"משחקי הכס" - החורף מגיע

"משחקי הכס", יס אקשן, 22:45

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

השם - לסדרה קוראים "משחקי הכס" ("Game of Thrones"). השם אומר הכל, הכל משחק. הסדרה, שעונתה הראשונה הסתיימה אמש, יודעת שהכל משחק אבל תושבי הממלכה האגדית ווסטרוס לא יודעים את זה. הם נלחמים על כבוד, שליטה, שטחים, זהב וביצי דינוזאור שטרם נבקעו. כל טעות קטנה תעלה להם בראשם. ובכל זאת מדובר במשחק. הסדרה איננה צינית אבל היא מאוד מודעת לעצמה, לשרירותיות הקומית של החיים ולחוסר הערך של דברים שנדמים ברומו של עולם. הפער האירוני הכל כך דק הזה, בין כבדות הראש של הדמויות לבין נקודת המבט המפוכחת של הסדרה, מעניק ל"משחקי הכס" את הגדולה שלה.

הביצים - קחו למשל את נד סטארק, מושל הארץ הצפונית. הוא גיבור הסדרה, אדם אמיץ ומצפוני. נד סטארק הוא הפנים של "משחקי הכס". על הכרזה הרשמית שהנפיקה HBO, רואים אותו יושב על כס הברזל, מושבו הנצחי של מלך ווסטרוס. אבל במשחקי הכס שום דבר אינו נצחי, ודאי לא הברית ההיסטורית בין גופו של אדם לראשו. בפרק תשע עורף במפתיע המלך ג'ופרי, נצר לשושלת מפוארת של מניאקים, את הראש של סטארק. למה? כי הוא יכול. אף סדרה אחרת לא היתה מאפשרת לו דבר כזה אבל ב"משחקי הכס" מותר כי לסדרה יש ביצים. מה זה ביצים, ביצים של דינוזאור שטרם נבקעו.

הגמד - באופן רשמי אין לסדרה מספר אבל בפועל יש דמות אחת שרואה את התמונה הגדולה ונקודת המבט שלה היא הדומה ביותר לזו של הסדרה כולה. זהו טיריון לאניסטר, גמד פיזי וענק רוחני. טיריון זה, "שמדון" כמו שהוא מכונה בתרגום לעברית, הוא אדם שנון ומפוכח, המוח שלו הוא מעבד משוכלל בעולם שעדיין משתמש ברוגטקות. טיריון נולד למשפחה עשירה ורקובה. לו היה שייך למעמד נמוך יותר, ודאי היה נמכר לקרקס. מבין כל הדמויות בסדרה, הצפוניים והדותראקים, אנשי הבקעה ובני טרגריון, טיריון הוא היחיד שמודע לכך שמדובר במשחק. זהו יתרונו הגדול. זה וגובהו הצנוע. בעולם שמקדש את זריזות החרב ונחת הזרוע, אדם נמוך קומה נחשב לתת-אדם. טיריון מנצל את חסרונו הפיזי ויתרונו האינטלקטואלי כדי לחמוק מתחת לרדאר ולשרוד בתנאים הנעימים ביותר. הניצחון שלו הוא הניצחון של "משחקי הכס".

החורף - החורפים בווסטרוס ארוכים וקשים. לכל אורך הסדרה נשמעת המנטרה "החורף מגיע" כדי לבשר על הקיפאון המצמית שהולך ומתקרב. יש רגעים ב"משחקי הכס" שמעוררים אי נוחות. למשל סצנות המין שכאילו נלקחו מפנטזיה אירוטית של נערה מתבגרת המגלה את מיניותה עקב בצד אגודל. ועדיין מדובר בסדרה שתחסר. עד שתגיע העונה הבאה צפויה בצורת קשה. החורף, לצערי הרב, מגיע.


''משחקי הכס''. סדרה עם ביצים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ