שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

משה ארנס | אזרחות ישראלית לפלסטינים

כל מי שטוענים שהמצב הנוכחי - שבו צה"ל אחראי לשיטור בשטחים הפלסטיניים ביהודה ושומרון - הוא בלתי נסבל, צריכים לחפש נואשות דרך אחרת, טובה יותר. אם הם מקווים שיושג הסכם בין הממשלה לבין מחמוד עבאס, שיכשיר את הקרקע לשיפור כזה, צפויה להם אכזבה. שכן החמאס, השולט ברצועת עזה, אינו מכיר בעבאס כדוברו, ותמיכת האוכלוסייה הפלסטינית בעבאס מוטלת בספק.

מכל מקום, ספק אם עבאס יכול לקבל עליו התחייבויות כלשהן במו"מ שהוא מקיים עם ישראל, ובוודאי שאין ביכולתו ליישמן. הסתייגותו מניהול מגעים ישירים עם ישראל היא הוכחה לחולשת עמדתו.

אם הדרך מובילה למבוי סתום, מה נשאר?

ועידת יהדות ישראל והעולם

האופציה הירדנית הועלתה כמה פעמים. רוב האוכלוסייה שם פלסטינית, שטחי יו"ש היו חלק מירדן במשך 19 שנה, ותושביהם היו אזרחי ירדן. במסגרת הסכם, הקירבה הגיאוגרפית עשויה להקל על סימון הגבול בין ישראל לירדן. זה יהיה קל יותר מסימון הגבול בין ישראל למדינה פלסטינית שאולי תקום באזור.

הבעיה היא, שירדן אינה מסכימה לכך. אין היא רוצה להכביד על מנגנוני הביטחון שלה ולהוסיף לפיקוחם עוד מיליון וחצי פלסטינים.

מן הראוי אפוא לבדוק את "הנבואה", הנשמעת מפי ישראלים ופלסטינים כאחד, שעל פיה, בהעדר הסכם עם הפלסטינים תחדל ישראל עם הזמן להיות דמוקרטיה, או לחלופין תחדל להתקיים.

מה יקרה, אם ישראל תחיל את ריבונותה על יו"ש ולפלסטינים שם תוצע אזרחות ישראלית? מי שרואים בכיבוש מצב אכזרי ובלתי נסבל יחושו הקלה בוודאי, שכן ישראל תשתחרר מנטל הכיבוש. הפלסטינים יקבלו זכות להצביע בבחירות בישראל, וישראל לא תחדל להיות דמוקרטיה וגם לא תחדל להתקיים אף על פי שהמבנה הדמוגרפי שלה ישתנה מאוד.

אלא שישראל תידרש להתמודד עם אתגר לא פשוט: שילוב האוכלוסייה הפלסטינית של יו"ש במרקם החברה הישראלית. האם תוכל לעמוד באתגר כזה?

בישראל כבר יש אוכלוסיית מיעוטים: מוסלמים, נוצרים, דרוזים וצ'רקסים. הדרוזים והצ'רקסים יכולים לשמש דוגמה לשילוב מוצלח בחברה, בעיקר בזכות שירותם בצה"ל, ורבים מהאזרחים הנוצרים משתלבים בהדרגה בחברה, בלא סיוע מהממשלה. ואולם המיעוט המוסלמי, 17% מאוכלוסיית המדינה, אינו מרגיש עדיין בבית במדינת ישראל ורחוק מליהנות משוויון הזדמנויות.

חלק גדול של האשמה במצב הזה רובץ על כתפי ממשלות ישראל לדורותיהן, שלא יזמו פעולה יעילה לשילוב האזרחים המוסלמים במדינה. כמו כן פוליטיקאים ערבים ישראלים קולניים תוקפים את ישראל מדי יום ביומו, וקולותיהם מסתירים את קול הרוב המוסלמי הדומם. גם אלה נושאים באחריות למצב האומלל, הדורש תיקון דחוף.

הוספת מיליון וחצי מוסלמים תושבי יו"ש למדינה תקשה כמובן על המצב. האם מיעוט של 30% מוסלמים ייצור אתגר, שהחברה הישראלית לא תוכל לעמוד בו? זאת השאלה שהפוליטיקאים הישראלים וכל הישראלים - יהודים וערבים כאחד - צריכים להרהר בה.

בניגוד לתחזיות הקודרות, החלת הריבונות הישראלית על יו"ש לא תביא לסופה של מדינת ישראל וגם לא לחיסול הדמוקרטיה שלה. היא תציב אתגר גדול לחברה הישראלית. גם האופציה הזאת ראויה לשיקול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ