אם תרצו, נהפוך לדיקטטורה

דני פילק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דני פילק

תנועת "אם תרצו", בעזרתם הנדיבה של עיתונאי חצר, פותחת במתקפה שנייה, שלוחת רסן יותר מקודמתה, נגד הקרן החדשה לישראל וארגוני זכויות האדם. מצבור השקרים שהיא מתבססת עליהם מעוותים סמלים מרכזיים של החברה, דבר הפוגע פגיעה קשה בדמוקרטיה בישראל.

ואלה הם שקריה של "אם תרצו": שמה של התנועה, ציטוט של האמירה ההרצליאנית המפורסמת, הוא השקר הראשון. אנשי "אם תרצו", התוקפים ועושים דמוניזציה לכל מי שדעותיהם אינן מקובלות עליהם, לא קראו כנראה את ספרו של הרצל "אלטנוילנד". אם היו עושים כן היו יודעים שהחזון ההרצליאני - למרות מגבלותיו האירו-צנטריות - היה חזון של חברה דמוקרטית וליברלית, שהכוחות האנטי-דמוקרטיים מוצגים בו כסכנה. העובדה ש"אם תרצו" מבקשת להשתיק כל קול ביקורתי מנוגדת אם כך לחזון ההרצליאני.

גם השימוש שעושה תנועת "אם תרצו" ביום הזיכרון מעוות ובשקר יסודו. בצורה דמגוגית ומסיתה היא משתמשת בסמליותו של היום בחברה הישראלית כדי לתקוף את הקרן החדשה, את ארגון עדאלה, ולמעשה את כל מי שאינו מיישר קו עם הדעות מבית מדרשו של רונן שובל.

אמירתו של יו"ר "אם תרצו", כי ארגוני זכויות האדם רוצים להפוך את חיילי צה"ל לפושעי מלחמה שקר היא גם כן. הכיבוש הממושך, ולא ארגוני זכויות אדם או השופט ריצ'רד גולדסטון, הוא האחראי לפעולות שהחוק הבינלאומי מגדיר כפשע מלחמה, החל המפעל ההתנחלותי שעל פי החוק הבינלאומי הוא פשע מלחמה ועד "עופרת יצוקה".

אבל שובל וחבריו אינם מעוניינים בחוק הבינלאומי. הם מבקשים להמשיך לשלוט על עם אחר, אך גם להרגיש "מוסריים", ולכן מבקשים להשתיק את העדויות על מה שקורה בשטחים, כפי שמובאים על ידי ארגונים כמו "שוברים שתיקה", "יש דין", "בצלם" או "רופאים לזכויות אדם".

"אם תרצו" אינם אפילו מקוריים. הם, ותומכיהם בתקשורת, הולכים אחרי דוגמתם של הסנאטור ג'ו מקארתי ועיתונאי החצר שלו בארצות הברית בשנות החמישים, אשר בשם "טובת האומה" רדפו את כל מי שדעותיהם לא היו מקובלות עליהם. בהתנהגותה האנטי-דמוקרטית מזכירה תנועת "אם תרצו" את התנהגות הדיקטטורה בארגנטינה.

כשארגוני זכויות האדם החלו לדווח בעולם על פשעי הדיקטטורה, הם הותקפו על ידי קמפיין שטען ש"ארגנטינה היא הומנית וישרה". העיתונות בארגנטינה התגייסה כמעט כאיש אחד לקמפיין זה. אך הזמן חשף את האמת, וכיום החברה הארגנטינית מעמידה למשפט את האחראים לפשעי הדיקטטורה.

הקרן החדשה וקהילת זכויות האדם בישראל מנסות למנוע את המשך מסענו במדרון החלקלק. הקמפיין של "אם תרצו" מהווה הוכחה נוספת לכך שדמוקרטיה וכיבוש ממושך לא יכולים לדור בכפיפה אחת. הדבר הכי מדאיג בקמפיין שלהם הוא שאין מדובר במעשה בודד, אלא בחוליה בשרשרת שמצמצמת וחונקת את המרחב הדמוקרטי בישראל. לכן, כל מי שחברה דמוקרטית יקרה לו חייב להיאבק נגד המקארתיזם של "אם תרצו" ושל עושי דברה בתקשורת הישראלית.

ד"ר פילק מלמד במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בנגב, ומשמש כחבר בעמותת רופאים לזכויות אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ