יהודה בן מאיר | לא כל ההתנחלויות שוות

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

עקרון השוויון הוא כלל גדול בתורת ישראל ומעקרונות היסוד של מדינת ישראל. משום כך אין זה קל להגן על מציאות של אי שוויון. אבל לצערנו זאת מציאות שאי אפשר להמשיך להתכחש לה - לא כל ההתנחלויות שוות ולא יכול להיות דין אחד לכולן. אי נכונותה של הנהגת המתנחלים להכיר בעובדה זו - מצערת וכואבת ככל שתהיה - היה לה לרועץ בעבר ועלול להיות לה לרועץ גם בעתיד.

ואכן, יש הבדל בין גושי ההתיישבות הגדולים, שניתן להבטיח את צירופם לישראל ושיש מקום לחדש את הבנייה בהם, לבין היישובים מעבר לגדר, שאין היגיון ואין צידוק להרחיבם. המתנחלים מנהלים מסע תעמולה על נושא אמינותו של ראש הממשלה - ואכן אמינותו של ראש הממשלה היא נכס חשוב למדינת ישראל - אבל הם שוכחים שראש הממשלה צריך להיות אמין גם בעיני העולם.

מדור הזירה

ראש הממשלה קבע שההקפאה המוחלטת של הבנייה בכל יהודה ושומרון תהיה לתקופה של עשרה חודשים, אבל הוא לא התחייב מעולם על היקף הבנייה או על האזורים שבהם תותר בנייה לאחר תום תקופת ההקפאה. ראש הממשלה גם הודיע קבל עם ועולם שהוא מקבל את העיקרון של שתי מדינות לשני עמים, ושבהתקיים תנאים מסוימים מדינת ישראל תסכים, כחלק מהסדר הקבע, להקמתה של מדינה פלסטינית ריבונית ועצמאית. ראש הממשלה גם הבהיר שאותה מדינה לא תקום בשמים, לא באלסקה ולא בממלכת ירדן, כי אם "בגדה המערבית" - והכוונה היא לגדה המערבית של נהר הירדן ולא של נהר המיסיסיפי.

להצהרה זו של בנימין נתניהו יש משמעות אחת ויחידה והיא, שאם יושג הסכם עם הפלסטינים, לא נישאר בכל המקומות בארץ ישראל שבהם אנו נמצאים היום. שרי הליכוד - למעט שני צדיקים בסדום, השרים מיכאל איתן ודן מרידור - התובעים בריש גלי לחדש את הבנייה "בכל רחבי ארץ ישראל", משדרים לכל העולם שראש הממשלה שלהם הוא שקרן. אבל אנחנו, אזרחי ישראל, חייבים להאמין שבנימין נתניהו דובר אמת.

איש בעולם לא יאמין שמדינת ישראל היא כה מטורפת שהיא הולכת להוציא מאות מיליוני שקלים על בניית דירות ביצהר, בתפוח או באלון מורה רק על מנת להוציא, בבוא העת, סכום כפול כדי להעביר את תושבי אותם יישובים למקומות אחרים. חידוש הבנייה למגורים ביישובים שמחוץ לגושי ההתיישבות יהיה פגיעה אנושה באמינותה של ישראל ויגרום לה נזק בל ישוער.

הציבור בישראל מבין זאת היטב. בסקר שנערך בימים האחרונים על ידי ד"ר מינה צמח, 51% התנגדו להמשך ההקפאה המוחלטת. אולם 62% תמכו בהמשכה של "הקפאה חלקית" ו-32% בלבד התנגדו גם להקפאה חלקית. זהו היקף כוחו האמיתי של הימין בישראל.

הציבור בישראל מבין בחושיו הבריאים שבעניין ההקפאה צריך לאמץ הצעת ביניים. הצעה שיש בה מצד אחד אי נכונות לקבל תכתיבים לא מוצדקים, ומצד שני היגיון, אמת ושמירה על אמינותה ומעמדה של ישראל. יש רק לקוות ולהאמין שראש הממשלה יידע גם הוא ללכת בדרך זו. אם יעשה כך, העם יהיה מאחוריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ