בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הניחו למתים בקבריהם

תגובות

היוזמה המקוממת של משרד הדתות והמועצה הדתית בחיפה, לעקור ממקום מנוחתם האחרונה שרידים של ארבעה חללים יהודים ממלחמת העולם הראשונה, מעוררת שאט נפש. "ההלכה מחייבת שיהודי ייקבר בקבר ישראל", הצהיר יו"ר המועצה הדתית בערוץ 2 בהסבירו, כי בכוונתו להביא להעתקת הקברים, המצויים בתחום בית הקברות הצבאי הבריטי בחיפה, לבית קברות יהודי.

ראוי שבקיאים ממני בהלכה היהודית יאמרו אם אכן הטיעון מתיישב עם האיסור לפגוע בכבוד המת ולהעתיק את קברו - אלא במקרים חריגים ביותר. בהזדמנות זו הם יכולים גם לנסות ליישב את הניגוד המשווע שבין ההתנגדות האלימה של חוגים דתיים להעתקת עצמות "יהודיות" לכאורה, גם כשמדובר בהקמת בית חולים, ובין ההתגייסות למען עקירת קברים. ואולם גם בלא פסיקה הלכתית, זועקת לשמים התעלמות היוזמים מאמות מידה הומניות ומוסריות ומשיקולים היסטוריים וממלכתיים.

לקראת סיום מלחמת העולם הראשונה, בעת שהלך והתברר היקף האבידות הנורא של צבאות האימפריה הבריטית, גובשה בבריטניה תפישה כוללת בעניין קבורה והנצחה של הנופלים והנעדרים. תפישה זו נועדה לתת משמעות לאומית להקרבה של דור שלם, ובה בעת למנוע מצב שבו משפחות בעלות אמצעים יעניקו ליקיריהן קבורה והנצחה ראויות בשעה שידן של רבות אחרות לא תשיג זאת. בנוסף, העברת כמיליון חללים הביתה היתה עולה לאוצר האימפריאלי המדולדל הון עתק.

שלושה עקרונות עמדו בבסיס התפישה הבריטית: עקרון אחריות המדינה לקבורה ולהנצחה; עקרון השוויוניות והרעות של הנופלים, בלא הבדל דרגה, מעמד חברתי, גזע או דת; וההתייחסות בכבוד לכל הדתות והאמונות של הנופלים.

עקרונות אלה הנחו שורה של החלטות, שהאחריות למימושן הוטלה על המועצה לקברי מלחמה של האימפריה הבריטית (לימים המועצה של חבר העמים הבריטי). המועצה אחראית כיום לתחזוקה ושימור של כמיליון ורבע קברי חללים משתי מלחמות העולם (מהם 212 אלף שלא זוהו), הקבורים ב-2,500 בתי קברות ב-150 מדינות. בישראל מצויים ארבעה בתי קברות צבאיים בריטיים מרכזיים (ברמלה, ירושלים, חיפה ובאר שבע) וקברים של חללים בודדים או חללים מוסלמים עוד בעשרה בתי קברות משניים או אזרחיים. כמו כן קיימים בתי קברות צבאיים בריטיים מרכזיים בעזה ובדיר אל-בלח.

ההחלטות שהנחו את הקבורה וההנצחה בבתי העלמין הצבאיים הבריטיים קבעו, שחללים נטמנים בזירה שבה נפלו; על כל הקברים מונחות מצבות זהות בצורת לוח אבן - לגנרל ולטוראי, לנוצרי, ליהודי ולמוסלמי. על המצבה חרוטים סמל הרגימנט של החלל וציון השתייכותו הדתית בדמות צלב, מגן דוד או חצי סהר; במידת האפשר הרוגי אותו הקרב ואותה יחידה נקברים בסמוך.

החלטות המועצה עוררו בתחילה מחלוקת ציבורית שכן חוגים שמרניים ודתיים נוצריים התנגדו לעיצוב המצבות שלא בצורת הצלב המסורתי ולהטמנת החללים מחוץ לחיק קהילותיהם. אולם רוב הציבור, בכללו רבים בקהילה היהודית, צידדו בגישה השוויונית וההומנית של המועצה. זו אף שינתה מהחלטה קודמת לחרוט בבית העלמין פסוק מהברית החדשה. כדי להימנע מפגיעה ברגשות דתיים של לא-נוצרים היא בחרה בפסוק "שמם ינון לעד", הלקוח מספר בן סירא.

מטבע הדברים, יש סממנים נוצריים בבתי הקברות הללו, אולם הרוח האופפת אותם אינה דתית אלא אוניוורסלית, ובמוקדה ההקרבה האנושית. רוח זו אינה ככל הנראה מנת חלקם של משרד הדתות ושלוחיו. מכאן, שאם ידבקו בעיוורונם, אין סיבה שיסתפקו בארבעת הקברים שבבית העלמין הצבאי בחיפה, אלא ראוי שאף ירחיבו את היריעה לתפארת היהדות ומדינת ישראל כלהלן: בשלב הראשון יעתיקו את 55 הקברים היהודיים הנותרים מיתר בתי העלמין הבריטיים בארץ ויעבירו את עצמות 1,217 החללים הבלתי מזוהים לבדיקת ד-נ-א, שמא יימצא ביניהם חלל יהודי נוסף. בשלב שני יסרקו את 2,490 בתי העלמין הנוספים שבאחריות המועצה, שבהם טמונים, למשל, 500 חללי מלחמה שנשאו את שמות המשפחה כהן, לוי ומזרחי. לבסוף, יוכלו להשלים את האבסורד בדרישה להוציא את כל היהודים מקברותיהם שבבתי עלמין צבאיים ביתר מדינות העולם.

כולי תקווה, כי משרד הדתות וממשלת ישראל יתנערו באופן נחרץ מהיוזמה החשוכה והבלתי מוסרית וימנעו מלתת יד לביזוי היהדות והמדינה, בטרם נוסיף עוד תחמושת למאשימים אותנו בגזענות, בלאומנות דתית ובאטימות מוסרית.

ד"ר שפי מלמד בתוכנית ללימודי הדיפלומטיה באוניברסיטת תל אביב ומתמחה בהיסטוריה של מלחמת העולם הראשונהבית הקברות הבריטי בירושלים. היוזמה לעקור שרידי חללים יהודים מעוררת שאט נפשתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו