רגע אחד בנאומו של פרקליט מחוז ירושלים אלי אברבנאל בפתיחת משפטו של אהוד אולמרט, המחיש עד כמה מתנהל מאבקם של תומכי אולמרט גם מחוץ לכותלי בית המשפט. העיתון הממשיך לשאת על כפיים את אולמרט, "ידיעות אחרונות", התייצב נגד פרקליטות המדינה ומנהל שתי מערכות מקבילות: אחת נגד הבעלים של מתחרהו העיקש, "ישראל היום", שלדון אדלסון, ואחת נגד עוזרו של אברבנאל, עו"ד אורי קורב, עמוד התווך של התביעה במשפט אולמרט.

באדיבות מקורבו של אולמרט, נציב שירות המדינה שמואל הולנדר, מנוע קורב לפי שעה מהשתתפות בדיוני משפט אולמרט. הולנדר, איש עדין, הזדעזע מדברי גנאי שהטיח קורב בשופטים, באוזני תלמידיו במכללה למשפטים. בשיטת המשפט האמריקאית, פרקליטי החשוד ברצח או-ג'יי סימפסון פסלו בזה אחר זה מושבעים עד שהגיעו להרכב רצוי. בשיטת המשפט הישראלית, באין מושבעים, פוסלים את התובע. איך אמר קורב, כשנקלע לשיחה על שירותו בצנחנים, תחת פיקודם של מג"ד 890 בני גנץ ומפקד הפלוגה נדב חג'בי? בלבנון, בתקופה הקשה של סוף שנות ה-80, לפחות אפשר היה לדעת באיזה צד נמצא האויב.

מדור הזירה

בהעדרו, נטל אברבנאל את ההובלה וחידד את חומרת העבירות המיוחסות לאולמרט: מירמה והפרת אמונים "ברף הגבוה, קרוב מאוד לעבירת השוחד", כאשר מוריס טלנסקי העביר לו מעטפות כספים "בד בבד עם מעשים שעושה אולמרט עבורו כשר מכהן" במשרדי התמ"ת והאוצר. טלנסקי נתן לאולמרט 15 אלף דולר, "שישה ימים לאחר שאולמרט הוציא מכתב לאדלסון". אדלסון, יצחק תשובה ואיש עסקים נוסף, כולם בעלי מלונות, התבקשו בידי אולמרט, על נייר רשמי של ממשלת ישראל, לסייע לידידו "הקרוב והיקר" טלנסקי במאמציו לשווק ציוד לאלפי חדרי מלון.

וכאן עוקץ אברבנאל את הכוחות המסייעים לאולמרט: "מדובר באנשי עסקים בעלי אינטרסים כלכליים ממשיים בישראל. אני מאמין שהעובדה הזו מוסכמת".

למשפט אולמרט שלוש תוצאות אפשריות: זיכוי, הרשעה ללא קלון והרשעה עם קלון. בשתי החלופות הראשונות, וגם בשלישית אם נשיא המדינה ומשרד המשפטים יחברו לרקוח חנינה וזו תשרוד תקיפה בבג"ץ, ינסה אולמרט לחזור לפוליטיקה.

התביעה צריכה להוכיח את האישומים. הנטל כולו עליה. אבל אם נכונים הדיווחים שלפיהם אין מחלוקת קשה על העובדות היבשות - סכומים, שיטות, מועדים - וכי שאלת ההרשעה או הזיכוי תקום ותיפול על הפרשנות למידת אחריותו האישית של אולמרט לאירועים שהתרחשו, די בכך לפסילת יומרתו לחזור לזירה הציבורית בתום המשפט. זאת, אפילו תתקבל הגישה הסלחנית ביותר למשמעותן של העובדות.

לפי נאום אברבנאל, אולמרט רימה את מבקר המדינה בהשמטת הדיווח על קופת הסתרים של כספי טלנסקי, מסר למשטרה גרסה של "אמת חלקית" שאחר כך שינה, וכיזב בשידורו לאומה במוצאי יום העצמאות לפני שנתיים.

אם קורב, אברבנאל ופרקליט המדינה משה לדור משוכנעים במוצקות גרסתה של התביעה, אסור להם להיכנע לפיתויים וללחצים שיסכימו, "לטובת המדינה", להסדר טיעון מתירני, נטול קלון. אם אולמרט זכאי או עבריין, יישב בכלא או לא, יקבעו השופטים. אל לפרקליטות לסלול לו דרך לחזור לעמדות שהתנהגותו בהן הביאה אותו לספסל הנאשמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ