יהודה בן מאיר | מחויב לבוחריו, לא לחוטובלי

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ההתרוצצות של השבועיים האחרונים וההתנהלות הכושלת וכמעט הזויה, אם לא בזויה, סביב הארכת ההקפאה של הבנייה בהתנחלויות, גרמה נזק רב לתדמיתה ולמעמדה של ישראל בעולם, ולא הוסיפה בריאות ליחסי ישראל-ארצות הברית. למען ההגינות יש לומר, שהאחריות לשלומיאליות שבה נוהל המהלך המדיני - בחוסר כשרון בולט, מתוך טעויות רבות לאין ספור ובצורה כושלת ומכשילה - מוטלת על ממשלת ארה"ב לא פחות מאשר על ממשלת ישראל.

אולם עובדה זו אינה יותר מאשר נחמה פורתא בעבורנו - לא כל מה שארה"ב יכולה להרשות לעצמה יכולה ישראל להרשות לעצמה. למגינת לב ידידינו, ישראל מתחילה להצטייר יותר ויותר כ"צאן אשר אין להם רועה" וכמדינה הסובלת מחוסר יכולת למשילות. אין דבר הזוי ובזוי יותר מהעובדה, ששר בממשלה ויו"ר הקואליציה מכנסים למחרת שובו של ראש הממשלה מארה"ב כינוס, שמגמתו המוצהרת היא להכשיל את מדיניות ראש הממשלה שלהם.

מדור הזירה

אסור שראש הממשלה יצטייר כמי שאינו שולט בממשלתו ואינו מסוגל להוביל מהלכים מדיניים. אם בנימין נתניהו לא יביא בסופו של דבר להקפאה נוספת של 90 יום, יתקבל בעולם כולו הרושם, שראש ממשלת ישראל אינו מסוגל להעביר בממשלתו מהלך שסיכם עם ממשלת ארה"ב ושעליו התחייב לפני שרת החוץ האמריקאית. לא יועילו כל התירוצים וכל ההסברים על המכתב שלא הגיע ועל הבנות שלא הובנו ועל דברים שנאמרו ואולי לא נאמרו.

רצונו של ראש הממשלה להגיע להבנות מסוימות עם ארה"ב בקשר להקפאה נוספת מובן ומוצדק - כך נהגו כל ממשלות ישראל. אולם על כל דבר להיעשות בצורה סבירה ובפרופורציה מתקבלת על הדעת. לא מקבלים שלושה מיליארד דולר תמורת הקפאה של 90 יום - בוודאי לא במצב הכלכלי של ארה"ב היום - ואין זה סביר להניח, כי ארה"ב תאשר בכתב שישראל יכולה לבנות במזרח ירושלים, דבר המנוגד למדיניותה זה 40 שנה.

שר החינוך, גדעון סער, הציג את התנאים הנכונים והראויים, שעליהם יכולה ישראל לעמוד: התחייבות שלא תידרש הקפאה נוספת, והשלמה - לא הסכמה - עם הודעת ראש הממשלה שההקפאה אינה חלה על ירושלים. אם לזה אפשר להוסיף הבנה שקטה, לא כתובה, שבבוא היום ארה"ב תתייחס בהבנה לנוכחות זמנית ארוכת טווח של צה"ל בבקעת הירדן - זה יהיה הישג ממדרגה ראשונה.

ראש הממשלה מוכרח להפגין מנהיגות ותעוזה. עליו להביא בהקדם לממשלה את הצעתו בדבר הקפאה נוספת, ולדרוש מחברי מפלגתו, שרי הליכוד, לתמוך בו. עליו להבהיר להם, שאין הוא מסכים להיות תלוי בחסדי ש"ס, וכי הברירה העומדת לפניהם היא תמיכה בראש הממשלה ובמנהיג מפלגתם, או נפילת הממשלה.

700 אלף אזרחי ישראל שהצביעו לליכוד הצביעו לבנימין נתניהו. הם בחרו ליכוד משום שרצו שנתניהו יהיה ראש הממשלה. הם הצביעו ליכוד משום שסמכו על נתניהו והאמינו כי יוביל את ישראל בדרך הנכונה. הם לא הצביעו ליולי אדלשטיין או לזאב אלקין, בוודאי לא לדני דנון או ציפי חוטובלי.

העברת ההקפאה היא מבחן המנהיגות האמיתי של נתניהו, שאותו הוא חייב לבוחריו. מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה על תקן של ברווז צולע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ