שלמה גזית | אני טרוריסט גאה

שלמה גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה גזית

ב-1942, כנער צעיר, תלמיד בית ספר תיכון בתל אביב, הצטרפתי לארגון "ההגנה". שלטון המנדט הבריטי ראה בי ובאחרים שעשו כמוני חברים בארגון בלתי חוקי. שנתיים לאחר מכן התגייסתי לפלמ"ח, ובתקופת פעילותי במסגרת "תנועת המרי העברי" ראה בי השלטון הבריטי "טרוריסט". לאחר מכן לחמתי במלחמת העצמאות ועשיתי עוד 32 שנים בשירות קבע בצה"ל.

אני רואה היום בהמשך שלטון הכיבוש שלנו ביהודה ושומרון סכנה קיומית. על פי ראייתי, מציאות זו מאיימת על ההישג המרכזי לו תרמתי לפני 70 שנה - הקמתה של מדינה יהודית ריבונית ודמוקרטית. אם לא ניפרד, ובהקדם, מן האוכלוסייה הפלסטינית שבשטח, לא תוכל ישראל היהודית והדמוקרטית להתקיים.

לפני כמה שנים הצטרפתי כחבר למועצה הציבורית של ארגון "יש דין". אינני יכול להשפיע על ההחלטות המדיניות של ישראל, אולם ראיתי זאת מחובתי לתרום לשמירת החוק בשטח הכבוש והנתון לשליטתנו. אני מאמין כי ממשלת ישראל, הכנסת והרוב המכריע בעם רוצים שהחוק ייאכף בשטח שממזרח לקו הירוק, ממש כפי שהם רוצים שהוא ייאכף ממערב לו. אולם במציאות הקיימת היום, לדאבון הלב, אין דין שווה ליהודי ולערבי בכל הנוגע לאכיפת החוק. מערכת משפט המיישמת את החוק באופן מפלה על בסיס זהות לאומית, מקיימת בעצם משטר של אפרטהייד. ואת זאת ביקשתי למנוע בפעילותי ובתרומתי כחבר המועצה של ארגון "יש דין".

התושב הפלסטיני בשטח הכבוש איננו מסוגל ברוב המקרים לעמוד על זכותו ולמצוא את דרכו במבוך הביורוקרטיה האזרחית והצבאית של מדינת ישראל. חבורת התחקירנים והמתנדבים (בעיקר מתנדבות) של ארגון "יש דין" משמשת לו לפה. איננו מתיימרים לקבוע מי צודק בכל מקרה ומקרה. תפקידנו מסתיים בלימוד התלונה לפרטיה ובהעלאתה בפני הרשויות.

הממשל הישראלי בשטח, גורמי צה"ל ומשטרת ישראל, אינם אוהבים את פעילותנו. לא נוח להם להתמודד עם התלונות שאנו מניחים לפתחם. אולם איש מהם אינו טוען, כי פעילותנו מיותרת, פסולה או חתרנית.

אתמול נפל דבר. 69 שנים לאחר ששלטון המנדט הבריטי הגדיר אותי כטרוריסט, בא שר נכבד בממשלת ישראל, שר החוץ, האיש העומד בראש מפלגת "ישראל ביתנו", וקורא לגוף שאני חבר במועצה הציבורית שלו - "יש דין" - ארגון טרור.

בשעתו ראיתי בתואר שהודבק לי על ידי שלטון המנדט הבריטי - "טרוריסט" - אות כבוד. היום אני רואה באותו תואר, שהפעם הודבק לי על ידי השר ליברמן, אות כבוד חדש. אני מאמין כי פעילות ארגון "יש דין" ראויה לציון לשבח. אני רואה בפעילותנו ניסיון חיוני להציל את מדינת ישראל ממשטר אפרטהייד.

שר החוץ צריך היה להיות הראשון שיבין זאת. כלום אינו מבין, כי מי שמגנה את פעילות "יש דין" מצהיר בעצם על כוונה מודעת לקיים עיוות-דין, על כוונה מודעת לקיים מערכות חוק ומשפט נפרדות ליהודי ולערבי? בתנאים אלה, מר ליברמן, אני גאה להיות מכונה "טרוריסט" על ידך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ