שחר אילן
שחר אילן

אחת הטענות העיקריות נגד מפגיני עיר האוהלים בשדרות רוטשילד היא שהמדינה אינה מחויבת לספק מגורים בתל אביב, וכי בכל העולם, מי שאין לו מספיק כסף מתרחק מהמרכז. אכן, אין זכות טבעית לגור ברוטשילד וסביבתה. אבל הטענה הזאת מתעלמת לחלוטין מהעובדה שתל אביב נהפכה בעשורים האחרונים לעיר המקלט של ישראל. היא המקום שבו כל מי שמרגיש מאוד לא נוח לחיות במקום אחר, או אף יירדף בשל זהותו או אורח חייו, יכול להיות בו הוא עצמו.

תל אביב היא אם כן לא רק עירם של שוכני המגדלים. היא גם העיר שמקבלת את השונים והחריגים. היא עירה של המשפחה החדשה, המקום שבו מי שלא חי את הנורמה של משפחה הטרוסקסואלית ולפחות שני ילדים, יכול לעשות זאת בטבעיות. עיר המקלט התל אביבית היא אחד ההישגים הגדולים של ישראל הליברלית והסובלנית. אסור לתת לה להתפרק בגלל שכר הדירה.

גם בעברית, גם בערבית: זירת הדעות הדו-לשונית של "הארץ"

עיר המקלט היא רעיון יהודי אנושי חשוב. הגלגול המודרני שלה בתל אביב הוא דוגמה אידיאלית ליהדות מעודכנת, מכילה ורלוונטית.

בתל אביב רווקות ללא ילדים בנות 40 פלוס יכולות לעשות ילדים לבד, בלי שזה יראה מוזר. בתל אביב בכלל קל יותר לקבל החלטה לא לעשות ילדים, אפילו לנשים. בתל אביב הומו צעיר יכול להבין שהוא לא סוטה ושיש לו עתיד. הרבה יותר קל שם לצאת מהארון ולחיות עם בן זוג מאותו מין. בתל אביב גם הציבור הנרדף מכולם, הטרנס-סקסואלים, נרדפים פחות.

הומו צעיר, כמו צעירים אחרים, לא יכול לשלם את מחיר השכירות בתל אביב. אבל לו אין מקום אחר ללכת אליו. בגן ילדים תל אביבי, ילדם של רווקה בת 40 וזוג הומואים, ילד של זוג לסביות או של זוג מעורב, יהודי וערבי, יתקבל באופן טבעי לגמרי. מישהו מכיר גן ילדים כזה ביישוב שמחירי השכירות בו נמוכים מאלה שבתל אביב? מה האלטרנטיבה שיש לאמהות חד הוריות תל אביביות, שעשו ילד בעזרת בנק הזרע? לחיות במקום שבו סביר להניח שיהיו נושא מתמיד לרכילות וחוסר סובלנות?

כלומר, מבחינתם של תל אביבים רבים לעזוב את תל אביב זה לא להתרחק ממרכזי האספרסו והסושי, אלא לעבור לאזורים שבהם לא יקבלו אותם, יתנכלו אליהם, או שהם יאלצו לחזור חלקית לארון. גם אם אין זכות טבעית לגור בעיר תל אביב, יש לכל אדם זכות טבעית לגור במקום שבו יקבלו אותו וישמרו על כבוד האדם שלו. ולאלפים ואולי עשרות אלפים מתושבי תל אביב, מגורים בעיר המזיעה הזאת הם לא מותרות. פשוט אין מקום אחר שבו הם יכולים לקבל את זה.

שימורה של עיר המקלט התל אביבית הוא אינטרס לאומי ממעלה ראשונה. ולכן יש לשאוף לדיור בר השגה גם בתל אביב. זה אומר לשאוף שיהיו בתל אביב הרבה דירות קטנות במחירי שכירות סבירים. זה אומר ליצור פתרונות תחבורה שיאפשרו לצעירים תל אביבים לגור גם ממזרח לאיילון. זה אומר ליצור מספיק פתרונות דיור מפתים מסביב לתל אביב שיורידו את הביקוש בעיר עצמה. וזה אומר שאי אפשר לקבל את הטענה כי צריך להשאיר את תל אביב לעשירונים העליונים. יש אנשים שאין להם עיר אחרת.

הכותב הוא סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ