אלישע אפרת | קביעת גבולות פלסטין

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

דרישות האמריקאים שבנימין נתניהו ישרטט את גבולות המדינה הפלסטינית העתידית לשיטתו, ויבהיר מכמה אחוזים של הגדה הוא מוכן לסגת לטובת הקמתה, טרם נענו בפומבי. סביר להניח שהחלטה כזאת אכן קשה מאוד, ועל כן מן הראוי לציין את העקרונות שלפיהם יש להתייחס אל נושא הגבולות.

יש חשיבות רבה בהתחלת המשא והמתן דווקא על הגבולות. גבול הוא יצור מלאכותי מעשה האדם הדרוש לכל, על מנת שיוכלו לבטא בתחומי הטריטוריה שלהם את ריבונותם ואת מאווייהם הטריטוריאליים. לגבול יש השפעה ישירה על חיי האוכלוסייה שמתגוררת לאורכו וכן משמעות העולה בהרבה על זו של התוואי עצמו. הגבול הופך קרקע למולדת, מחולל סדר חברתי של ריבונות ומגבש את הקשר בין העם לטריטוריה שלו. ולענייננו - פלסטין אינה שלמה ואינה משלימה את תהליך בנייתה כל עוד גבולה אינו ברור ומוסכם.

מדור הזירה

גבול עתידי בין ישראל לפלסטין צריך להיקבע על בסיס הרצון לסיים את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. לשם כך יידרש גבול שיישען במידת האפשר על עצמים פיסיים וטופוגרפיים בולטים שימחישו את קיומו בשטח. בכל מקרה, כל תוואי שיוסכם עליו בין הצדדים חייב יהיה להיות מוכר גם על ידי הקהילה הבינלאומית.

לאור האמור לעיל ניתן לציין ארבע אפשרויות להתוויית הגבול העתידי: 1. להתבסס על גבול הקו הירוק הקיים עם אפשרות לחולל בו שינויים מזעריים. 2. לתחום את הגבול על בסיס גדר ההפרדה שנבנתה בשטחי יהודה ושומרון. 3. לחולל שינויים גדולים ומשמעותיים בגבול הקו הירוק, כך שיכלול בתחומי מדינת ישראל את גושי ההתיישבות הישראלית הגדולים שביהודה ושומרון. 4. לתחום גבול חדש על בסיס חילופי שטחים והמציאות הגיאוגרפית והדמוגרפית החדשה שנתהוותה באזור מאז שנת 1967.

אולם יש כמה נתונים נוספים החיוניים לתפקודו של הגבול העתידי בין ישראל למדינה הפלסטינית. עליו לכלול מעברים מוסכמים לאנשים, סחורות ותוצרת חקלאית. הוא חייב להבטיח את קיומם של שטחים מגובשים ורצופים משני צדיו. כאשר יידרשו חילופי שטחים, ייעשו הם על בסיס יחס של 1:1, אלא אם כן יציע צד אחד לרעהו שטח חלופי בעל ערך אסטרטגי או כלכלי מיוחד שיצדיק יחס אחר. נוסף על כך, הגבול צריך לכלול כמה שפחות אוכלוסייה פלסטינית בטריטוריה ישראלית ריבונית, ולהיפך. במידה שתידרש הכללת אוכלוסייה ערבית המתגוררת בישראל בתחומי המדינה הפלסטינית העתידה, יש לאשר מהלך כזה במשאל עם, שייערך בקרב שתי האוכלוסיות שמשני צדי הקו הירוק בקטע הנדון. התוויית הגבול חייבת להתחשב בנושאי תשתית קיימים ומתוכננים. הגבול גם חייב לאפשר מעבר פלסטינים מיהודה ושומרון לחבל עזה ובחזרה בנתיבים שונים בצורה סבירה, בלי לפגוע בשטח הריבוני של מדינת ישראל.

מכאן עולה, שלא אפשרות בלעדית אחת היא זו שלפיה ניתן לתחום את הגבול, כי אם על פי שילוב של נתונים גיאוגרפיים בכל קטע וקטע, בין שמדובר בכמה מטרים או קילומטרים ובהסכמת שני הצדדים. אם לא כן, נקבל שוב גבול מעוות כדוגמת הקו הירוק משנת 1949.

פרופ' אפרת הוא גיאוגרף ומתכנן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ