הטרדה מיותרת בנתב"ג | מאמר המערכת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נציגי הקהילה הגאה מברצלונה, אורחים רשמיים של משרד החוץ, טוענים, כי ביציאתם מנמל התעופה בן גוריון בשבוע שעבר נעשתה להם בדיקה ביטחונית מדוקדקת, מלווה בחקירה תמוהה וביחס משפיל. ברשות שדות התעופה השיבו על כך אמנם, כי הבדיקה היתה שגרתית ומנומסת, אך הנזק לתדמית ישראל כבר נגרם: חברי המשלחת, שהשתתפו במצעד הגאווה למרות לחץ של ארגונים אנטי ישראליים, הצהירו שלא ישובו לישראל לעולם.

נראה, כי רשות שדות התעופה והשב"כ האחראי לבודקים מפרשים את תפקידם באופן שגוי. עליהם אכן לעשות בדיקות ביטחוניות מקיפות, לטובת הנוסעים כולם, אך הן אמורות להיעשות בנימוס ובאדיבות, כשירות אזרחי, לא כטרטור צבאי.

יש מקרים שהבודקים מרשים לעצמם לחרוג מן הנוהל הביטחוני הרגיל ולערוך לנוסעים יוצאים חקירה מדוקדקת ומעליבה, המצטיירת כאיסוף מודיעין, לא כאבטחה. הדבר חמור במיוחד כשהבדיקה נעשית בשיטת ה"פרופיילינג" השנויה במחלוקת, הפוגעת בעיקר בערבים אזרחי ישראל.

בעניין זה קיבל בג"ץ במארס את עתירת האגודה לזכויות האזרח והטיל על המדינה לנמק, מדוע לא ייעשו הבדיקות הביטחוניות בנתב"ג על פי קריטריונים "שווים, ענייניים ואחידים". שופטי בג"ץ, שבדקו את סוגיית הבדיקה הביטחונית, על היבטיה הסבוכים, בהשוואה לנהוג במדינות אחרות, העירו, שלא ניתן לתייג אוכלוסייה שלמה. ברוח זו גם לא ניתן לתייג קבוצות שלמות, או יחידים, בנימוקים מעורפלים, ולביישם ברבים.

מערכי האבטחה במטוסים ובנמלי התעופה בכל העולם מתמודדים עם סיכונים ואיומי טרור, וברור כי יש לבדוק את כל הנוסעים. אך ראוי שהדבר ייעשה באופן שוויוני, גם אם יש בכך הכבדה על כלל הנוסעים; בטכנולוגיות חדשניות ופחות בחיטוט ידני במזוודות, ועל ידי צוות מנומס, המכיר בכך שהוא נותן שירות לאזרחים ולא מחלק פקודות. ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להרחיק בגסות את הבאים בשעריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ