אורי שמחוני | צבא מופתע אך יעיל - דעות - הארץ

אורי שמחוני | צבא מופתע אך יעיל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מול סערת הרוחות התמוהה בעקבות פרסום הפרוטוקולים של אוקטובר 1973 - שמבחינת המהות דשה בדברים שעיקרם ידוע כבר עשרות שנים - והפרשנויות על אי מקצועיותו של הצבא בשנת 73', ברצוני לומר את האמת, שמטבעה היא תמיד לא תקינה פוליטית: צה"ל של 73' היה הצבא הטוב והכשיר ביותר שהיה למדינת ישראל ב-62 שנות קיומה.

שלושת אלופי הפיקודים אז עברו את מלחמת השחרור כקצינים צעירים, את מלחמת סיני כמפקדים בדרגות ביניים, את מלחמת ששת הימים כמפקדים בכירים, ואת מלחמת ההתשה הארוכה ורבת הנפגעים כמפקדים בכירים. הם עברו גם את כל מערכת ההכשרה, אף אחד לא דילג על קורסים, בארץ ובחו"ל, וכל הקורסים היו באורך מלא ללא קיצורי דרך. את אותו הדבר אפשר לומר על מפקדי האוגדות. הם, ומפקדי החטיבות שלא היו במלחמת השחרור, לא החמיצו יום לחימה אחד ויום הכשרה אחד מהמסלול שציינתי.

המערך הסדיר היה מבצע שתי תקופות אימון חטיבתי בשנה, חודשיים כל תקופה, ומסיים בתרגיל חטיבתי מלא באש חיה. במסגרת האימון כל גדוד היה מבצע שני תרגילים גדודיים מלאים באש חיה. הטענה שלא תורגלה הגנה אין לה על מה להסתמך. בכל תרגיל חטיבתי, גדודי ופלוגתי היה שלב הגנה. מערך המילואים הקרבי היה מבצע אימון אחת לשנתיים, אימון שהיה זהה למה שמתרגל המערך הסדיר.

בפיקוד הצפון ב-73', למרות שהזמן המתוכנן לגיוס מילואים היה 48 שעות, יחידת המילואים הראשונה היתה בלחימה בציר הנפט 12 שעות מגיוס. ביום ראשון בצהריים, 7 באוקטובר, 24 שעות מהקריאה, היה כל סד"כ המילואים בלחימה, בשעות אחר הצהריים של אותו יום, כ-26 שעות בלבד מפתיחת ההתקפה הסורית, הושגה בלימה מלאה, ולמרות הטענות שהסורים נעצרו ביוזמתם, לא כך היה. המילואים שעלו לרמת הגולן הם שעצרו אותם.

ביום שני בבוקר, פחות משתי יממות מפתיחת המלחמה, פתח הפיקוד בהתקפת נגד מלאה, ואחרי ארבעה ימים כבר לא היה כוח סורי ברמת הגולן. ביום השישי למלחמה הבקיע צה"ל לתוך סוריה וביומה השמיני הגיע לטווח של 40 קילומטרים מדמשק. איני מכיר תקדים בהיסטוריה הצבאית לביצוע מהפך במצב כזה ובזמנים כאלה, כן, גם זה קרה במלחמה.

אז אולי מישהו כן ידע מה הוא עושה? אולי הכוחות כן היו בשיא כשירותם המבצעית כאשר הצליחו להפוך מצב פתיחה קשה, כתוצאה ממתן התראה מודיעינית קצרה מדי, לניצחון צבאי חסר תקדים?

באירוע לציון 25 שנים למלחמה שנערך בזמנו בפיקוד הצפון, שאל אותי אלוף הפיקוד אז, מה המסקנה העיקרית שלי מהמלחמה. תסתכל על המפקדים שלך, עניתי לו, ותפעיל את דמיונך. האם במפקדי האוגדות שלך אתה רואה את רפול, את מוסה פלד, את דן לנר? תסתכל על המח"טים, האם אתה רואה שם את יאנוש בן-גל, את אורי אור, את אמיר דרורי, את רן שריג, את יוסי פלד, יוסי בן חנן, וכן הלאה לגבי המג"דים ומפקדי הפלוגות. התוכניות חשובות, הכל חשוב, אבל הם יקבעו את התוצאה הסופית.

אלוף במיל' שמחוני היה קצין אג"ם פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ