דני אורבך | עלילות רב העיר צפת

הזירה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מדי פעם שב ומגיח הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, אל חיינו הציבוריים, לרוב בהתבטאות גזענית כזאת או אחרת. פעם הוא תובע לסלק ערבים ממכללת צפת, פעם תומך בקול גדול ברצח חפים מפשע אם הם פלסטינים, ורק לאחרונה, כפי שדיווח הערוץ הראשון, קרא לצאן מרעיתו שלא להשכיר דירות לערבים, כי "כך כתוב בתורה".

בתגובה לתמיהות על כך שפקיד ציבור בכיר, המקבל משכורת מהמדינה, מרשה לעצמו לדבר בשפה שלא היתה מביישת פוליטיקאי אנטישמי ברוסיה של תחילת המאה ה-20, טוען הרב אליהו כי הוא "איש אמת". "אני בסך הכל אומר את האמת שלי, את מה שכתוב בתורה," הוא מתגונן. ואכן, האם לא כדאי להקשיב לכל אדם שאומר את "האמת שלו" אפילו אם היא לא נוחה לאוזננו? האם חופש הדת אינו מגן גם על אנשים כמו הרב אליהו? מעבר לוויכוח, הראוי בפני עצמו, עד כמה אמור חופש הביטוי להגן על גזענות באיצטלה דתית, כדאי גם לבדוק עד כמה מבוססת טענתו של הרב אליהו להיותו איש הלכה ישר ה"דבק באמת שלו".

מדור הזירה

הנה, למשל, בקיץ 2009 כתב הרב אליהו אחרית דבר לחוברת בשם "משני צדי הגבול", שהופצה במשך זמן מה בבסיסי צה"ל. מג"ד נחשון, סא"ל תמיר שלום, אפילו כתב הקדשה קצרה לספרון הזה, ועד היום אפשר למצוא אותו בקלות באינטרנט. מדובר בספרון מרתק ואף מבדר למדי שמגולל, כביכול, את עדותו של לוחם החיזבאללה איבראהים, ששימש כמרגל מטעם המוסד, ברח לישראל ולבסוף התגייר ושינה את שמו ל"אבי". עד לסוף הטוב עובר "אבי" הרפתקאות מסמרות שיער בין "מחבלי החיזבאללה" כמיטב המסורת של סרטי ג'יימס בונד. בין היתר, מספר "אבי", כי השתתף במשלחת חשאית מטעם נסראללה לאפיפיור ולמנהיגים אירופים, כדי לתכנן את חיסול מדינת ישראל. האפיפיור מתכנן לעשות זאת, ניחשתם נכון, על ידי מימון ארגוני שמאל בתוך ישראל.

לפי עדותו של חייל מילואים ל"הארץ", חיילים שקראו את החוברת השתכנעו בנכונות הכתוב בה ואף קבעו, כי "זו האמת על הערבים", שרובם מוצגים בה כמפלצות רצחניות וצמאות דם. הרב אליהו לא רק כתב את אחרית הדבר לחוברת, אלא גם טען כי הוא עצמו גייר את "אבי".

אלא שכל המעיין בחוברת בביקורתיות ייווכח במהרה, כי מדובר בזיוף מגושם. הטקסט עמוס לעייפה בטעויות מביכות על האיסלאם והמזרח התיכון, ששום אדם בעל רקע ערבי לא יעשה: ארגון החיזבאללה השיעי הופך, במחי יד, ל"סניף של האחים המוסלמים", אין הבדל בין מחנות פליטים פלסטיניים לכפרים שיעיים, כובש ירושלים צלאח א-דין נקרא "נאצר א-דין", והאיראנים מוגדרים כ"ערבים". גם הרעל והשנאה שנשפכים מהחוברת כנגד אירופה והאפיפיור מזכירים באופן חשוד את עלוני השבת החרדיים-לאומיים הרבה יותר מאשר את השיח המוסלמי הרלוונטי. מעניין לציין, שכותבי החוברת מוצאים בכל זאת נקודת זכות אחת באיסלאם הפונדמנטליסטי האיראני - חוקי ה"צניעות".

כדאי, אם כן, שכל תלמידיו של אותו "איש אמת", תושבי צפת והציבור כולו, יידעו כי האיש איננו רק גזען וקנאי אלא גם זייפן.

זאת ועוד, בספרון טוען "אבי", כי הפליטים הערבים ברחו ב-1948 לא כי גירשו אותם או בשל אימת המלחמה, אלא משום שהבינו שאלוהים נתן את הארץ ליהודים. כך, מקושרת התביעה הדתית לארץ ישראל לשלילה מוחלטת של זכות הערבים לגור בה. הכוונות לטיהור אתני עתידי, ממניעים דתיים, ברורות.

בושה וחרפה היא למדינת ישראל ולצה"ל שספרון השטנה הזה הופץ בבסיסיו, ולו לזמן קצר. גם הממשלה צריכה להסיק מסקנות בנוגע להתאמתו של הרב אליהו לתפקידו הציבורי בצפת - ויפה שעה אחת קודם.

הכותב הוא דוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטת הרווארד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ