מאמר המערכת | האמת של נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאמר המערכת

הסופר אתגר קרת התלווה השבוע בשליחות "הארץ" למסע ראש הממשלה לאיטליה, ורשם מפיו של בנימין נתניהו את תובנותיו על הסכסוך בין ישראל לפלסטינים: "זה סכסוך בלתי פתיר כי הוא לא על שטח. זה לא שאתה יכול לוותר על קילומטר יותר ולפתור אותו. השורש של הסכסוך נמצא בכלל במקום אחר. עד שאבו מאזן לא יכיר בישראל כבמדינה יהודית, לא תהיה שום דרך להגיע להסכם". שלשום חזר נתניהו בכנסת על עמדתו: "הסיבה שיש כאן סכסוך והוא מתמשך היא הסירוב להכיר במדינת הלאום של העם היהודי בגבולות כלשהם".

בקביעתו שהסכסוך אינו פתיר, נתניהו דן את ישראל לחיות על חרבה לנצח, ואינו מותיר פתח להתפייסות עם הפלסטינים ועם העולם הערבי. צדקה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שתקפה את נתניהו בדיון בכנסת על "קבורת הסיכוי להסדר ולחיים נורמליים" ועמדה על דעתה שאפשר לפתור את הסכסוך, אם ישראל תקבל "החלטות קשות".

המסקנה המעשית שגוזר נתניהו מהערכת המצב הפסימית שלו מטרידה עוד יותר. נתניהו דורש מהפלסטינים לוותר על האתוס הלאומי שלהם ולהכיר בישראל "כבמדינת הלאום של העם היהודי". הוא דורש שהנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, יתחייב שליהודי בברוקלין או בלונדון יש זכות על הארץ יותר מלאזרח ערבי בתל אביב, ירושלים או חיפה - ובעצם יכיר בכך שהפלסטינים הם פולשים זרים לארצו של העם היהודי. לא עבאס ולא שום מנהיג פלסטיני אחר יכול להסכים לתכתיב כזה.

הסיכוי לפתרון הסכסוך טמון בהסדרים מעשיים לחלוקת הארץ, שיובילו למערכת יחסים חדשה בין שתי מדינות, ישראל ופלסטין. אך נתניהו מתחמק מבניית העתיד, הכרוכה בהכרח בנסיגה ישראלית משטחים, בפינוי התנחלויות ובחלוקת ירושלים, ומעדיף להתבצר בדיון חסר תוחלת על העבר ועל שינוי הנרטיב הפלסטיני. נתניהו רוצה להתנצח עם הפלסטינים ולא להתפשר אתם. אין מתכון בטוח יותר להתגשמות תחזיתו שהסכסוך לא פתיר, ולדחיקת הפלסטינים לאינתיפאדה שלישית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ