נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

מקצוע הרפואה הוא מקצוע אציל. כאשר צעיר או צעירה פונים ללמוד רפואה הם עושים זאת מתוך שליחות והקרבה. הם רוצים לרפא חולים. הם מנסים להציל חיים. מדובר גם במקצוע מעניין, רחב היקף, שיש לו ביקוש עולמי. מכאן, שרב התסכול בקרב הרופאים המרגישים שאינם מקבלים את מה שמגיע להם.

לכן יצאו למאבק. אבל משום שמדובר באנשים חכמים הם לא השאירו כלום ליד המקרה. המאבק שלהם מתוכנן להפליא. השלב הראשון החל לפני ארבעה חודשים, והוא שלב הכנת דעת הקהל. בשלב זה הם דיברו על "מערכת הבריאות המתמוטטת" ועל המתמחים המשתכרים, לדבריהם, פחות מעוזרת בית, אף על פי ששכרם מגיע לכ-18 אלף שקלים בחודש בממוצע (כולל שש תורנויות).

השלב השני החל לפני חודשיים, והוא שלב העיצומים וההתשה. בשלב זה הם משבשים את העבודה בכל פעם במקום אחר. השלב השלישי עומד להתחיל ב-1 ביולי, כשהם יתחילו לעבוד "לפי הספר", פעולה שתשבית כמעט לחלוטין את בתי החולים.

הבעיה היא, שלמרות העובדה שכלפי חוץ מציגים הרופאים את השכר הנמוך של המתמחים, הרי שבתוך חדרי המשא ומתן המתמחים כלל אינם מיוצגים. הם אינם יושבים מסביב לשולחן המו"מ, ואין תביעה אחת המיועדת לשיפור שכרם. המאמץ הגדול מופנה לכיוון אחר: לשיפור שכר המומחים והבכירים.

כי צריך לדעת, שבסיס הכוח של ליאוניד אידלמן, יו"ר הסתדרות הרופאים, הוא הרופאים הבכירים, מנהלי המחלקות, העומדים בצמרת הארגון. אם לא יביא להם הישג חומרי משמעותי, הוא לא ישרוד בתפקיד. המתמחים יכולים לחכות.

לכן ארגון הרופאים דואג להסוות את השכר האמיתי של רוב הרופאים המומחים. הארגון אינו מדבר על העבודות הנוספות שלהם. אבל כשליש מהם עובדים אחר הצהריים ב"תאגידי הבריאות" או ב"קיצור תורים" בתוך בתי החולים. לשליש אחר יש פרקטיקה פרטית, או עבודה בבתי חולים פרטיים, או תעסוקה במכונים שונים, או עבודה כיועצים בקהילה או כרופאים עצמאים בקופות החולים.

אלה פריווילגיות יוצאות דופן, שאינן קיימות בשום מקום אחר במגזר הציבורי. מהנדס במשרד התשתיות אינו יכול לתת ייעוץ הנדסי פרטי "אחרי שעות העבודה". עורך דין בפרקליטות אינו יכול לכתוב בערב חוזים פרטיים. אבל רופא כן יכול לקבל מטופלים לייעוץ פרטי בקליניקה תמורת סכום הגון, ואחר כך לדאוג לכך שינותחו על ידיו בבית החולים הציבורי.

עם זאת, יש בעיות במערכת. לכן נכון להגדיל את מספר בוגרי הפקולטות לרפואה - כדי להקטין את המחסור ברופאים. מן הראוי לתגמל רופאים באופן נדיב - כדי שיעברו לפריפריה. ראוי גם לתת תגמול מיוחד לרופאים הבוחרים במקצועות שבהם יש מחסור ברופאים.

יש לפעול גם לשיפור תנאי העבודה של המתמחים; להקטין את מספר התורנויות ולצמצם את מספר השעות בתורנות. כמו כן ראוי לתת תמריצים לרופאים מומחים כדי שיעשו תורנויות. הרי היום אדם עלול להגיע לבית החולים אחר הצהריים ולקבל טיפול מידי מתמחה שרק אתמול סיים את הסטאז', כשבסביבה אין כל רופא מומחה.

האוצר הלך עד כה כברת דרך ארוכה לקראת הרופאים. היום הוא מוכן לחתום על הסכם לשמונה שנים, הנותן לרופאים תוספת שכר של 20%, ועוד 8% אם יסכימו להחתים שעון נוכחות ולעבור לחמישה ימי עבודה בשבוע. אבל אין מדובר בתוספת שכר שווה לכל הרופאים. האוצר רוצה, שעיקר הכסף יופנה לפתרון בעיית המתמחים, לפריפריה ולמקצועות שבמחסור, אך הרופאים רוצים שעיקר הכסף יופנה למומחים ולבכירים. בנקודה הזאת האוצר צודק.

עכשיו, בתיווך בית המשפט, הצדדים נכנסים לעוד שבועיים של מו"מ אינטנסיבי, וזאת ההזדמנות להגיע להסכם הוגן. המפתח נמצא בידי הרופאים הבכירים, והם צריכים לוותר. הרי מדובר במקצוע אציל, והאצילות מחייבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ