גבי סיבוני | מלחמה לא רגילה

גבי סיבוני
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גבי סיבוני

שר החוץ הסורי אמר באחרונה: "אתם יודעים שמלחמה בעת הזאת תגיע עד לערים שלכם". האמירה מחזקת את ההבנה, שתפישת הפעולה של סוריה במלחמה עתידית תתבסס על פגיעה במרכזי אוכלוסייה בישראל. דומה, כי משנכשלו ניסיונות האויב לפעול באמצעים צבאיים קונוונציונליים ובטרור, הוא מנסה לאתר את נקודת התורפה של ישראל. להבנתו, פגיעה בערים היא נקודה כזאת.

דברי השר מראים, עד כמה אימצה סוריה תפישת פעולה טרוריסטית, הזהה לזאת של החיזבאללה והחמאס. אף שבשונה מארגונים אלה, היא טרם העבירה את מערכי השיגור שלה לתוך מרכזי האוכלוסייה כך שישמשו כמגן אנושי, חובה על ישראל להתריע מיד - בכל זירה משמעותית בעולם - על כך שסוריה פורקת את עול דיני המלחמה. דפוס האיום הזה מחייב למצוא לו מענה שיבטיח שהאויב ימשיך להירתע מלממשו. על ישראל גם להיאבק במשמעות האתית והמשפטית של האיום הסורי.

מדור הזירה

באשר לאיום של החיזבאללה והחמאס, הדברים מורכבים יותר. ביום עיון שהתקיים באחרונה במכון לביטחון לאומי פורטו עקרונות הפעולה האפשריים של צה"ל בעימות עתידי עם החיזבאללה. כל זאת במיוחד לנוכח העובדה שהארגון בונה את מערכי הפעלת האש שלו בתוך כפרים בדרום לבנון. עם פתיחת החיזבאללה באש במטרה לפגוע באזרחים ישראלים, יקבל דפוס הפעולה של ישראל, שאומץ במלחמת לבנון השנייה, משנה תוקף בשלושה מרכיבי פעולה.

הראשון, פגיעה מיידית במטרות ערכיות המהוות איום ממשי ומיידי על אזרחי ישראל, תוך כדי מאמץ מרבי למנוע פגיעה באזרחים לא מעורבים. השני, אזהרה של האוכלוסייה להתפנות ממרחב הלחימה, לשם הגנתה. השלישי, תקיפה רחבה של מטרות החיזבאללה במרחב הבנוי, לאחר אזהרת האוכלוסייה.

פרופ' אסא כשר הציע בכנס לבדל בין המלחמות הרגולריות, שבהן הצדדים מקבלים בהסכמה את עול דיני המלחמה, לבין מלחמות לא רגולריות, שבהן האויב אינו מקבל את חובותיו הנורמטיביות. במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה" לא קיבל האויב את דיני המלחמה, ואילו ישראל נדרשה לקבל עליה עול זה. ישראל יכולה להודיע, כי בשל העדר הדדיות בקבלת דיני המלחמה היא תאמץ דוקטרינה אתית משל עצמה. היא תביא בחשבון את העקרונות המוסריים של תורת המלחמה הצודקת, על פי דיני המלחמה כשהם נשמרים בידי שני הצדדים, אך תנקוט צעדים המתחייבים מהעדר הדדיות.

בדומה לדוקטרינה האמריקאית ללחימה באפגניסטאן, שפורסמה בחלקה, ראוי יהיה לבחון אפשרות לפרסום רשמי של עקרונות הפעולה האתיים של צה"ל. דומה ששלושת מרכיבי הפעולה שפורטו יוכלו להיות בסיס לדוקטרינה כזאת, אך אין די באימוצם. על ישראל להודיע מה עקרונות הפעולה שלה ולעשות זאת בהתאמה מלאה ככל האפשר עם הדוקטרינה של ארה"ב ודוקטרינות אחרות של מדינות דמוקרטיות.

פרסום המלווה במסע הסברה בארץ ובעולם יוכל לייצר דה לגיטימציה לשיטת הפעולה של האויב, ישפר את הבנת הקהילה הבינלאומית את שיטת הפעולה של צה"ל ב"עופרת יצוקה", ולבסוף - אף יעמיק את ההרתעה ויסייע להרחיק עימות עתידי; שכן האויב ישקול את המחיר שהוא עתיד לשלם בעימות כזה.

ד"ר סיבוני הוא ראש תוכנית המחקר הצבאי במכון למחקר ביטחון לאומי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ