יהודה בן מאיר | לא גזעני, אבל מסוכן

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

התיקון לחוק האזרחות, שעליו החליטה הממשלה, אינו חוק גזעני; אין בו אפילו אבק של גזענות. הלורד בלפור, שהתחייב להקים בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל - התחייבות שנכללה במנדט של חבר הלאומים - לא היה גזען. עצרת האו"ם לא פעלה מתוך גזענות, כאשר החליטה על הקמת מדינה יהודית ומדינה ערבית בארץ ישראל. דוד בן גוריון, שהכריז בה' באייר תש"ח על הקמת "מדינה יהודית בארץ ישראל היא מדינת ישראל", לא היה גזען, וגם הנשיא אובמה, המצהיר מעל במת האו"ם שמדינת ישראל היא "מולדתו ההיסטורית של העם היהודי", איננו גזען.

המשמעות של המונח "מדינה יהודית", בהקשר של הוויכוח הנוכחי, אינה דתית אלא לאומית - גם אתיאיסטים מובהקים חתמו על מגילת העצמאות. המונח הזה אומר שקיים עם יהודי, שהיהדות אינה רק דת כי אם גם לאום, וכי לעם היהודי יש זכות מלאה להקים את מדינת הלאום שלו במולדתו ההיסטורית. בניגוד לעמדות השוררות בקרב חוגי השמאל הקיצוני והליברליזם הרדיקלי - מדינת הלאום אינה הולכת ונעלמת מן העולם, ההיפך הוא הנכון. מעולם לא יכולתי להבין מדוע יש אנשים שמוכנים להילחם על זכותו של "העם הפלסטיני" להגדרה עצמית, ואילו שאיפתו של העם היהודי להגדרה עצמית היא בעיניהם גזענות.

מדור הזירה

כל זה אינו גורע מהאיוולת שבהחלטת הממשלה. מדובר בתיקון מיותר, מזיק ובעיקר מסוכן, וזאת משום שאין כל צורך או טעם שמדינת ישראל - העומדת מול חזיתות רבות ואויבים רבים - תפתח חזית נוספת, הפעם נגד 20% מאזרחיה. הממשלה נכנסה בהחלטתה למדרון חלקלק, שסופו מי ישורנו.

ברור שהיעד האמיתי של אלה העומדים מאחורי התיקון לחוק איננה התיקון עצמו; זהו רק פרומו. לתיקון הזה אין הרי כל משמעות מעשית. הוא לא רלוונטי למיליון וחצי אזרחי ישראל הערבים או לצאצאיהם, ולא ליהודים; הוא יהיה רלוונטי, אולי, לעשרה מקרים בשנה. הכוונה האמיתית היא לשנות את חוק יסוד הכנסת, כך שלהצהרת האמונים שבה מתחייב כל ח"כ עם כניסתו לתפקידו - "לשמור אמונים למדינת ישראל" - ייתוספו שלוש מלים: "כמדינה יהודית ודמוקרטית". זאת על מנת למנוע מחברי הכנסת הערבים, אשר רובם או כולם יסרבו להצהיר הצהרה כזאת, לפעול בכנסת.

יהיו בוודאי יהודים לא מעטים שישמחו לראות כנסת ללא נציגים ערבים. אפשר אולי להבין ללבם, שהרי חברי הכנסת הערבים הרוויחו ביושר את תחושת התיעוב שחשים כלפיהם חלקים גדולים בציבור היהודי. אבל בעבור מדינת ישראל זו תהיה שגיאה חמורה והחלטה הרת אסון. ח"כ חנין זועבי אינה מייצגת את הציבור הערבי בישראל. חברה בריאה וחפצת חיים אינה יוצרת במכוון עימות עם 20% מחבריה; היא פועלת כדי לשלבם בתוכה ולהגביר את ההזדהות שלהם עם המדינה, ולא כדי לבודדם וליצור אצלם תחושות של ניכור ושנאה.

הדימוי של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית הוא בנפשה. תיקון בחוק יסוד הכנסת שידיר את הערבים יפגע קשות בדימוי הזה ויגרום נזק בל-ישוער למדינת ישראל. יש לקוות שראש הממשלה יתעשת בטרם יהיה מאוחר מדי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ