שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שי בייטל
שי בייטל

פרשת האזרח הישראלי, שנעצר בפולין בגין חשד לזיוף מסמכים הנוגעים לרצח בכיר החמאס בדובאי בינואר, ושגרמניה מבקשת את הסגרתו, מעוררת שאלה מרתקת: כיצד אפשר לפשר בין אינטרסים לאומיים, הנוגעים למדינות ידידותיות, ובין קיום החוק? כיצד אפשר לשמור על ידידות והבנה בין פולין, גרמניה וישראל, שלהן ערכים משותפים והיסטוריה קשה וכואבת, אם אכיפת חוק מסוים עלולה לזעזע את בסיסה של אותה ידידות?

ב 4 ביוני נעצר בנמל התעופה של ורשה אזרח ישראלי בשם אורי ברודסקי, על סמך צו מעצר אירופי שהוציאה גרמניה, בגין היותו חשוד בסיוע ועידוד לביצוע פשע, וברכישת דרכון גרמני בעבור אחד מרוצחי בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח.

היחסים בין ישראל, גרמניה ופולין הם מיוחדים במינם. השואה שחוללה גרמניה, ושהתרחשה בחלקה הגדול על אדמת פולין, היתה אחד הזרזים להקמתה של מדינת ישראל. הכרתה של גרמניה בזוועות שביצעו הנאצים, והעובדה שפולין הודתה בקיומם של פרקים אפלים בהיסטוריה שלה, שעה שגם היא היתה קורבן של גרמניה הנאצית, היו אבני הפינה במערכת היחסים העמוקה בין שלוש המדינות.

תמיכתן המלאה של גרמניה ופולין בישראל מהווה ראיה למחויבותן חסרת הפשרות לביטחונה. לאורך השנים שיתפו שלוש המדינות פעולה בתחומים רבים ומגוונים, קידמו ערכים דמוקרטיים משותפים, העומדים בסתירה עמוקה לניסיון מלחמת העולם השנייה.

ההגנה על ערכים אלה הובילה את העולם החופשי לתפישה אחידה ביחס לאחת המערכות המאתגרות ביותר בכל הזמנים, המלחמה בטרור. מערכה זו סימלה את הברית החזקה בין ישראל למערב בשלהי המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21, שעיקרה התמודדות עם אתגר הטרור הבינלאומי והאמצעים השונים שנועדו להביסו. תפישה זו התחזקה לאחר 11 בספטמבר.

פולין היא מדינה דמוקרטית ששלוש רשויות הממשל בה מופרדות באופן ברור. בשל היותה כפופה לאמנת ההסגרות הבינלאומית, ובו בזמן השקעתה הגדולה במלחמה בטרור- היא מצויה היום בקונפליקט, הנובע מהמאבק שמנהלת מדינה-ידידה בטרור. כיצד יכולה המערכת המשפטית הפולנית לקבל החלטה שלא תסתור את מחויבותה של פולין להילחם בטרור?

הצורך ליישב בין מחויבותה לחוקי ההסגרה באירופה מצד אחד לבין מחויבותה לביטחון ישראל ולמלחמה בטרור מצד שני מעמיד את פולין במצב לא נוח מבחינה מוסרית. שכן מחויבותה לקיומה ולביטחונה של ישראל עשויה לסתור החלטה משפטית להסגיר אזרח ישראלי לגרמניה. מהלך כזה ייראה כהפניית עורף מצדה. שכן, גם אם יימצא אשם, האזרח הישראלי פעל במסגרת המלחמה בטרור.

מהאמור לעיל נובעת המסקנה, שהעברת הישראלי לשלטונות ישראל תהיה צעד הגיוני וסביר מצד ממשלת פולין. זה יהיה מהלך צודק מצד הרשות המבצעת, המיוצגת על ידי הנהגה המחויבת הן לישראל והן לקונסנסוס הבינלאומי בעניין המלחמה בטרור. ואולם, הבעיה היא שהתיק נמצא בטיפול הרשות השופטת, שיכולה להסגיר בנקל את הישראלי לגרמניה בלי להביא בחשבון ערכים, אמות מידה ומרכיבים אחרים הרלוונטיים לאינטרסים של פולין, מעבר לחוק היבש. החלטה משפטית שתיעתר לדרישת ההסגרה של גרמניה עלולה לגרום מבוכה קשה לממשלת פולין וליצור מתח בינה לבין יהדות העולם.

רשויות התביעה הפולנית - אורי ברודסקי, החשוד בתיק שמונח לפניכם, עשוי להיות דור ראשון או שני לניצולי שואה. חשבו בגין מה מבקשת גרמניה את הסגרתו. חשבו שנית. האם תשנו היטב בלילה שלאחר הסגרתו?

מערכת המשפט בפולין תועיל רבות לממשלתה אם תוסיף לשיקוליה בעניין העציר הישראלי את הערכים שמצופה ממנה לשקול מהבחינה המוסרית וההיסטורית. ייתכן שאלה אינם נמצאים בין סעיפי החוק היבש, אולם הם תואמים את המחויבות הבלתי כתובה של פולין לישראל ולמאמץ הבינלאומי למלחמה בטרור, כדי שמחר הטרור ייבלם לא רק בישראל אלא גם בפולין ובגרמניה.

הכותב עבד במשרד המשפטים הישראלי ובמרכז האו"ם. הוא בעל תואר שני במשפט בינלאומי ותארים נוספים במשפטים ובלימודי המזרח התיכון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ