דומה שאין אדם בישראל שאינו מצפה, מייחל ומתפלל לשובו של גלעד שליט הביתה. אבל כל אדם בעל חוש אחריות מינימלי אינו יכול שלא לשאול את עצמו מה מחיר הכניעה המוחלטת לסחטנות החמאס.

הלב נקרע בין הזדהות עמוקה עם נועם ואביבה שליט והסבל הנוראי שהוא מנת חלקם, לבין תחושת המיאוס, הכעס והדחייה לנוכח הפטיבל התקשורתי ומסע התעמולה ההיסטרי, הדמגוגי, הפופוליסטי וחסר המעצורים שמשתולל סביבם.

מדור הזירה

ואולם, חובתו של כל אזרח לבחון היטב את מחיר הכניעה. אם מדינת ישראל אכן תסכים לשחרר את 450 המחבלים - כולם או כמעט כולם - המופיעים ברשימת החמאס, כלומר למלא את כל דרישות הארגון ולשלם לו את כל מבוקשו, הרי שמדובר במחיר כבד מנשוא. וחשוב מאוד להבהיר את הדברים כדי איש לא יוכל לומר, לאחר מעשה, לאחר שנחוש על בשרנו את התוצאות החמורות של הכניעה המחפירה, שלא ידע שכך יהיה.

לא מדובר במחיר שבעצם השחרור של מחבלים רוצחים - בחיזוק כוחו של החמאס, בפגיעה ביכולת ההרתעה של ישראל, בפגיעה בחוש הצדק וברגשותיהם של מאות הורים שכולים, אלמנות ויתומים נפגעי הטרור, בסיכון לגל טרור חדש בעתיד ובפגיעה קשה במלחמה בטרור ובאלו שמנהלים אותה. את המחיר הזה, שהוא קשה וחמור, נצטרך לשלם בכל מקרה, וברור כבר שישראל מוכנה, בצדק או שלא בצדק, לשלם אותו. אבל יש הבדל תהומי בין שחרור מאות מחבלים לבין כניעה מוחלטת לתכתיבי החמאס.

הדרישה "בכל מחיר", והאמירה ש"אין הבדל בין 350 ל-450 מחבלים", מקוממות, אוויליות ומסוכנות מאין כמותן. יש הבדל בין שחרור מחבלים שהעבירו את מיטב שנות חייהם בכלא הישראלי, לבין שחרור של מתכנני פיגועים קשים אחרי שריצו שנתיים או שלוש שנות מאסר בלבד.

המחיר הכרוך בעצם קבלת תכתיב החמאס הוא חמור פי כמה. מדובר במחיר במישור המוראלי-פסיכולוגי ובמסר שהוא שולח לחמאס ולארגוני טרור אחרים, לאיראן, לפלסטינים ולערבים בכלל באזור כולו. המסר הוא שהעם הזה חשוף לכל סחיטה, שרפיון הרוח וחולשת הדעת פשו בו, ושהוא איבד את יכולת העמידה שלו. כניעה כזאת תאדיר לאין שיעור את כוחו של החמאס - ארגון טרור רצחני הרוצה בהשמדתנו - והוא יגרור אחריו גל של חטיפות - אם לא בארץ אז בחו"ל. כניעה לכל הדרישות תקלע את ישראל למדרון חלקלק, שסופו מי ישורנו.

קטונתי מלהבין מאין שואבים את הזכות המוסרית לשחרר חייל שבוי אחד במחיר עתידי כמעט ודאי של חייהם של עשרות אם לא מאות אזרחים - זקנים, נשים וטף. ומאין נוטלים את הזכות המוסרית לצחוק בפניהם של לוחמי השב"כ וצה"ל - גם הם חיילים - שמסכנים את חייהם מדי יום כדי ללכוד את הרוצחים הללו.

אם מדובר בעסקה סבירה, הציבור יתמוך בה; ואם לא - יש לומר לראש הממשלה, שהוא לבדו עומד בפרץ, אל תיכנע!

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ