מורן שריר

יושב רון קופמן באולפן שמעוצב כמו לופט של נובורישית משועממת. ברקע זרוקות מזכרות מתחביבי עבר שזנחה: עצי בונסאי, אוסף תקליטים, כן ציור (אולי זו בעצם מנורה מעוצבת). מול קופמן יושבת אשה נאה מאוד. היא מטופחת, שזופה, יש לה שיער שלדעתי מכונה "שאטני" וניכר שהיא בכושר. אולי הולכת למכון. האשה מתבוננת בקופמן בעיניים גדולות וממטירה עליו שאלות. "איזה ספר השפיע עליך?", "לא תמצא את עצמך מבשל למישהי ארוחה רומנטית?", "זה חלק מהמותג שלך לא להיות בדיאטה?". קופמן מביט בה בחוסר עניין ומשתדל לענות בסבלנות. הוא לא נראה סובל אבל ניכר שהוא מעדיף להיות במקום אחר. בתור לקולונוסקופיה, למשל.

לתוכנית של שרון כידון קוראים "משהו אישי". לרגע חשבתי שמדובר בשם אירוני. אין שום דבר אישי באינטראקציה שלה עם המרואיינים שהיא מארחת אצלה באולפן הרחב. אם באחת מהפסקות הפרסומות, או המצמוצים של כידון, היו מחליפים את קופמן בפרופ' ישעיה ברלין המנוח, השיחה עדיין היתה כמעט זהה. זאת משום שכידון לא נראית כמתעניינת בתשובות של המרואיין שלה וגם אם כן, היא לא מצליחה לתרגם את הסקרנות שלה לשיחה קולחת. אחד הכלים הבסיסיים של מראיין הוא שאלות פולואו אפ. המראיין צריך להיות קשוב כדי לצוד בתשובתו של המרואיין קצה חוט שאותו יוכל למשוך בשאלה הבאה. גם אם היא לא הוכנה מראש. אצל כידון שאלת פולואו אפ היא בדרך כלל: "כן?". כשהיא בכל זאת חורגת מהשאלות הכתובות מראש, היא עושה את זה כיוצאת ידי חובה. נדמה שאם היא תסטה מהליין אפ המקורי, יישרף פיוז בראש הנאה שלה ולכן היא מעדיפה להמשיך הלאה לפי התכנון. למשל, אחרי שקופמן מכנה את ממשלות ישראל בדור וחצי האחרונים, "קולקציה של אפסים שלא היתה יכולה לנהל ועד בית", כידון שואלת אותו: "איזו התמכרות יש לך?".

במהלך התוכנית הגיחו ממסכי פלזמה מומחים שונים שתקפו את קופמן בשלל עצות. היו שם תזונאית, גומל מקצועי מעישון ופרשנית תת-מודע (מה זה לכל הרוחות?!). לא צריך תחקיר מעמיק כדי לדעת שהיחס של קופמן למומחים האלה נע בין ביטול לזלזול ולזעם. אבל כידון בשלה. לא מעניין אותה שהאורח שלה בז למיני מומחים כאלה, שהוא לוקח את הטיפים שלהם ומוציא איתם שאריות מהשיניים, שהיא איבדה אותו מזמן, שבראשו הוא כבר מחכה למונית שתיקח אותו הביתה. קופמן ישב בנימוס וחיכה שהקשקוש יסתיים, הוא אפילו לא ניסה למחות או למרוד. אין עם מי לדבר, גם ככה המומחים הוקלטו מראש. אם היה מנסה להתעמת עם מסכי הפלזמה או עם ההולוגרמה שראיינה אותו, היתה היא מחייכת, מעפעפת ושואלת, "רון קופמן, איזה סוג אוכל אתה אוהב?".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ