נחמיה שטרסלר | ברוטשילד מוחים, בש"ס חוגגים

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

הצעירים בשדרות רוטשילד מפחדים שמרוץ החיים ישאיר אותם מאחור. לכן הם לא מחפשים רק דיור זמין וקוטג' זול. הם רוצים מהפכה שלמה. הם רוצים שינוי משטר כללי, משהו בסגנון של "חופש, שוויון, אחווה". לשם כך הם מוכנים להפגין ברוטשילד עוד שבועות רבים, והשלטון חושש מאוד מאפשרות זו. אבל בינתיים, ככל שהם מוחים יותר וצועקים יותר, כך הם מצליחים לשפר יותר את מצבם של... בוחרי ש"ס.

זו המציאות הפוליטית שלנו. קדימה לא מורגשת, מרצ צועקת, העבודה מנמנמת - ועסקני ש"ס קוצרים את הפירות. הנה השבוע, בהפרש של יומיים בלבד, איים אלי ישי פעמיים במשבר ממשלתי, ונתניהו מפחד.

ישי אומר שהוא לא רוצה חס וחלילה במשבר, "אני לא רוצה זעזועים, אבל אני רוצה פתרונות. אני לא אוהב לאיים, אבל אם לא תהיה ברירה יהיה משבר פוליטי. הזוגות הצעירים במדינה לא צריכים לסבול בגלל חסמים ביורוקרטיים או בגלל הרצון של המדינה להרוויח עוד קצת כסף".

לקרוא ולא להאמין. כמה עזות מצח צריך כדי לגבב את כל המלים הללו? הרי ש"ס היא בשר מבשרו של השלטון כבר 27 שנים (בהפסקות קלות), ואלי ישי עצמו הוא שר בממשלות השונות כבר 15 שנה. ולא רק זאת, אלא שאותה ש"ס ואותם עסקנים מחזיקים כבר שנים במשרד הפנים, וישי עצמו הוא שר הפנים כבר שנתיים וחצי. אז איך הוא יכול לדבר על "חסמים ביורוקרטיים", כאשר משרד הפנים שהוא עומד בראשו הוא "החסם הביורוקרטי" המרכזי? הרי הוא זה שצריך לאשר תוכניות בנייה והוא זה שאחראי על תכנון הבנייה ברחבי הארץ. איך ייתכן שהוא גם יוצר את הביורוקרטיה החוסמת, וגם מתלונן עליה?

לידו ניצב אריאל אטיאס, שר השיכון והבינוי, גם הוא מש"ס. גם הוא אלוף מגלגלי העיניים. זה השר שעומד בראש מינהל מקרקעי ישראל שהוא הדינוזאור האחרון שעוצר, בולם ומייקר, את כל הדירות בישראל. מדובר בארגון שמחזיק ב-93% מקרקעות המדינה, ולא מוכן לשחרר אותן בקצב ראוי, אפילו אם יכוונו אקדח טעון לרקתו. השיטה של המינהל של אטיאס היא לשחרר מעט קרקע, פחות ממה שדרוש, וכך לגרום לעליית מחירים, ואז לגרוף רווחי עתק מהציבור. על כך אומר ישי שהבעיה היא שהמדינה רוצה להרוויח "עוד קצת כסף" ממכירת קרקעות, והוא מתנגד לכך. אבל אטיאס הוא זה שאחראי למדיניות הצינית הזאת שמעלה את מחירי הקרקע. אז על מי בדיוק מלין ישי? על חברו למפלגה ולדעה? מה הוא חושב, שאנחנו מטומטמים גמורים?

כדי לגרום לירידת מחירי הקרקע, אטיאס היה צריך לשווק קרקע שתספיק לבניית 50-60 אלף דירות בשנה. כך היה נוצר עודף היצע, מחיר הקרקע היה יורד, וכך גם מחיר הדירות.

אלא שאטיאס רוצה לעזור לבוחריו. הוא מנצל עכשיו את מחאת הדיור ודורש מנתניהו להרחיב את תוכנית "דיור למשתכן". זו אינה אלא דרך מתוחכמת למכירת דירות זולות לקהל מצביעיו. הוא אמנם אומר שהמכרז פתוח לכולם, אך בפועל יש "קריטריונים" לחלוקת הדירות הזולות: 30% יינתנו למשפחות בנות 7 ילדים ויותר, ועוד 30% למי שיש להם 4-6 ילדים - כלומר הרוב יינתן לאוכלוסייה החרדית. והרי ברגע שבבניין מסוים ייווצר רוב חרדי, החילונים כבר לא יעזו לגשת למכרז. המעליות בבניין לא יעבדו בשבת, והשכונה תהיה סגורה לכניסת כלי רכב. לכן התוצאה בפועל היא שמי שיקבל את ההטבה הם אנשי ש"ס.

ישי אומר: "בא לי לבכות על מה שהצעירים באוהלי המחאה עוברים". אך במקום שהוא יבכה, ראוי שהצעירים יבכו. על כך שמשתמשים בהם, שמנצלים את החשש של נתניהו ממשבר פוליטי כדי להעביר עוד כמה אלפי דירות זולות - לבוחרי ש"ס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ