תמרה טראובמן | קוטג' בהתנחלות

תמרה טראובמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תמרה טראובמן

יש אנשים שמחרימים בשר, אחרים מחרימים קוטג'. ויש המחרימים את הכיבוש וההתנחלויות. את זכותם של האחרונים, ושלהם בלבד, מתכוונת כעת הקואליציה לשלול.

הצעת החוק "למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם" נועדה למנוע מחאה, המתבטאת באי-שיתוף פעולה כלכלי, תרבותי ואקדמי עם תעשיית הכיבוש וההתנחלויות. בפברואר עברה ההצעה בקריאה ראשונה ובימים אלה מכינים אותה לקריאה שנייה ושלישית.

מדור הזירה

לא רק בשמאל הרדיקלי, גם במשרדי התמ"ת, המשפטים והחוץ מתנגדים ל"חוק החרם", מפני שלדעתם הוא עשוי להביא דווקא להגברת החרמות נגד ישראל במקום לסיכולם.

החוק, שיש לו השלכות כלכליות, פוליטיות ומוסריות מרחיקות לכת, הוא ניסיון לא חכם להתמודד עם תנועת BDS (ראשי תיבות באנגלית של חרם, הסטת השקעות וסנקציות נגד ישראל). בתנועה אירופים ואמריקאים שנענו לקריאת ארגונים פלסטיניים לחרם כלכלי, אקדמי ותרבותי, והיא כבר גורמת קשיים לחברות הפועלות בהתנחלויות או מעורבות בכיבוש. כך, לאחר שקבוצת דקסיה הבלגית לא הצליחה להביא להפסקת מתן השירותים הפיננסיים שבנק דקסיה-ישראל שבבעלותה (לשעבר בנק אוצר השלטון המקומי) מספק להתנחלויות, הקבוצה מכרה את הבנק הישראלי במחיר הפסד תחת לחצה של ה-BDS. חברות האם האירופיות של מולטילוק ובייגל-בייגל הודיעו שיעבירו את מפעליהן מההתנחלויות לשטח ישראל.

חרם הוא אמצעי מחאה חוקי ולגיטימי, המעוגן בזכות לחופש הביטוי, ההתארגנות והמחאה. "חוק החרם", שיפגע אנושות בזכויות אלה, הוא השלב הבא במסע הרדיפות הפוליטיות שמנהלת הממשלה נגד אזרחיה, במטרה להשתיק את המחאה נגד הכיבוש.

המדינה משקיעה מיליונים במיתוג מחדש של ישראל בעולם, אך כל ניסיון למתג דבר שאינו קשור למציאות נדון לכישלון. האליטה בדרום אפריקה הבינה זאת רק לאחר שכלכלת דרום אפריקה עמדה על סף קריסה. יש לקוות שממשלת ישראל תלמד מהשיעור ההיסטורי הזה. אם לא, חובתנו כאזרחים להזכיר לה.

הכותבת היא עיתונאית ופעילה ב"קואליציית נשים לשלום"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ