עדיף להתנצל / יהודה בן מאיר

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מן הדין ומן הצדק, ישראל אינה חייבת בהתנצלות כלשהי לטורקיה על תקרית "מאווי מרמרה". אם יש מי שצריך להתנצל זו טורקיה, בגין פרובוקציה של ארגון טרור שממשלתה היתה שותפה לה. אך בתחום המדיני-הביטחוני צריכים תמיד להיות צודקים אבל מוכרחים גם להיות חכמים.

החוכמה והתבונה המדינית - ודאי כשמדובר בישראל ובאזור הקשה, המורכב, האלים והאכזרי שבו אנו חיים - מחייבות לפעמים, בנסיבות העניין, להתפשר ולהגיע להסדרים שאינם כליל השלמות ואף לא משקפים את הצדק הצרוף. כך נהגו מנהיגי הציונות לדורותיהם, ובראש ובראשונה דוד בן גוריון, וגם - על פי עדות אישית - מנחם בגין ויצחק שמיר. החוכמה היא לדעת להבחין בין אינטרס חיוני, שעליו אין להתפשר, לבין אינטרס חיוני פחות.

מדור הזירה

ישראל תעמוד בקרוב לפני אתגרים ומאבקים מהקשים שידעה. מתרחשים באזור שינויים דרמטיים, שאינם מבשרים טובות. בעבר נדרשה ישראל להתמודד עם 22 משטרים, שהיו עוינים במידה זו או אחרת אך היו נתונים לאילוצים ולהשפעות מרסנות וממתנות. בעתיד אנו צפויים לעמוד מול 350 מיליון אזרחים במדינות ערב, שהשפעתם על מדיניות ממשלותיהם רק תגבר. זה שינוי בעל השלכות אדירות, העלולות להיות חמורות ביותר. ישראל עומדת לפני מתקפה דיפלומטית פלסטינית, העלולה להיות מלווה בהפגנות המונים, באירועים ביטחוניים קשים ובלחץ בינלאומי כבד.

למדינת ישראל יש די אויבים, ואין היא צריכה עוד אחד. טורקיה היא חברה בנאט"ו ומדינת מפתח באזור, והשפעתה ומשקלה עשויים אף לגדול. מניעת עימות מתמשך וערעור יחסי ישראל-טורקיה הוא אינטרס חיוני ממדרגה ראשונה של ישראל - כך היה בעבר, ועל אחת כמה וכמה יהיה בעתיד. כבוד וגאווה לאומית אינם עניינים של מה בכך, אך יש להכניס אותם לפרופורציה ולשקול אותם בהקשר הרחב.

על פי מה שפורסם, מדובר בהתנצלות מסויגת של ישראל, שתתייחס לכשלים המבצעיים שגרמו למות האזרחים הטורקים. והרי אין להכחיש, שכשלים מבצעיים - במודיעין ובתכנון - אכן היו. תמורת זאת אמורה טורקיה להחזיר את שגרירה לישראל, ואף לצרף אמירה מסוימת בדבר זכותה של ישראל להגנה עצמית.

זו עסקה שישראל יכולה לחיות אתה. את ההתנצלות ישכחו מהר מאוד, אבל החזרת היחסים למסלול נורמלי - אפילו מינימלי - היא עניין בעל השלכות ארוכות טווח. ומעל לכל, ברור שהמצור הימי על עזה נשאר בתוקף, וישראל הוכיחה רק בימים האחרונים את נחישותה ליישם אותו. בהסדר כזה אין מנצחים ואין מנוצחים.

רג'פ טייפ ארדואן איננו ידיד ישראל, בלשון המעטה, ונטיית לבו היא לא בצד הנכון. אולם בחברה הטורקית יש חוגים לא מעטים, ולא רק בצבא, הרוצים בקשרים טובים עם ישראל. מתוך שיחות עם טורקים כאלה מתברר, שכל ההסברים, גם אם הם נכונים, לא יועילו: סוגיית המרמרה מעיקה על אזרחי טורקיה, וארדואן משתמש בה נגדנו. צריך לקחת את הנשק הזה מידו.

ראש ממשלה צריך לפעמים לקבל החלטות קשות, לא פופולריות ולא נעימות. אם בנימין נתניהו יתמוך בהסדר, הוא ייתקל בביקורת קשה בתוך הקואליציה, אבל יהיו הרבה אזרחים שיעריכו את שיקול דעתו ואומץ לבו הפוליטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ