כמה עשרות" פלסטינים חדרו לישראל מסוריה ו"הפרו את הריבונות של מדינת ישראל". אהוד ברק גם צודק בדבריו, שצה"ל אינו יכול להציב אלפי חיילים לאורך הגבול כדי למנוע את "הפרת הריבונות". חבל שגישה זו נעדרה כשישראל תקפה את המשט הטורקי, שהיא נעלמת כשישראל נלחמת באמצעות כלבים בפלסטינים הרוצים "להפר את ריבונותה" ולהיכנס לעבוד בישראל, והיא הפוכה לחלוטין לאופן שצה"ל פועל בו בשמירה הדקדקנית על הסגר בעזה.

מתברר, כי "הפרת ריבונות" איננה איום קיומי ואף לא אסטרטגי, על פי ברק. לכל היותר מדובר בכשל מודיעיני, שתוקן בחלקו בזכות שיקול דעת נבון של המפקד בשטח. אכן, זו תפישה ראויה למדינה שאינה מתאמצת לשרטט את גבולותיה ונשענת על מדיניות ריקה, המניחה שישראל תוכל להמשיך להתקיים בגבולות גמישים, לא מוכרים, החוצים שטחים השייכים לעמים אחרים. ריבונות המדינה נהפכת כך גם היא לגמישה ובלתי מוחלטת.

אין תמה לכן, שבהתייחסות לאירועי יום הנכבה נעשה שימוש בביטויים כמו "טרור", "איום", "היערכות צה"ל", "מספר ההרוגים והפצועים", "אינתיפאדה שלישית" ו"האיום הצפוי לנו בספטמבר". זהו הלקסיקון השגור, שהממשלה שולפת כל אימת שהיא נדרשת להציג פתרונות של ממש לבעיות יסוד. הממשלה בקלות רבה מדי מטילה על צה"ל "להיות ערוך לכל תרחיש" ולבצע בעבורה את קבלת ההחלטות המדיניות.

אירועי יום הנכבה אינם "תזכורת" ולא "איום", ודאי שלא ניסיון לחסל את מדינת ישראל. הם משקפים את דרישת היסוד ההיסטורית של הפלסטינים למדינה עצמאית, שריבונותה מוכרת ובמסגרתה תבוא לפתרון גם בעיית הפליטים. האירועים מבטאים באופן שונה את הדרישות שהציגה ההנהגה הפלסטינית במשך שנים, וישראל התחמקה מהן. לא צה"ל אמור לתת פתרון ל"אירועים", אלא הממשלה, המתקשה עדיין להבין, שהשלב הבא איננו אינתיפאדה - אלא לחץ בינלאומי ומאבק מול מעצמות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ