אורלי נוי | ממשיך להסתתר מאחורי סיסמאות ריקות

אורלי נוי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורלי נוי

"הבנייה בירושלים איננה פוגעת בפתרון שתי המדינות", הצהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאומו בפני ועידת אייפא"ק בפתח ביקורו בארה"ב. ביקור שנועד, בין היתר, למזער ולו מעט מהנזקים שהסבה אותה בנייה.

כיאה לאמירות של פוליטיקאי מיומן, גם הצהרה זו ניתנת לפרשנות באופנים שונים. האופטימים שבינינו ייאחזו בהסכמה המשתמעת מהדברים לעצם פתרון שתי המדינות, לא עניין של מה בכך בזמן שבו נושאים ונותנים ישראלים ופלסטינים כבר אינם יכולים אפילו לשבת באותו חדר ונדרשים ל"שיחות קירבה".

מדור הזירה

הנוקדנים שבין המאזינים לראש הממשלה אולי יתהו בכל זאת למה בדיוק התכוון: האם לכך שפתרון שתי המדינות יוכל להתממש בלא פתרון מוסכם גם בנוגע לחלוקת הריבונות על ירושלים, או שאולי רמז כי הסכמה כזאת ביחס לאופי החלוקה בעיר כבר הושגה וכי הבנייה אינה חורגת מאותן הסכמות?

את האפשרות הראשונה אפשר לדחות על הסף: ייתכן שלראש הממשלה יש מגרעות אחדות, אך נאיוויות איננה אחת מהן. ירושלים מוכרת זה שנים, על ידי כל הצדדים, כאחד מנושאי הליבה של הסכסוך, שפתרונו במתווה שתי המדינות כרוך בהכרח בחלוקתה לשתי בירות.

נותרת אפוא האפשרות השנייה, ולפיה ראש הממשלה הכריע מראש בדבר הגבולות העתידיים של ירושלים הישראלית, והוא מתכוון להתנהל בתוכם בהתאם: לבנות ולבנות. אפשרות זו מעלה תהיות נוספת. הראשונה והחשובה מכולן היא: מה הם אותם גבולות עלומים שנתניהו מסתמך עליהם, ובאילו נסיבות הוכרעו? האם גם שכונות כמו סילוואן, שייח ג'ראח וראס אל-עמוד, שבהן מקודמת בנייה ישראלית במשנה מרץ, נכללות בחלקים ש"כולם יודעים שיהיו חלק מישראל בכל הסדר שלום"? ולמי בדיוק מתכוון נתניהו כשהוא אומר "כולם"?

האם הפלסטינים, שחקנים שוליים במערכה, מסכימים גם הם על מה שכה ברור לנתניהו, או שההסכמה שעליה הוא מסתמך התקבלה בוועידת מרכז הליכוד? זאת ועוד: אם יש אזורים בירושלים המזרחית, אשר גם נתניהו מודה כי לא יישארו בידי ישראל בהסכם עתידי, מדוע ממשיכים ראש הממשלה ובכירים במפלגתו וממשלתו להישבע בשמה של ירושלים המאוחדת? ואם ישראל נוטלת לעצמה את החירות להתנהל בירושלים כאילו ההסדר בה כבר נחתם, מדוע לא תאפשר לרשות הפלסטינית לנהוג באופן דומה, לפחות באותם אזורים שמהם מדינת ישראל הסירה אחריות באופן מוחלט, כגון כפר עקב ומחנה הפליטים שועפאט, שנותרו מן העבר השני של מכשול ההפרדה וסובלים מהזנחה משוועת?

יש להצטער על כך, שבימים שבהם נדרשות הכרעות מהותיות על גורל הסכסוך, ובכללן גורל ירושלים, ראש הממשלה ממשיך להסתתר מאחורי סיסמאות ריקות מתוכן. חמורה מכך העובדה, שנתניהו מסרב להבין את מידת הנזק שמסבה ההתנהלות הישראלית הכוחנית והחד-צדדית בירושלים, כל זאת בסמוך לביטול שיחות הקירבה בידי מחמוד עבאס בעקבות אותה בנייה תמימה שנתניהו מבקש לשווק.

עתיד ירושלים המזרחית, על כל קילומטר מסופח שבה, צריך להיות מוכרע סביב שולחן המו"מ. התעלמות מעומק המחלוקת ביחס לריבונות בירושלים לא רק תפגע קשה בסיכויי ההצלחה של כל מו"מ עתידי ¬ היא תרחיק אותנו בהתמדה מעצם האפשרות להתכנס סביב השולחן.

הכותבת היא מנהלת הפעילות הציבורית של עיר עמים, עמותה בלתי מפלגתית העוסקת בסוגיית ירושלים בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ