אלון עידן | שש עם אבי בניהו

"שש עם עודד בן עמי", ערוץ 2, 18:00

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

עודד בן עמי הוא עדיין דובר צה"ל. הוא אמנם פרש מהתפקיד ב-2001, אבל התפקיד לא פרש ממנו. אתמול, בתוכניתו "שש עם עודד בן עמי", הוא זימן את ח"כ חנין זועבי כדי לדברר בפניה את טענות מפקדיו, שבאותה העת היו עסוקים ככל הנראה בוועדת טירקל. הם ערכו עבורו סרט, הוא כבר עשה את כל השאר. זו היתה הזדמנות טובה - ורעה באותה מידה - להבין כיצד פועל הממסד הישראלי, הפעם בשלוחתו המכונה "חדשות ערוץ 2".

"התמונות המפלילות", כך כונה האייטם שעסק בחנין זועבי. כלומר, עוד לפני שניתנה זכות הדיבור לזועבי, נקבע כי התמונות מוכיחות שהיא משקרת. זאת למרות שמהתמונות עצמן - ערוכות באופן מוקפד, טביעת האצבע של דובר צה"ל ניכרת בהן - כמעט שלא ניתן להבין דבר. אלא שבן עמי מבין הכל, בעיקר מבין באיך לדקלם מסקנות שהסיקו עבורו מפקדיו בצבא.

מדור הזירה

את המסקנות שהסיקו עבורו, הוא דאג לפמפם באופן שיטתי וללא סייגים לאורך כל התוכנית. בשלושה מקרים, עוד לפני שזועבי פתחה את פיה כדי לשטוח את גרסתה, נקבע כי היא משקרת. בפעם הראשונה, כשבן עמי מקריא את כותרות המהדורה, נטען ש"תמונות חדשות מראות את ח"כ חנין זועבי מהלכת בין הפעילים החמושים על סיפון המרמרה וגם מתעמתת עם חיילי צה"ל". כמובן שהתמונות אינן מוכיחות את הדברים, ושהעימות מתברר לאחר מכן כמלאכת תרגום.

בפעם השנייה, כשעוברים למבזק החדשות, הקריינית חוזרת על אותן טענות ומוסיפה כי "בהמשך הקטע נשמע את זועבי כשהיא מתווכחת עם קצין צה"ל ומנסה למנוע ממנו לפנות חייל פצוע לבית חולים בצפון הארץ". כמובן שלא מדובר בחייל פצוע, אלא בפעיל שביקש להישאר על הספינה וזועבי תירגמה עבור צה"ל את דבריו.

כעת יוצאים לפרסומות, בן עמי מנצל את ההזדמנות ומוסיף לייצר מציאות בעזרת מלים: "מיד אחרי, הסרטון החדש שמעיד שח"כ זועבי ראתה את הפעילים החמושים על סיפון המרמרה בניגוד לעדותה". כך, כשעדיין לא התחיל האייטם שעוסק בה, החליטו ב"שש עם עודד בן עמי" להרשיע את זועבי שלוש פעמים בעדות שקר. העובדה שבמהלך הראיון עצמו היא תספק כמה הסברים הגיוניים, ותעמיד את בן עמי בכמה מבוכות ראויות, לא תשנה את הפרדיגמה איתה הגיע בן עמי מהקריה ושאותה החליט למרוח לאורך ולרוחב משדר התעמולה שניהל.

על רקע מלאכת הדוברות, כמה מגוחך נשמע בן עמי כששיסע את זועבי ואמר: "תשמעי, אני עיתונאי בחדשות ערוץ 2 ומשלמים לי כדי שאני אשאל אותך שאלות". בן עמי אינו עיתונאי ובוודאי שלא משלמים לו כדי לשאול שאלות. בן עמי עוסק בדוברות ולמרות שאת המשכורת הוא לא מקבל ממשרד הביטחון, אני בטוח שחתימתו של אבי בניהו מופיעה איפשהו בתלוש המשכורת שלו.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ