מאמר המערכת | סכנה גוברת לפרטיות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הטכנולוגיות של המאה ה-21 - הסלולר והאינטרנט - מקלות על אנשים להתחבר זה לזה, אבל גם חושפות אותם לפגיעה בפרטיותם. כל שימוש ברשת מתועד במאגרי מידע דיגיטליים ונוח לאיתור ושליפה. וככל שהתקשורת הבין-אישית וצריכת הבידור עוברות מאמצעים מסורתיים כמו הדואר, הטלפון והטלוויזיה לרשתות המקוונות, כן מתועדים במחשבים של מפעילות הסלולר וספקיות האינטרנט חלקים גדלים והולכים מחיי היום-יום של המשתמשים.

התיעוד הממוחשב מקל על רשויות אכיפת החוק, שיכולות כך לאסוף מידע רב על אזרחים. אפשר לעקוב אחרי תנועותיו של אדם, האתרים שבהם גלש, תכתובת הדואר האלקטרוני שלו והודעות טקסט ששלח וקיבל, בלי לנהל מעקב פיזי יקר או האזנות סתר ממושכות לשיחותיו. נדרש רק צו בית משפט, והתקשורת נחשפת.

קלות האיסוף מעודדת את רשויות האכיפה, והמשטרה בראשן, להגביר את המעקב הדיגיטלי אחרי אזרחי ישראל, וזאת בעזרת הסמכויות הגורפות שניתנו להן בחוק שכונה "חוק האח הגדול" ושהתקבל לפני כשנתיים וחצי. לפי נתונים על ביצוע החוק, שהוצגו השבוע לוועדת החוקה בכנסת, מיולי 2009 ועד יוני 2010 ביקשה המשטרה וקיבלה מבתי המשפט 14,133 צווים למסירת מידע תקשורתי. הנתונים מבטאים זינוק של 47% במספר הצווים בהשוואה לשנה הקודמת.

המשטרה טוענת שהמעקבים הדיגיטליים חיוניים למאבק בפשיעה, שתיחכומה הולך וגובר. אך הגידול הגורף במספר הצווים מעורר חשש לפגיעה לא מידתית בפרטיות, ולהתממשות אזהרותיהם של מתנגדי החוק. נראה שהמשטרה מעדיפה את נוחות החקירה על הדאגה לפרטיות האזרחים, ובתי המשפט מאשרים בקלות את הבקשות למידע מהרשתות הסלולריות והאינטרנט.

היועץ המשפטי לממשלה, בתי המשפט והכנסת צריכים לוודא, שהמעקב אחר עבריינים לא יגרום לפגיעה סיטונית בפרטיות. הגידול המדאיג במספר הצווים מראה שאי אפשר לסמוך על המשטרה שתגלה איפוק וריסון מיוזמתה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ