עמירה הס | גבעתי שמתחת לפנס

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

חיילי גבעתי, שהועמדו לדין על "נוהל ילד" והורשעו, זכאים להרגיש קורבנות. אבל למה שלא יחושו גאווה פטריוטית? בהרשעתם הם ציוו את הרמטכ"לות ליואב גלנט ואת החסינות המשפטית לדרג המדיני ובראשו אהוד אולמרט ואהוד ברק.

בסך הכל הם היו ברגים קטנים, שעברו שטיפת מוח על עוצמת האויב. כפי שעולה משיחות של חיילים עם "שוברים שתיקה", היו מי שהבינו שמפקדיהם הלעיטו אותם בכזבים לפני התקיפה הקרקעית ברצועה ב-3 בינואר 2009. אבל גם אם למורשעי "נוהל ילד" היה שיקול הדעת להבחין שאין מדובר במלחמת הגבורה שלקראתה הוכנו, ברור שהם פעלו מתוך פחד כשציוו על ילד בן תשע לפתוח תיקים. הם גם התחנכו בצל ההשקפה שנגד הפלסטינים בעזה מותר לעשות הכל. לא הם המציאו את השיטה, אבל הם הש"ג שהמערכת שלתה מתחת לפנס.

מדור הזירה

שלא כחייל שגנב כרטיס אשראי ונשלח לכלא, השניים נחלצו ממאסר בפועל. חבריהם שהפגינו למענם הרי יודעים: לא רק הם השתמשו באזרחים למשימות צבאיות, באיומי נשק. הנוהג רווח בקרב חיילי גולני. בבתים שנהפכו לעמדות תצפית וירי ובמחפורות ענק, חשופות לקור, הוחזקו אזרחים כפותים ומכוסי עיניים כמגן אנושי לחיילים. זאת לא היתה גחמת יחידים. היו חיילים שירו היישר על אזרחים שנשאו דגלים לבנים. בהוראת מפקדים, חיילים לא איפשרו לצוותי חילוץ פלסטיניים להגיע לפצועים. כך קרה שמספר לא ידוע של אנשים, בהם ילדים, דיממו למוות. ריבוי המקרים הדומים מלמד שהחיילים פעלו לפי הנחיות אחידות.

חקירות מצ"ח מרבות לעסוק בחיילים שהשתתפו בתקיפה הקרקעית. אבל צה"ל הרג את רוב האזרחים הפלסטינים בירי ממוחשב ומרוחק. ילדים ששהו על גגות בתיהם נהרגו במשחקי וידיאו כאלו, מלחיצת כפתור של לוחמותינו ולוחמינו האלמונים, שלא יובאו למשפט.

מח"ט גבעתי, אל"מ אילן מלכא, הוא כנראה הבכיר ביותר שנחקר במצ"ח, בשל הוראתו להפגיז מכלי טיס בית שבו ריכזו חייליו מאה אזרחים. ההוראה נשענה על פרשנותו לתצלום ששלח מזל"ט. אבל במובן זה, גם הוא רק ש"ג.

מלכא לא המציא את ההוראה שכל פלסטיני שמזל"ט קלט כשהוא מבצע פעילות אזרחית (דיבור בטלפון נייד ליד חלון, אפיית לחם בחצר, חיפוש אחר מים, רכיבה על אופנוע) - הוא חשוד בן מוות. לכן נהרגו אזרחים כה רבים - בטילים מהאוויר ולא משום שנקלעו לקרב קרקעי. לא מלכא המציא את פולחן ההיי-טק הקרבי ואת הצגתו ככלי שאינו טועה. פולחן זה משמן את גלגלי התעמולה הישראלית, שדוחה כל דיווח פלסטיני על הרוגים אזרחים בטענה שהוא שקרי.

מלכא גם אינו אבי הקונצפציה, הגורסת שעל ישראל להפעיל כלי משחית קטלניים פי כמה מונים מכלי הנשק שיש בידי הפלסטינים. נהרגו אזרחים יותר מחמושים? זב"שם.

כששופטים חייל או שניים, קל למערכת הצבאית לטעון שמדובר בחריגים ובמעשים מנותקים, שמנוגדים לרוח צה"ל. אבל גם המערכת הצבאית פועלת בהשראת המערכת האזרחית ובהרשאתה. החברה הישראלית ברובה אדישה להרג אזרחים שאינם יהודים. היא תומכת בקונצפציה ואינה מעוניינת שייחקרו כל המקרים שבהם נהרגו האזרחים הפלסטינים. בחקירה כזאת, הראיות המרשיעות יובילו היישר לצמרת הביטחונית והפוליטית הישראלית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ