יהודה בן מאיר | רק ממשלת אחדות

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

חז"ל אמרו: "יש קונה עולמו בשעה אחת ויש מאבד עולמו בשעה אחת". מן הראוי שמנהיגי שתי המפלגות הגדולות ישננו היטב ויפנימו דברים אלה.

לא צריך להיות פוליטיקאי מנוסה ולא פרופסור למדעי המדינה כדי להבין, כי מה שדרוש עתה למדינה, כאוויר לנשימה, הוא ממשלת אחדות, שבבסיסה שתי המפלגות הגדולות. ממשלה כזאת היא מחויבת המציאות והיא המסקנה ההגיונית היחידה המתבקשת והמתחייבת מתוצאות הבחירות.

מדור הזירה

ממשלה כזאת אינה יכולה לקום אלא על בסיס שוויון מוחלט בין קדימה לליכוד.

אין סוף לקומבינציות ולקומבינות שפוליטיקאים תאבי שררה יכולים להמציא; אבל מי שטובת המדינה לנגד עיניו מבין, שבסופו של יום קיימת חלופה אחת שצפוי לה קיום. חלופה אחת העונה הן על רצון העם ביציבות שלטונית והן על האינטרס הלאומי העליון בממשלה שתהיה בעלת יכולת פעולה - והיא: ממשלת אחדות.

ב-35 השנים האחרונות היתה רק ממשלה אחת שסיימה את מלוא תקופת כהונתה. זאת היתה ממשלת האחדות הלאומית - על בסיס רוטציה - שהוקמה בקיץ 1984 וכיהנה עד סוף 1988. ממשלה זו הצילה את הכלכלה והמשק ומנעה מישראל להידרדר למצבן של איסלנד ואירלנד היום. ממשלה זו גם הוציאה את צה"ל מרוב שטחה של לבנון והורידה אותו לרצועת הביטחון.

בנימין נתניהו צודק כשהוא אומר, שיש מקום והצדקה לרוטציה רק במצב שבו אף לא אחת משתי המפלגות הגדולות אינה יכולה להקים לבדה ממשלה. אולם נתניהו מסרב להכיר בכך, שזה המצב האמיתי שבו אנו נתונים. שתי המפלגות, קדימה והליכוד, אינן מסוגלות להקים ממשלה יציבה בעלת יכולת פעולה בלי שותפות זו עם זו. זה אולי מצב עצוב, מצב לא רצוי - ודאי לא לנתניהו או לציפי לבני - אבל זאת המציאות עכשיו.

לבני אינה יכולה להקים ממשלה בלי הליכוד. זאת עובדה מספרית ופוליטית, שקשה מאוד להתווכח אתה. הממשלה שנתניהו טוען שביכולתו להקים, ממשלת ה-65, היא ממשלה וירטואלית, ממשלה תיאורטית, ממשלה על הנייר בלבד, ממשלת שיתוק - ואין מי שמבין זאת טוב יותר מנתניהו עצמו.

ממשלת ה-65 מורכבת מאוסף של מפלגות קטנות, המסוכסכות בינן לבין עצמן, בשעה שהמרכיב המרכזי - הליכוד - הוא מיעוט בממשלה של עצמו. האם באמת מאמין נתניהו שיוכל להתמודד עם האתגרים העומדים לפני מדינת ישראל כשהוא תלוי בכל צעד ושעל באורי אריאל, ברוך מרזל ואלי ישי?

נתניהו התחייב לפני הבחירות שיפעל להקמת ממשלת אחדות רחבה. אני מאמין שזאת היתה כוונתו וזה היה רצונו, אך במציאות, ברגע המבחן, הוא פועל אחרת.

לא כך בונים חומה. אם אכן כנים דבריו של נתניהו, חבל שלא למד מאריאל שרון איך ניגשים להקמת ממשלת אחדות. כאשר נבחר שרון ב-2001 לראש הממשלה, לאחר שהתחייב להקים ממשלת כזאת, הוא פנה קודם כל למפלגת העבודה. שרון הציע לעבודה להקים ממשלת אחדות והודיע שלא ינהל משא ומתן עם שום מפלגה אחרת עד שיסיים את המו"מ עמה.

שרון אכן הצליח להקים ממשלת אחדות רחבה, ואתה ובזכותה הוא הצליח להתמודד עם האינתיפאדה השנייה ולצאת למבצע "חומת מגן".

לא מאוחר עדיין. צריך להפסיק את המשחקים. נתניהו ולבני מוכרחים לשבת ביחד ולהקים את הממשלה שישראל זקוקה לה ורוב העם רוצה בה - ממשלת אחדות אמיתית.

הכותב הוא עמית מחקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ