יהודה בן מאיר | לאן נעלם הקונסנסוס

יהודה בן מאיר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהודה בן מאיר

על פי הדיווחים בתקשורת, המשבר החריף עם ארצות הברית עומד על סף סיום. ראש הממשלה נהג באחריות וגילה איפוק ראוי לציון. הוא פעל כדי למנוע הסלמה של העימות והלך כברת דרך לא מבוטלת לקראת האמריקאים.

אבל אם יש דבר שצריך להדאיג את בנימין נתניהו ואת אזרחי ישראל, זו הפגיעה הקשה בהסכמה הלאומית סביב ירושלים. בשני סקרים שפורסמו בסוף השבוע התגלו ממצאים מדהימים אשר לעמדת הציבור בכל הקשור לבנייה בירושלים. הממצאים צריכים להדליק נורה אדומה בלב כל יהודי. בסקר דיאלוג, שפורסם ב"הארץ", אמרו 48% מהנשאלים שישראל צריכה להמשיך את הבנייה בכל חלקי ירושלים גם במחיר קרע עם ארה"ב, ואילו 41% מהם אמרו שישראל צריכה להפסיק את הבנייה במזרח ירושלים עד לסיום המשא ומתן עם הפלסטינים. ממצאים כמעט זהים עלו בסקר של מינה צמח. באותו סקר, 46% מהנשאלים אמרו שיש להקפיא גם את הבנייה במזרח ירושלים ורק 51% התנגדו לכך.

מדור הזירה

מי היה מאמין שנגיע למצב שבו מעל 40% מהציבור תומכים בהקפאת הבנייה במזרח ירושלים ומחצית העם בלבד תומכת בהמשכה? המשמעות של נתונים מפתיעים אלו היא שהקונסנסוס היהודי סביב ירושלים המאוחדת נסדק, אם לא מעבר לזה. אין זה אומר שחצי מתושבי ישראל ויתרו על מזרח ירושלים או שהם רואים בגילה או ברמות התנחלויות. זה כן אומר, שחלקים הולכים וגדלים בציבור הישראלי מרגישים ניתוק וריחוק ממזרח העיר ואינם משלימים עם דברים רבים שקורים בתוכה. תוצאה חמורה זו היא, בין היתר, פרי הבאושים של הפעילות הנמשכת בירושלים של ארגוני ימין קיצוניים - הזוכים לתמיכתם של שר הפנים, אלי ישי, וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת.

מדובר בשני פוליטיקאים פופוליסטיים, הפועלים בחוסר אחריות, עושים הכל כדי לרצות את הימין הקיצוני וגורמים נזק בל ישוער לעניינה של ירושלים. הוצאה בכוח של משפחות ערביות בשייח ג'ראח מבתיהן - בתים שהן מתגוררות בהם זה עשרות שנים - וסיפור בית יהונתן, המאוכלס שלא כדין על ידי אוסף של קיצונים אשר מצאו לנכון להלל ולפאר את הרוצח ברוך גולדשטיין, הם דוגמאות למעשים הפוגעים בתביעתו הצודקת של העם היהודי לריבונות על ירושלים והמכרסמים בהסכמה הלאומית סביבה.

הציבור בישראל יודע להבחין בין ירושלים ההיסטורית לבין שכונות ערביות שמעולם לא היו חלק מירושלים. לכן העם היהודי כולו, וגם ממשלת ארה"ב, נתנו גיבוי מלא ומוחלט לבנייה מחדש של בית הכנסת "החורבה" בירושלים שבין החומות, משום שזה צעד צודק, המשקף והממחיש את תחיית העם היהודי בארצו ואת זיקתו לאתרי המורשת ההיסטורית שלו וזכותו עליהם. נישול ערבים מבתיהם וניסיונות להשתלט על שכונות ערביות מובהקות במזרח העיר אינם מקובלים על איש בעולם - גם לא על רוב יהדות ארה"ב, ועל פי הממצאים, גם לא על חלק גדול מהעם היהודי בישראל.

ירושלים אינה רכושו של ניר ברקת - היא משאת נפשו של העם היהודי כולו. על ראש הממשלה להבטיח שממשלת ישראל היא שתאשר כל צעד וכל מעשה בעל משמעות מדינית בירושלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ