שחר אילן
שחר אילן

אחת התופעות שאינן זוכות לתשומת הלב הראויה בתחום מאבקי הדת היא שנשים בדרך כלל נפגעות בהם יותר, הרבה יותר. כך למשל, כשלושה רבעים מהמתגיירים עולי חבר המדינות הן נשים. הן הקובעות את דת הילוד ולכן יש להן עניין גדול הרבה יותר להתגייר. לכן הן הסובלות מדרך הייסורים לגיור ומדרך הייסורים שאחריו.

נשים הן כמובן הנפגעות מקווי ההפרדה. כל אשה שתבקש לשבת במקום פנוי בחלקו הקדמי של האוטובוס, או תהיה לבושה שלא לפי קוד צניעות מחמיר, צפויה להטרדות ואלימות בקווים האלה. נשים אינן מופיעות כמעט במודעות פרסום באזורים שמתגוררים בהם חרדים. מפלגות חרדיות אינן ממנות נשים לתפקידים פוליטיים או ציבוריים בכירים. ככל שהמפלגות החרדיות מתחזקות, מתעבה תקרת הזכוכית המגדרית.

מדור הזירה

בקרב הנשים, דתיות ומסורתיות נפגעות הרבה יותר. זאת, הן בשל המגורים בשכנות לחרדים והן בשל המחויבות הערכית לממסד הדתי. בשל המגורים ליד חרדים, הסיכוי שנשים דתיות יזדקקו לקווי הפרדה גדול בהרבה מהסיכוי שנשים חילוניות ישתמשו בהם. אם יעמדו על זכותן לשבת במקום שנחשב בעיני החרדים שמור לגברים, לבושן הצנוע לא יעמוד להן, והן צפויות לצעקות ולאלימות.

זוגות חילונים יעשו לעתים קרובות כל מאמץ להגיע לבתי הדין הרבניים עם הסכם חתום כדי לצמצם למינימום את ההתדיינות בפניהם. נשים דתיות שמאמינות בסמכות הדיינים שלהם, יגלו רק כשיגיעו לבתי הדין הרבניים עד כמה הן חשופות לסחיטה מצד בני הזוג וללחצים לוויתורים מצד בית הדין.

אחת המסקנות מהמצב הזה היא שהמחשבה שיש בסיס לשיתוף פעולה בין הפמיניזם לבין קנאים חרדים, למשל בנושא פורנוגרפיה בפרסום או זכויות נשים עובדות, היא מופרכת. הקנאים החרדים אינם רוצים לשמור על כבוד האשה. הם רוצים למחוק אותה מהתמונות כליל. הח"כים החרדים אינם מעוניינים בקידום נשים בעבודה, אלא רק בכך שיהיה להן קל ונוח יותר להישאר במעמדן הנחות ככוח עבודה זול.

מי שהבינו את זה הן שורה של פעילות פמיניסטיות דתיות-לאומיות. כך הפכו ארגונים דתיים-לאומיים דוגמת "מבוי סתום" ו"קולך" למוליכי המאבק נגד עריצות בתי הדין הרבניים. כך הפכו פעילות דתיות-לאומיות למוליכות המאבק נגד ההפרדה במרחב הציבורי ולשותפות במאבקים רבים על חופש הדת.

האם הגברים הדתיים-לאומיים הגיעו למודעות דומה על הצורך להיאבק בכפייה החרדית? חלקית כן. חברי כנסת דתיים-לאומיים הובילו בכנסת הקודמת את חקיקת חוק יחסי ממון, שמאפשר את חלוקת הרכוש לפני הגט. ברית בין הציבור הדתי-לאומי והחילוני בירושלים היא שאיפשרה ניצחון של ניר ברקת על המועמד החרדי מאיר פרוש.

אבל במקביל סגן ראש העיר ירושלים, דוד הדרי מהמפד"ל, שותף למאבקי הדת ההזויים ביותר, כמו הניסיון למנוע מופעי אופרה בכנסיות. סיעת הבית היהודי בכנסת שותפה לקואליציה שהולכת ומחזקת את השליטה של המפלגות החרדיות בשירותי הדת.

עד שהציבור כולו והציבור הדתי-לאומי בפרט לא יבין, שעתיד המדינה יוכרע בנושאי פנים לא פחות מאשר בנושאי חוץ, תלך ותחמיר אפליית הנשים בכלל והנשים הדתיות בפרט. לא רק שהפמיניזם ושוויון הנשים לא יתקדמו. הם ייסוגו לאחור.

הכותב הוא סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ