ערן ויגודה-גדות | אם תרצו לומר אמת

ערן, יגודה-גדות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן, יגודה-גדות

תנועת "אם תרצו" פעילה מאוד בתקופה האחרונה בקרב מקבלי החלטות ובמישור התקשורתי והציבורי, ועוסקת בקידום הביקורת על השיח האנטי ציוני באקדמיה, ועל ההדרה של האתוס הציוני באוניברסיטאות.

הוויכוח הציבורי שהיא מעודדת לגיטימי. כספי משלם המסים בישראל צריכים לשרת את אלו התומכים בקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית, השומרת בקנאות על זכויות המיעוטים בה. אין להסכים לקריאה מתוך האקדמיה לחרמות על מדינת ישראל וגופים בה, לא כל שכן לשלול את עצם קיומה של המדינה ובה בעת ליהנות בציניות מכל הטובין שמספקת מערכת התגמולים הלאומית והאוניברסיטאית, ומתמיכה כלכלית וסימבולית של מערכות השלטון בישראל. אין ספק שיש בכך משום ניצול בוטה של חופש הביטוי במדינה הנלחמת על קיומה.

אבל מתוך הלהט לשכנע בעוצמתה של התופעה - בשנראה שבפועל איננה כה רחבה כפי שמנסים אנשי התנועה לטעון - נגרם נזק אדיר למדינת ישראל ולנכסיה הלאומיים, וזאת דווקא מצדם של אלה המבקשים להגן עליה: הציבור ומקבלי החלטות מולעטים בדברים חסרי שחר, שכל קשר ביניהם לבין העובדות מקרי בהחלט, שלא לומר מגמתי ומטעה.

האם האקדמיה הישראלית אכן אנטי ציונית? "אם תרצו" פירסמה דו"ח שבו נטען בין השאר ש"רוב מכריע מהחומר הנלמד במחלקות למדע המדינה מבוסס על רשימת מקורות המייצגת גישות 'פוסט ציוניות' ו'אנטי ציוניות'". אולם בחינה דקדקנית של דו"ח זה מעלה שלא מדובר במחקר מדעי ראוי לשמו. נעשו בו אינספור טעויות, החל בדרך בחירת המרצים למדגם, עבור בבחירת החומרים וכלה בהסקת המסקנות. אך למרות כל זאת ממצאיו עדיין מוצגים לפני מקבלי ההחלטות כעובדות בדוקות.

כמנהל אחד מבתי הספר המרכזיים למדע המדינה בישראל אני יכול להעיד, שאין כאן אנטי-ציונות אלא מדע איכותי לשמו העומד בכל קריטריון של תוקף מחקרי בינלאומי. גם החוקר העיקרי המוזכר בדו"ח משך ידו מתמיכה ב"מחקר" והסתייג ממנו.

איש מאתנו לא היה מוכן לקחת כדור נגד כאב ראש, שנוצר על בסיס מחקר מעוות. איש לא היה מוכן לנסוע במכונית שחלקיה לא יוצרו בעקבות מבחנים מדעיים ראויים ותקפים של חוזק שלדה ומרכב. אבל לעומת זאת אנו מוכנים משום מה להיות מוזנים במידע חברתי מעוות שמסוגל להוביל חברי כנסת, שרים וקובעי מדיניות ציבורית להחלטות מוטעות ברמה הלאומית והחברתית.

באמצעות הדו"ח המעוות מצליחים אנשי "אם תרצו" להפוך גם ציונים מובהקים למתנגדים חריפים של דרכם. הדו"ח מטיל דופי ביושרם המקצועי ובהגינותם המדעית של רבים מעמיתי. הוא מטפח תדמית שגויה של האקדמיה הישראלית, מקדם מסע צלב בלתי הגון נגדה, מצמיד תווית "בוגדנית" לחוקרים מקצועיים, ומעודד בכך את מקבלי ההחלטות לפעול נגדם. מכאן ועד הענשת האוניברסיטאות קצרה הדרך, ואז אנא אנו באים?

חופש הביטוי בישראל צריך להישמר, אך לאיש אין רשות להפיץ חומרים מטעים מהסוג הזה, וחובתנו לחשוף עובדות כהווייתן. האקדמיה והמחקר בישראל הם נכס לאומי. גם אנשי "אם תרצו" יסכימו לכך. אם ציונות אמיתית היא דרכם, גם הם צריכים להיות מודאגים מתהליך מכוון של הטעיה בכיוון אידיאולוגי זה או אחר. האקדמיה הישראלית ואיכות המחקר בה חשובות מכדי שייעשה בהם ובכלים המדעיים שלהם שימוש מטעה. לא זו דרכנו - לא זו דרכה של האמת.

מתנועת "אם תרצו" נמסר, כי הם מכירים במגבלות המחקר שנעשה ובבעייתיות שלו, אך עומדים מאחוריו.

פרופ' ויגודה-גדות הוא ראש בית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ