יהודה בן מאיר | אוי לאותה איוולת

יהודה בן מאיר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהודה בן מאיר

מדיניותה של ממשלת ישראל כלפי הארגון היהודי האמריקאי "ג'יי סטריט" היא מוטעית, טיפשית, מזיקה וחסרת אחריות. הרעיון האווילי שישראל צריכה להחרים שדולה יהודית הנהנית מתמיכה לא מבוטלת בקרב יהדות ארצות הברית, וממהלכים בחוגי הממשל והקונגרס, רק משום שעמדותיה אינן מקובלות על הממשלה, הוא חסר תקדים ומעיד על אובדן עשתונות.

זאת כנראה עוד תוצאה עגומה של ההשפעה המוגזמת שיש לימין הקיצוני (בארץ ובארה"ב) על ראש הממשלה. קשה להאמין שבנימין נתניהו, המכיר היטב את המציאות האמריקאית והבינלאומית, אינו יודע בלבו פנימה שמדובר במעשה איוולת שאין כדוגמתו.

מדור הזירה

אין זה סוד שבקרב יהדות ארה"ב, כמו בקרב היהודים בישראל, יש מגוון רחב מאוד של דעות ועמדות בכל הסוגיות המדיניות העומדות על הפרק. ואין זה סוד כי בקרב הדור הצעיר של יהודי ארה"ב נושבות רוחות חדשות - אולי גם רוח פרצים - בכל הקשור לעמדות בסוגיות ערכיות ומוסריות שיש להן השלכה על יחסם למדינת ישראל.

אומר בגלוי - חלק מהעמדות של "ג'יי סטריט" אינן מקובלות עלי, ומקצת מהרוחות החדשות המנשבות הן לצנינים בעיני, ובוודאי בעיני רבים אחרים בישראל. אבל התשובה לכך אינה הטלת חרם והטחת האשמות ועלבונות, אלא הידברות רצופה ומתמשכת, וניסיון בלתי נלאה להסביר ולשכנע בצדקת עמדותיה של ממשלת ישראל. יהיה זה חוסר אחריות משווע להרחיק מעלינו את היהודים הללו במקום לעשות כל מאמץ לקרבם, גם תוך ויכוח נוקב ועמידה על עמדותיה הצודקות של ישראל.

"ג'יי סטריט" מגדיר את עצמו במוצהר כארגון פרו-ישראלי, ומדגיש את היותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, ואת מחויבותה של ארה"ב לביטחונה ושלומה. לא מדובר בנטורי קרתא או ב"מצפן", אלא בשמנה וסולתה של יהדות ארה"ב.

היעלה על הדעת, ששגריר ישראל בוואשינגטון יסרב להיענות להזמנה של ארגון כזה להופיע ולדבר בפני חבריו? אני מהסבורים שגם אם השדולה האיסלאמית בארה"ב היתה מזמינה את השגריר, הוא היה צריך להיענות להזמנה ולהציג בפני אנשיה בגאון את עמדותיה של ישראל. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בשדולה יהודית. כך נהגו כל ממשלות ישראל בעבר, מימין ומשמאל.

עבירה גוררת עבירה, ואיוולת גוררת איוולת עוד יותר גדולה. מה שהתחיל בצעד חסר תבונה של שגריר ישראל בוושינגטון, עלה מדרגה בשבוע שעבר בירושלים, כאשר גורמים בממשלה העמידו תנאים מעליבים לפגישה עם חברי קונגרס שהגיעו לישראל כחלק ממשלחת שאורגנה על ידי "ג'יי סטריט". חברי הקונגרס, הנמנים עם תומכי ישראל, לא הסתירו את עלבונם העמוק. האם זו הדרך לקדם את ענייניה של ישראל?

אנחנו נמצאים בעיצומו של מאבק מדיני קשה מאין כמוהו. אויבינו ושוחרי רעתנו מנהלים מסע עיקש, חובק עולם, לדה לגיטימציה של מדינת ישראל. המאבק מתנהל כעת אירופה, ובזמן האחרון עבר גם לקמפוסים בארה"ב. הדבר בנפשנו. אנו זקוקים לכל ידיד ותומך ומסייע ועוזר שניתן לגייס. אין לנו בעל ברית נאמן יותר מיהדות ארה"ב. מממשלה רצינית ואחראית צריכה לעשות כל מאמץ לקרב כל חוג וחוג בקהילה הגדולה הזאת, ולא להרחיקם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ