אלישע אפרת | רצף טריטוריאלי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שיבת החרדים להפגנות ולהתנכלות האלימה לתחבורה העירונית והפרטית, העוברת ברחוב הנביאים בירושלים בשבתות, מעלה בעיה אורבנית, דמוגרפית ואתנית ייחודית לירושלים. אין מדובר במקרה פרטי של רחוב ראשי אחד, אלא בחלק ממערכה חרדית כוללת, שמטרתה השתלטות הדרגתית על העיר ודחיקת רגלי חילונים ומסורתיים ממנה באמצעות לחצים פנים-עירוניים ודמוגרפיים.

אזורים גדולים בירושלים - מרמת אלון בצפון, בית וגן במערב ורחוב שטראוס בדרום - כבר נכבשו על ידי החרדים, וכן חלק מהשכונות שבציר רמות אשכול-נוה יעקב, מרחב המגיע לכרבע עד שליש משטח מערב העיר. הרצף הטריטוריאלי של השכונות מאה שערים, גאולה, זכרון משה, כרם אברהם, מקור ברוך, בית ישראל, סנהדריה, הבוכרים, תל ארזה, רוממה, קריית מטרסדורף, גבעת שאול, קריית משה והר נוף הוא כבר מזמן בבחינת עובדה חרדית מוגמרת.

מדור הזירה

סגירת רחוב הנביאים בואכה חניון קרתא, הסמוך לעיר העתיקה, בשבתות בפני התושבים החילונים נראה חשוב מנקודת מבטם של החרדים, כדי להשלים את סגירת המרחב האורבני של צפון העיר עד לרחוב יפו. אולם רחוב הנביאים קיבל בשנים האחרונות משנה-חשיבות כעורק תחבורה ראשי בעיר ללא תחליף המחבר בין מערבה למזרחה, בין רחוב אגריפס לדרך שכם, וזאת לאור העובדה שרחוב יפו כעורק התחבורה הראשי ההיסטורי נסגר לתנועה מוטורית כבר עשר שנים עקב בניית המסילה לרכבת הקלה.

אל מול החרדים ניצבת אוכלוסייה חילונית הפזורה מדי בשכונות רבות ומעורבות (מעטות הן השכונות החילוניות ההומוגניות); שיעורי הריבוי שלה נמוכים מאלה של האוכלוסייה החרדית; היא אינה מאורגנת דיה מבחינה קהילתית, ואין לה מנהיגות שכונתית לוחמת. לפיכך היא נמצאת בנסיגה טריטוריאלית מתמדת.

בסגירתו של רחוב הנביאים בשבתות יש לראות פגיעה חמורה בחופש התנועה של תושבי העיר, תיירים, צליינים ומבקרים. המשך ההשתלטות החרדית על ירושלים יגביר את קצב הגירתם של התושבים החילונים ממנה. דומה שלא נותר לאוכלוסייה זו אלא לשים מבטחה במשטרת ישראל, שתצליח לעצור את הגל העכור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ