נחמיה שטרסלר | חברתית עאלק

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

למרות הבטחות מוקדמות החליט בנימין נתניהו שלא להחליט. נתניהו אמנם הקשיב להמלצות של ועדת קדמי בנושא שוק החלב, אך אמר ש"יקיים דיון נוסף". מי יודע, אולי עד לדיון הנוסף יירד הנושא מסדר היום הציבורי, והוא יוכל להמשיך לא להחליט.

לפני הדיון אמר לי נתניהו באופן חגיגי, ש"משק החלב הוא קרטליסטי, בעל מבנה ארכאי, ואני אכניס בו שינויים"; אך מי אמר שהשינויים צריכים להתרחש דווקא עכשיו? נתניהו אף הוסיף ואמר, שהוא "מתכוון לפתוח את שוק מוצרי החלב ליבוא כדי ליצור תחרות"; אך מה רע בדיבורים גבוהה גבוהה בלי לעשות כלום? רוב חברי הכנסת התאכזבו מאוד מחוסר הביצוע של נתניהו. גם הציבור הרגיש מרומה. אמנם מחיר הקוטג' הורד, אך מחירי הגבינה, החמאה, השמנת, היוגורט והחלב הניגר ממשיכים להיות הרבה יותר גבוהים מאשר באירופה או בארצות הברית.

אלא שחברת כנסת אחת היתה מרוצה מאוד מחוסר הביצוע של נתניהו. מבחינתה, מחירי מוצרי החלב נוחים ונכונים. זו חברת כנסת המציגה את עצמה בטעות כ"חברתית". בבלוג שלה כתבה, שהיא אינה תומכת במחאה הציבורית נגד מחיר הקוטג' כי הוא "מפרנס בכבוד עובדים, חקלאים ותעשיינים". לכן אין מקום להוריד את מחירו.

ראו עד לאן יכולים להוביל פופוליזם, חוסר ידע ורצון להתחנף לוועדי עובדים גדולים ולתעשיינים עשירים. הציבור כולו, כולל אלה המשתכרים שכר מינימום, צריך לשלם 7.3 שקלים תמורת קוטג', ומחיר זהה מופרז תמורת גבינה לבנה, כדי שכמה מאות רפתנים יוכלו להמשיך להיות לא יעילים, אך להרוויח סכומים גבוהים על חשבון כלל האזרחים. כמו כן, אנחנו צריכים להמשיך ולשלם 7.3 שקלים תמורת קוטג' כדי שכמה מאות עובדים בתנובה ישתכרו טוב יותר.

כמה חוסר הבנה צריך כדי לומר זאת. הרי עובדי תנובה לא ישתכרו יותר עקב קוטג' במחיר מופקע. הם ישתכרו בערך כמו שמכתיב השוק לעובדים מסוגם. את כל ההפרש הקרטליסטי ייקחו לעצמם בעלי תנובה, שטראוס וטרה, שלא חולמים אפילו לחלוק את הרווח הזה עם העובדים. הם כן יקצו למנהלים ולעצמם משכורות עתק של מיליונים. אז מדוע מגינה עליהם ח"כ שלי יחימוביץ'?

כאשר יחימוביץ' מגינה על תעשיינים, היא בעצם רוצה למצוא חן בעיני שרגא ברוש וחבריו. כאשר היא מגינה על תנובה, היא רוצה להתחנף לוועדים הגדולים במשק, שלהם יש נציגים, כוח והשפעה במרכז מפלגת העבודה. הם משפיעים על תוצאות הבחירות הקרובות ליו"ר המפלגה. לעומת זאת, הציבור הרחב הוא אמורפי. אין לו כוח, והוא אפילו אינו יודע שיחימוביץ' מקריבה אותו על מזבח האינטרסים האישיים שלה.

יחימוביץ' אינה מתנגדת רק להוזלת מוצרי החלב. היא מתנגדת גם להוזלת יתר המוצרים. למשל, היא כותבת שהיא מתנגדת להוזלת מחיר העוף. היא מתנגדת למבצע של רמי לוי, שמכר "עוף בשקל", כי לדבריה זה פוגע בחקלאים ובעובדי רשתות השיווק. כלומר, מבחינתה, עדיף שלוי ימכור ק"ג עוף ב-20 שקל, כדי שהחקלאים ירוויחו יותר, וכך גם העובדים. נראה שאינה מבינה, שברגע שלוי ימכור עוף ביוקר, הוא יגרוף את עיקר הרווח, לא החקלאים וגם לא עובדיו.

אפילו נניח שהחקלאים ועובדי הרשת יקבלו מלוי עוד כמה גרושים, מה יהיה על מיליוני האזרחים שישלמו 20 שקל לק"ג? מה על רמת חייהם? מה על אלה ש-20 שקל לק"ג לא יאפשרו להם לקנות עוף בכלל? האם אין האזרחים האלמונים האלה ראויים לכך שכוח הקנייה של שכרם יהיה גבוה יותר?

לסיכום ממליצה יחימוביץ' שלא לאפשר יבוא של מוצרי חלב. כלומר, שנמשיך כולנו לשלם את מחירי העושק של תנובה, שטראוס, שופרסל וקו-אופ. בנקודה זו הופך לפתע נתניהו לבעל ברית שלה. הוא אמנם מדבר בזכות היבוא, אך אינו מבצע. לכן הוא מקיים בפועל את המדיניות האנטי-חברתית של "החברתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ