נחמיה שטרסלר | עם שלם אתך, אמסלם

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בשבוע הבא תעלה בכנסת הצעת חוק להארכת שעון הקיץ. ההצעה אומרת, שהגיע הזמן שנהיה ככל האומות, כך ששעון הקיץ לא יסתיים בערב יום הכיפורים בעיצומו של הקיץ, אלא בתחילת נובמבר. באופן טבעי יתמכו בהצעה ח"כים מקדימה, העבודה ומרצ, אך באופן מפתיע יתמוך בה עוד ח"כ אחד: חיים אמסלם מש"ס.

אמסלם הוא הילד הנורא של ש"ס. הוא אופוזיציה של איש אחד לאלי ישי, כשהוא יוצא בלי חשש נגד תפישת העולם המעוותת של המפלגה בכל הנושאים החשובים: גיור, לימודי הליבה, שירות בצבא ותעסוקה. הוא אפילו אינו מהסס להאשים את המפלגה "שהשליכה לבור את כל המסכנים, כמו שהושלך לשם יוסף הצדיק".

מדור הזירה

לכן ישי רותח. לכן הוא מתכוון לכנס את מועצת חכמי התורה כדי שתקרא לאמסלם להתפטר. אבל אמסלם לא מתרגש. הוא הודיע שלשום שאינו מתכוון להתפטר, גם אם הרב עובדיה יוסף יורה לו לעשות כן. אמסלם הוא תלמיד חכם שאינו מתבטל בפני איש. הוא רב וטוען רבני בעל מעמד, וגם כותב ספרי הלכה. אין בצמרת ש"ס מישהו היכול להאפיל עליו בתחום התורני. אמסלם מייצג משהו שהציבור כולו מתגעגע אליו: השקפת העולם הספרדית של פעם; השקפה מתונה, לא קיצונית, זו שמאמינה ב"חיה ותן לחיות".

באחרונה כתב אמסלם ספר הלכה העוסק בענייני גיור, וקומם עליו את הרבנים הליטאים. אמסלם כתב, שיש לחפש בהלכה דרכים להקל על כל מי שרוצה להצטרף לעם היהודי, ובעיקר ללכת לקראת מי שמשרת בצה"ל, כי "גדולה מעלתם של אלו שנלחמים כדי לשמור על העם היהודי".

אצל אמסלם השירות בצבא הוא חובה על כל יהודי, וכמובן על כל חרדי. לדעתו, רק מי שהוא עילוי בתורה (וזה מיעוט קטן) צריך להמשיך בלימודי תורה וגמרא, ועל השאר להתגייס. שאם לא כן, מדובר בהשתמטות המגדילה שנאה. כך אמסלם מקבל בעצם את תפישת העולם של דוד בן גוריון, שהסכים בקום המדינה לאפשר רק ל-400 תלמידי חכמים להקדיש את חייהם ללימוד תורה, ואילו השאר ישרתו ויעבדו. הרי הרמב"ם כותב ב"יד החזקה" בהלכות מלכים, שבמלחמת מצווה חובה על כולם לצאת לקרב, אפילו "חתן מחדרו וכלה מחופתה".

לכן מבחינת אמסלם, ההצעה החנפנית של יובל שטייניץ לפטור את בני הישיבות משירות צבאי כדי לאפשר להם לצאת לעבודה - היא הצעה רעה. מבחינתו, יש לשלב את החרדים בכל מהלך החיים הרגיל; קודם ילמדו את לימודי הליבה (מתמטיקה, אנגלית, אזרחות והיסטוריה), אחר כך ישרתו בצבא, ובהמשך ייצאו לחיי עבודה.

אמסלם מאשים את הנהגת החרדים בכך שהיא דנה את הציבור החרדי לחיי עוני ומחסור ואינה מאפשרת לצעירים ללמוד לימודים כלליים המכשירים אותם לחיי עבודה. כך החרדים נשארים תלויים בפרנסי העדה, הדואגים להם לקצבאות ולתרומות, והם מצדם מספקים את הקולות בקלפי. האומללות נהפכה למקצוע, והמסכנים הושלכו לבור עמוק, מאשים אמסלם. הרי הרמב"ם כתב, ש"כל המשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה, ויתפרנס מן הצדקה, הרי חילל את השם וביזה את התורה... וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון, וסוף אדם זה שיהיה מלסטם את הבריות".

אמסלם גם אינו מהסס לצאת נגד פסקי הלכה הזויים, שריפת דגלים וזלזול במדינה ובסמליה. הוא בעד סובלנות ונגד אלימות המתבטאת בפשקווילים ובשריפת פחי אשפה. אמסלם מבין את הכעס של החילונים, שאינם מוכנים להמשיך להיות החמורים הנושאים בעול, הגדל והולך מדי שנה. כי פעם, לפני 30 שנה, 21% מהגברים החרדים לא עבדו; ואילו עכשיו 65% מהם חיים בלי לעבוד. הוא משוכנע, שאם הציבור החרדי ייתן את חלקו בשירות הצבאי ובחיי עבודה, פני המדינה ישתנו בלא הכר, השנאה תיעלם, ואלפים יתקרבו לתורת ישראל.

"מסע הציד" נגד אמסלם נמצא עכשיו בעיצומו. ישי יעשה הכל כדי לסלקו מהכנסת. אבל אמסלם הוא קול השפיות. הוא התקווה של כולנו, חילונים וחרדים כאחד, לחיים נורמליים יותר. עם שלם אתך, אמסלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ