התנחלות קודמת לת"א / דרור אטקס

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

דוברי מאהל המחאה התל אביבי מתעקשים, ברוח הזמן והמקום, לנתק את מחאתם מ"הפוליטיקה". בכך הם כמו מבקשים לומר שאינם חלילה אנשי שמאל ה"מנצלים" את זכות המחאה כדי לקדם סדר יום מדיני, אלא אנשים מכל שדרות העם שלא סוגרים את החודש.

אין צורך להבהיר מה הוא ההיגיון היח"צני העומד מאחורי הטענה הבוסרית הזאת, אבל יש בהחלט מקום לשוב ולהראות עד כמה היא תלושה מהמציאות. זאת, מאחר שהטענה "אנחנו לא פוליטיים" חוזרת על עצמה, בין אם מדובר בסטודנטים המוחים על שכר הלימוד, בירוקים המוחים על פגיעה בשטחים פתוחים, או בעובדים סוציאליים הנאבקים על שכרם. נותר רק לתהות אם בכלל נותרו בארץ הזאת מחאות שהן אולי קצת כן פוליטיות.

מדור הזירה

שכיחות השימוש בטענה הזאת חושפת בראש ובראשונה עד כמה רודד וכווץ המושג "פוליטיקה" בשיח בישראל, באופן שחוסם מלכתחילה כל ניסיון לקיים דיון אינטגרטיבי על תופעות וחוליים שונים, המתקיימים בד בבד. הרי אין צורך בדוקטורט במדע המדינה כדי להבין שיש קשרים רבים ומסועפים בין מדיניות חוץ ומדיניות פנים.

בדיון על מחירי הדיור בישראל עולה מדי פעם השאלה אם הממשלה מאפשרת או יוזמת די בנייה כדי להשיג את הביקושים באזורים השונים. בשנתון הסטטיסטי של הלמ"ס מצוי סעיף המסכם את מספר יחידות הדיור שבנייתן החלה בכל שנה בכל אחד מהמחוזות בתוך ישראל, וכן במחוז "יהודה ושומרון" (היינו בהתנחלויות).

בדיקת הנתונים בשנים 1994-2009 שופכת אור על חלק מהסיבות שהובילו למשבר מחירי הנדל"ן הנוכחי: כמחצית (48.4%) מהבנייה בשנים אלו בהתנחלויות נעשתה ביוזמה ממשלתית. הממוצע הכלל-ארצי של בנייה ממשלתית (ובכלל זה הבנייה בהנחלויות שמושכות את הממוצע הכולל למעלה), עמד באותן שנים רק על כחמישית (20.7%) מכלל הבנייה. השוואה פרטנית בין אחוזי הבנייה הציבורית בהתנחלויות לאלה במחוזות הפריפריאליים מראה אף היא, שלא בדרום ולא בצפון לא היו אחוזי הבנייה קרובים לשיעורים שנרשמו בהתנחלויות.

במלים פשוטות: כדי להוביל קו מדיני מובהק העדיפו שש ממשלות לעודד ישראלים לעבור להתנחלויות ולא לפריפריה בישראל. עובדה זו היא בעלת השפעה קריטית על רמת ההיצעים באזורים השונים, ולכן על רמת מחירי הנדל"ן בהם.

הנתונים הללו חושפים שוב את המאמצים שעשו כל ממשלות ישראל לעקר את הסכם אוסלו מתוכנו, תוך יצירת עובדות בלתי הפיכות בשטחים. אבל הם חושפים באותה עת את אחד הכלים המרכזיים העומדים לרשותה של ממשלה הנחושה להוזיל את מחירי הנדל"ן באזור מסוים אשר ביקרו היא חפצה, תוך הזנחת אזורים אחרים.

ולידיעת תושבי מאהל רוטשילד: יש מחוז אחד שבו בכל השנים הללו רק 3% מהבנייה שהתקיימה בו היתה ציבורית, ואילו ב-2006-2009 לא נבנתה בו ולו יחידת דיור ציבורית אחת: מחוז תל אביב. עכשיו אתם מבינים מדוע דורשים מכם 3,000 שקל תמורת חדר בתל אביב. חברים, נתונים אלה הם ביטוייה של הפוליטיקה הישראלית בעשורים האחרונים. את פירותיה הבאושים נאכל כולנו עוד הרבה שנים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ