נחמיה שטרסלר | הציניות של היו"ר

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

עכשיו זה כבר רציני. עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, הצטרף למאבק והציג אולטימטום לראש הממשלה: "אם עד מוצאי שבת נתניהו לא יכנס את ההסתדרות ומנהיגי המאבק החברתי ולא יציג פתרון כולל למעמד הביניים ולבעיית הדיור, ההסתדרות תנקוט את כל האמצעים שעומדים לרשותה". איזה פחד.

עיני מוסיף, שפעם הוא היה קונה בסופר ב-700 שקל, ואילו עכשיו המחירים הוכפלו. הוא גם מודיע: "יש לי רעיונות ופתרונות, אבל אין ספק שבשביל זה צריך כסף" - וזה המשפט שהכי מפחיד את בנימין נתניהו ויובל שטייניץ; הכסף.

מובן שעיני לא אשם בכלום. לא בעליית מחירי הדירות ולא בעליית מחירי המזון. אבל אנחנו חיים כאן ומכירים היטב את המציאות. לפני שנתיים איבחן ראש הממשלה נכון את בעיית הדיור ואף הציע שלוש רפורמות גדולות כדי לטפל בבועת הנדל"ן המתנפחת: רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, כך שהמינהל ייהפך ל"רשות מקרקעין" שתציף את המשק בקרקע לבנייה; רפורמה וקיצור תהליך התכנון והבנייה; ושיפור מערך הכבישים והרכבות כדי לקרב את הפריפריה למרכז, כך שיהיה אפשר לגור בפריפריה במחירים סבירים, אך לעבוד, ללמוד או לבלות בתל אביב.

האמת היא, שנתניהו ניסה כבר ב-2004 לבצע את הרפורמה הזאת במינהל, כשהיה שר אוצר בממשלת אריאל שרון, אך שרון אמר לו: עד כאן, המינהל אצלי ואל תיגע בו. כי המינהל זה כסף גדול. כי המינהל קובע מי יהיה עשיר ומי עני, על פי החלטותיו להפוך קרקע חקלאית מסוימת לקרקע למסחר או לבנייה. שרון, באופן מסורתי, החזיק במינהל בכל אחד מהתפקידים שבהם כיהן במשך השנים.

אבל מה עשה עיני כשהתברר לו שמחירי הדירות נמצאים במגמת עלייה חדה, והפתרון הוא מהפיכה במינהל? האם פנה לוועד העובדים במינהל כדי שייתנו כתף? הצחקתם אותו. עיני תמך בהשבתת המינהל במטרה לחסל את הרפורמה. כי עיני מייצג תמיד את הוועדים הגדולים והחזקים, את בעלי השכר הגבוה והפנסיה הבטוחה, לא את המעמד הבינוני. לבטח לא את המעמד הנמוך. וכך, במשך שנתיים, שום דבר לא זז. שום רפורמה ושום הצפה בקרקע. מחירי הדירות המשיכו לעלות, ותושבי האוהלים בשדרות רוטשילד משלמים את המחיר.

אבל הנה לפתע עכשיו תובע עיני פתרון לבעיית הדיור, כאילו לא היה כלל בעסק. היש חוצפה גדולה מזאת?

זכורה גם הדוגמה שנתן בקשר למחירי המזון שהוכפלו. ההכפלה היא כמובן שטות דמגוגית, אך נכון הוא שמחירי המזון עלו מעבר לממוצע בשנים האחרונות. אחת הסיבות לכך היא המכסים הגבוהים, המגינים על הייצור המקומי ומונעים תחרות מיבוא. אבל עיני הוא בעד המכסים הגבוהים הללו, המעלים מחירים. עיני הוא גם זה שמונע רפורמות בענפים מרכזיים במשק, וכך מונע תחרות והורדת מחירים. הוא תומך, למשל, בוועד חברת החשמל במאבקו נגד הרפורמה במשק החשמל. כתוצאה - הציבור כולו משלם יותר מדי תמורת החשמל, וזה משפיע כמובן על המחירים כולם.

סיבה נוספת למחירי המזון הגבוהים היא נמלי הים. אין חודש בלי השבתות, עיצומים, או עיכובים שונים ומשונים בנמלים. רק אצלנו לא עובדים באופן מלא מסביב לשעון במשך 354 ימים בשנה. רק אצלנו יש כל כך הרבה עיצומים שגורמים לאוניות להתעכב ולאחר, כך שבעלי האוניות נאלצים לשלם קנסות גבוהים של עשרות אלפי דולר ליום, והם מגלגלים את ההוצאה הזאת על היבואנים, שמגלגלים אותה עלינו, הצרכנים.

אלא שעיני תומך תמיד ובלא סייג בהתעללויות הללו. כך הוא עוזר לעובדי הנמלים להעלות את שכרם לגבהים פנטסטיים, וכאשר השכר עולה, הנמל גובה יותר על שירותיו, וגם זה מעלה מחירים.

אז עכשיו מבין אתה, מר עיני, את תרומתך למשבר הדיור ולמחירי המזון?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ