אמיר אורן | שלד או שלדון

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

האם שרה נתניהו היא אדם פרטי או אישיות ממלכתית? מהו הפרסום המובלט ב"ידיעות אחרונות" של התביעה האזרחית שהגישה נגדה עובדת משק-הבית ליליאן פרץ: סיפור עסקי, תקשורתי, פוליטי?

כמעט לכל פוליטיקאי יש בארון איזה שלד. לבנימין נתניהו יש גם שלדון. "ישראל היום", בבעלות שלדון אדלסון, מעשירי התומכים בנתניהו, מאיים על היומון המכנה את עצמו העיתון של המדינה, שפתח בתגובה חזית גלויה נגד ראש הממשלה של העיתון. נתניהו נבהל, כדרכו, והפעם אולי בצדק. לא כל מי שנכשל בהגנה - בניסיונו לפרוש כיפת ברזל על אהוד אולמרט וחיים רמון - ייכשל בהכרח בהתקפה.

מדור הזירה

מול טענות ליליאן עומדות הכחשות שרה, מעובות במכתב ההתפטרות שכמו נלקח מאוסף משה קצב: איפה בישראל כולה יש עוד עוזרת בית אחת הטורחת להתפטר בכתב ובאהבה. ייתכן שפרץ היא סופרת בדיונית מוכשרת, ג'יי-קיי רולינג ממרחב חדרה-קיסריה, הממחזרת תיאורים מביכים של שרה בתצהירים שהגישו לבית המשפט בתיק קודם עובדי קבלן ההובלות אבנר עמדי. גם סיפורי חיילות במזכירות הצבאית של נתניהו להוריהן על יחסה של "הגברת" כלפיהן בביקוריה במשרדו של בעלה, הם בעיקר עדות אופי.

אך במשפחות מנהיגים, שמהודו ועד טקסס נוטות גם להפוך לשושלות, הגבול בין מדור הרכילות לעמוד הראשון תלוי-מצב. הקו הקנאי של בושרה אסד, אחותו של הנשיא בשאר ורעייתו של ראש המודיעין אסיף שאווכת, מעניין את המודיעין במערב. כל מה ומי שמשפיע על החלטותיו של מנהיג הוא בעל משמעות אסטרטגית. חיוני לדעת אם המנהיג פועל תחת השפעה.

בשעת מעשה הוסתרו עומק הדיכאון ודלות הקשב של מנחם בגין בדיונים גורליים, מהפצצת הכור העיראקי ועד למלחמת לבנון. אם בממשלת נתניהו ממשמשת ובאה החלטה על מלחמה עם איראן, אלה דיני נפשות ממש, ולא רק במובן של בריאות הנפש. אילו גולדה מאיר או ציפי לבני היתה מגיעה לראשות הממשלה נשואה לתמהוני כמו גומא אגייר, מממן בית"ר ירושלים שאושפז בכפייה, היה בכך בהחלט עניין לציבור. השתוללות בן זוג של ראש הממשלה עלולה להסתיים בפגיעה בשגגה בכפתור האדום. השב"כ, שנשאל, מסרב לומר אם אבטחת ראש הממשלה כוללת גם סכנות כאלה.

מי שהתעקש להלאים את האזרחית שרה נתניהו ולהעניק לה מעמד רשמי, היה שותפה בחברת "נתניהו ב.ש.", שקיומה נחשף בתביעת פרץ. גיוס לשכת ראש הממשלה נגד התביעה הוא שימוש פסול בנכס ממלכתי; שרה היתה צריכה לשכור דובר, כמו אולמרט בהסתבכותו הפלילית. לנתניהו יש קושי מתמיד להפריד בין ענייניהם של שני בני הזוג. פעם, בנוכחות עד שהביא לשיחה עם עיתונאי, במלון הצופה אל חוף ימה של תל אביב, שירבב להגיגיו בענייני המדינה שאלה מפתיעה: "אתה יודע איזה איי-קיו יש לאשתי?" ומיהר להשיב, "155!"

עם כל אבירותו, נתניהו הוא ראשית חוכמה פוליטיקאי, המנתח את הכוחות שמאחורי ההתקפה. הוא עלול למצוא בברית אויביו את אביגדור ליברמן, יריב מוצהר של אדלסון ועיתונו. גם פרשות הקשורות בנתניהו שנרדמו לפני שנתיים עלולות להתעורר. הסכנה מרחפת לא על ביתו הנקי מרבב בקיסריה, אלא על מעון השרד בירושלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ