יהודה בן מאיר | אל תהפכו אותו לאויב

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

הקשבתי קשב רב לכל מלה בנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה. למעט כמה ניואנסים - היה זה נאום שגם הנשיא ג'ורג' בוש היה יכול לשאתו. בנוגע לפרק הישראלי-פלסטיני-ערבי, בפרט, הרי לא רק שבוש היה יכול לשאת את הנאום הזה - הוא אף נשא אותו: כמעט כל הדברים שנאמרו על ידי אובמה בקהיר כבר נאמרו פעמים רבות בעבר על ידי בוש. לא אובמה הוא שהמציא, כזכור, את ההגדרה "שתי מדינות לשני עמים" - זה היה לב לבו של חזון בוש, ידידנו הגדול בבית הלבן, עוד ב-2002.

הניסיון להפוך את אובמה לאויב ישראל מבוסס על טיעונים שקריים, והוא אווילי, חסר אחריות והרה אסון. יהיו עוד ויכוחים ועימותים עם ממשל אובמה - הן בגלל השקפת עולמו ונחישותו של הנשיא והן בגלל קוצר הראות של הממשלה הנוכחית - אבל הצגת אובמה כעוין את ישראל היא חסרת שחר. מי שמכיר את הרגישויות של העולם הערבי יודע, כי דרושה מידה רבה של אומץ ונחישות כדי להזכיר בקהיר - בנאום פיוס הפונה לעולם הערבי והמוסלמי - את השואה, את הרשעות והשקר שבהכחשתה, את רדיפת היהודים במשך הדורות, את זכותו של העם היהודי לבית לאומי משלו, ואת הקשרים ההדוקים שאינם ניתנים להתרה בין ארה"ב לישראל. הגינוי החריף לטרור המופעל נגד ישראל, תוך ציון פיגועי ההתאבדות וירי הקסאמים על ילדים בשדרות, והתביעה הנחרצת מהפלסטינים להתנער ממנו, היו ברורים וחד-משמעיים.

מדור הזירה

אמת, אובמה הצהיר, שארה"ב אינה מכירה בלגיטימיות של הרחבת ההתנחלויות ותבע את הפסקתה המוחלטת. אך גם ממשלת ישראל, מצדה, זורה חול בעיניים כאשר היא מדברת על "ריבוי טבעי". ההבדל היחיד בין ממשל בוש לממשל אובמה הוא בכך שהממשל החדש אינו מוכן לקנות עוד את הקריצות, עצימת העיניים והישראבלוף של ממשלות ישראל. הוויכוח אינו על הוספת חדר בגן ילדים או בטיפת חלב, אלא על תפיסת שטחים, פריצת צירים והוספת מבני מגורים ביישובים מעבר לגדר, שכל מטרתן היא טרפוד כל אפשרות של הסדר. והוויכוח הוא בעיקר על סירובו של נתניהו להכיר בפתרון של שתי מדינות לשני עמים - פתרון שהוא אינטרס ישראלי, מחויבות ישראלית, נחלת העולם כולו ומקובל על רובם המכריע של אזרחי ישראל.

עוד בטרם נישא נאומו של אובמה - כבר החלו נציגי הימין להתחרות מי יגנה אותו יותר. הגדיל לעשות יו"ר הבית היהודי, שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ - כשלעצמו אדם אינטליגנטי ומשכיל - אשר השווה את הנשיא אובמה לפרעה, משום שדרישתו להפסיק את הרחבת ההתנחלויות הזכירה לו את הצו "כל הבן הילוד היארה תשליכוהו". לא פחות ולא יותר! על הממשלה לעצור דברי הבל ורעות רוח מסוג זה, בטרם ייהפכו חלילה לנבואה המגשימה את עצמה.

צודק ראש הממשלה באומרו, שעם החפץ חיים צריך לזהות את הסכנות המאיימות עליו ואת האינטרסים החיוניים האמיתיים שלו. מדינת ישראל עומדת לפני סכנות ואיומים חמורים והברית בינה לבין ארה"ב ותמיכתו האיתנה של נשיאה הן מרכיב חיוני בביטחונה. היחסים המיוחדים בין ישראל לארה"ב נבנו בעמל רב במשך עשרות שנים, וראש הממשלה ימעל בתפקידו וחובתו אם לא יידע לטפח אותם ולשמור עליהם מכל משמר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ