צפריר רינת | נתניהו יפריח את השממה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פינה בשבוע שעבר את סדר יומו העמוס במשברים מדיניים וביטחוניים והקדיש יום שלם כמעט לים המלח. נתניהו סייר באזור ועסק בסוגיות הקשורות בשימור הים ובפיתוח התיירות בחלקו הדרומי.

לרגע היה נדמה, שנתניהו עומד בחזית אחת עם הארגונים הסביבתיים ופעילים ירוקים, המייחדים מאמץ בלתי נלאה להציל מה שניתן מהנופים רבי ההוד של הים המצטמק. ראש הממשלה אף הצביע עם שריו בעד ים המלח, במסגרת תחרות בינלאומית שבה יוכרזו שבעת פלאי עולם של הטבע.

אבל מהר מאוד ראש הממשלה התעשת, והתברר שהוא ממשיך להיות סלע איתן לא רק בעמידתו על זכות העם היהודי להתיישב בארצו, אלא גם בהתעקשותו לראות בטבע ובנוף לא יותר מהפרעה למימוש חזון ההתיישבות הזה.

נתניהו פרס את משנתו בקצרה והסביר, שקרקע בלתי מפותחת היא קרקע מתה, כשהוא נתלה באילן גבוה, הכלכלן הפרואני הרננדו דה סוטו, שלדבריו הבין מהי החשיבות של קרקע. באזור ים המלח מתכוון ראש הממשלה להחיות את הקרקע על ידי תוכניות כמו הקמת ערים חדשות באזור הערבה, לא ברור איפה ומתי ובאיזה גודל.

איזו קרקע בדיוק באזור ים המלח היא מתה? האם שמורות הטבע, שהן מהיפות בישראל, או אולי כל סביבת הים, שנתניהו עצמו רואה בו את אחד משבעת פלאי עולם? ואולי מדובר בכל האזורים בישראל שבהם נשמר הטבע, למגינת לב ראש הממשלה, הנאלץ לראות מפה מכוסה בכתמים של קרקע גוועת מרוב צומח, חי ונופי בראשית, במקום בשרטוטים מלאי חיוניות של כבישי אספלט, מרכזי קניות ויישובים חדשים.

ואולי ראש הממשלה נקלע למכונת זמן ונשאב אל תקופת הקמת המדינה, ואחר כך שב אל ההווה אחוז בחזון המפא"יניקי הישן של התיישבות ובנייה, חזון שהתאים לזמנו בהיבטים מסוימים, אבל נעשה בעייתי במדינה שחיים בה שבעה מיליון תושבים.

על נתניהו, האמור להיות מעודכן בחידושים הכלכליים, החברתיים והטכנולוגיים של ימינו, לא עשתה שום רושם הפעילות למען הסביבה של השנים האחרונות. נראה שאין הוא מודע לכך, שטובי המומחים לתכנון בישראל גיבשו תוכנית מתאר ארצית, שאושרה בממשלה. התוכנית קובעת היכן יש לבנות ואיפה יש לשמור על השטח הפתוח וטוענת, שיש לייעל את ניצול הקרקע ולהימנע מהקמת יישובים חדשים. ואילו נתניהו, בהבל פה, ממציא ערים חדשות; אך מתאים יהיה לקרוא להן סדום ועמורה, כהצעת חוקרת המקורות ד"ר רות קלדרון.

אפשר רק לנחש את גודל התסכול של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לנוכח תפישת העולם של נתניהו. כל זאת בזמן שהוא מנהל קרבות מאסף להצלת חופים טבעיים מול מינהל מקרקעי ישראל ומקדם תוכנית לאומית לשימור המגוון הביולוגי בישראל, שקיומו תלוי, רחמנא ליצלן, בקרקע לא מפותחת.

ואפשר פשוט להשוות את נתניהו לפוליטיקאי אחר יוצא הליכוד, ח"כ מאיר שטרית. לפני שבועיים השתתף שטרית ביום איכות הסביבה בכנסת וביטא בצורה קולעת ועכשווית את כל האמת ביחס לחשיבות שימור הקרקע הלא מפותחת. "יש היגיון ותפקיד לכל בעל חי שקיים בטבע, שלא תמיד אנחנו מבינים אותו", ציין שטרית. "בלי קוטג' אפשר לחיות, אבל בלי מגוון ביולוגי אין חיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ