במלחמת העולם השנייה חזרו מטוסי קרב רבים ממשימות הפצצה ביפאן כשהם מחוררים מכדורים. הוחלט למגנם, והנטייה הטבעית היתה למגן את האזורים בגוף המטוס שנפגעו במיוחד. המתמטיקאי ג'ורג' דנציג המליץ למגן דווקא את האזורים הפגועים פחות. האם צדק?

חודשים ארוכים אחרי שכל הפרשנים הגדירו את סיכוייה כדלים ועד להפסדה הברור, הילרי קלינטון המשיכה להילחם על מועמדותה לנשיאות, הצהירה על אמונתה בניצחונה והמשיכה לתקוף את יריבה. האם נהגה באופן רציונלי? האם בנימין נתניהו וציפי לבני פעלו ברציונליות כשהכריזו, שניהם, על ניצחון בליל הבחירות? האם תומכי מרצ שהצביעו לקדימה נהגו באופן רציונלי? האם יש שיטת בחירות שבה כדאי יהיה לכל מצביע להצביע באמת לפי העדפותיו?

מדוע המשא ומתן הקואליציוני נמשך עד הרגע האחרון אפילו במקרים שבהם נראה כי התוצאה ידועה מראש? האם המשא ומתן מבטא את האגו המנופח של הפוליטיקאים יותר מאשר את טובת המדינה? האם ניתן לצפות את תוצאותיו? ובכלל, האם הפוליטיקאים פועלים באופן רציונלי?

תורת המשחקים עוסקת בניסיון להבין, בעזרת מודלים מתמטיים, את התנהגותם של כמה גורמים, שכל אחד מהם פועל כדי לקדם את האינטרסים שלו. נדירים המקרים שבהם תורת המשחקים מציעה פתרונות כמותיים וחד-משמעיים בעלי ערך מעשי, אך היא יכולה להציע תובנות איכותיות חשובות לגבי התנהגות רציונלית בכלל.

דנציג צדק: האזורים המחוררים בגוף המטוס הם האזורים שמטוס יכול לשרוד לאחר פגיעה בהם, ואילו האזורים שיש למגנם הם אלה שפגיעה בהם תביא להפלתו.

קלינטון נהגה באופן רציונלי לגמרי. הכרה בהפסד כשהסיכוי לניצחון היה קטן היתה מורידה את סיכוייה לאפס. כך גם לגבי לבני ונתניהו בליל הבחירות. גם תומכי מרצ שהצביעו לקדימה לא נהגו בחוסר רציונליות, כי בהצבעתם הגדילו את סיכוייה של לבני להרכיב ממשלה (מובן שגם תומכי מרצ שהצביעו מרצ פעלו באופן רציונלי).

להתנהגות הבוחר, שמעדיף להצביע למפלגה שעמדותיה אינן הקרובות ביותר לעמדותיו, קוראים בתורת המשחקים התנהגות מניפולטיווית, או אסטרטגית. תובנה חשובה של תורת המשחקים קובעת, שאין שיטת בחירות שבה הדרך הטובה ביותר לכל בוחר היא להצביע לפי העדפותיו בלבד. לפיכך כל שיטה דמוקרטית פתוחה למניפולציות, אך יש שיטות גרועות וטובות יותר. השיטה שהוצעה באחרונה, לפיה ראש הסיעה הגדולה ימונה לראש הממשלה, גרועה, כי היא תגביר את הצורך של הבוחרים בהתנהגות מניפולטיווית ותקשה עליהם לתת ביטוי אמיתי בהצבעתם לעמדותיהם הפוליטיות.

תורת המשחקים מציעה תובנה חשובה גם לגבי תוצאת המו"מ הקואליציוני: הסכם, גם כשהוא משפר את מצבם של הצדדים, לא יחזיק מעמד ברגע שלאחד מהם יהיה כדאי להפר אותו. לתובנה הזאת יש גם פן חיובי: כדי לבסס הסכם - יהיה זה הסכם קואליציוני או הסכם שלום או הסכם מסחרי - יש ליצור מנגנונים שיגרמו לכך שלא יהיה כדאי לאף אחד להפר אותו. יצירת מנגנונים כאלה היא אחד התחומים החשובים בתורת המשחקים.

ואולם, בשאלה המסקרנת ביותר, איזו קואליציה תקום, תורת המשחקים לא יכולה לנבא או להמליץ על הפתרון. האומנם התוצאה ידועה מראש? כדאי שנחשוב על כך שוב. התוצאה אינה ידועה מראש - לא לפרשנים, לא למתמטיקאים, ואף לא לפוליטיקאים עצמם!

יש כיום הלך רוח פופולרי, הרואה בהתנהלות הפוליטיקאים אצלנו ביטוי מובהק של אי-רציונליות. התרשמותי מנוגדת. הבעיה איננה התנהגות בלתי רציונלית, אלא קושי אמיתי בקבלת החלטות בתנאי אי ודאות, ובמיוחד במציאות שבה יש שחקנים רבים ששוררים ביניהם הבדלים אמיתיים - ולפעמים תהומיים - במטרות, באינטרסים, ובערכים.

הכותב הוא פרופסור למתמטיקה וחבר במרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית בירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ