יהודה בן מאיר | הגיעה העת להקפאה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ההתעקשות של ממשלת ישראל על הרחבת הבנייה למגורים בהתנחלויות היא לא רק מיותרת ונובעת משיקולים פוליטיים פנימיים, אלא גם מזיקה לאינטרסים הביטחוניים והלאומיים של ישראל. בבית הלבן יושב נשיא נחוש וחזק, שגמר אומר לקדם פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, והציב מטרה זו במקום גבוה מאוד בסדר העדיפויות שלו. נכון, רבים מקודמיו ניסו ללכת בדרך זו, ואף השקיעו בה מאמצים כבירים ונכשלו; למעשה כבר 40 שנה ארצות הברית מעורבת בניסיונות לפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי, ללא הועיל.

ואולם, העובדה שכל המאמצים עד עתה עלו בתוהו, אין משמעה שכך יהיה גם הפעם. רבנים בימין הקיצוני מאמינים שאם יקללו את ברק אובמה, ישוו אותו לפרעה וישירו "והיא שעמדה לאבותינו", הסיוט יעבור. אזרחי המדינה זכאים לצפות מממשלת ישראל לגישה יותר רצינית ואחראית.

מדור הזירה

אובמה אינו אויבה של ישראל, אבל חסרה לו ולרבים בממשלו ההזדהות הנפשית העמוקה עם ישראל שאיפיינה רבים מקודמיו, בהם רונלד רייגן, ביל קלינטון וג'ורג' בוש. אם אכן המהלך המדיני של ארה"ב יקרום עור וגידים, ישראל צפויה לעמוד במבחנים קשים בנושאים שהם חיוניים לעתידה וביטחונה, כגון זכות השיבה, ירושלים, הכרה בישראל כמולדתו ההיסטורית של העם היהודי, פירוזה של המדינה הפלסטינית וקביעת קו הגבול.

בהתעקשותה חסרת הטעם על המשך הבנייה למגורים בכל ההתנחלויות מכרסמת הממשלה במו ידיה ביכולת העמידה של ישראל בסוגיות החשובות באמת, ומקוממת נגדנו אפילו את טובי ידידינו. התירוץ השחוק שיש לאפשר לתושבי ההתנחלויות "חיים נורמליים" אינו משכנע איש. במאות יישובים ברחבי הארץ - קיבוצים, מושבים ועיירות - אין בנייה למגורים, ותושביהם מקיימים חיים נורמליים לחלוטין.

בספטמבר 1978, בקמפ-דייוויד, הסכים מנחם בגין להקפאה מוחלטת של כל בנייה בהתנחלויות לתקופה של שלושה חודשים, כדי לתת סיכוי למו"מ על הקמת האוטונומיה בשטחי יהודה ושומרון. נאמנותו של בגין לארץ ישראל, חוש הפטריוטיות היהודית שלו וכושר העמידה שלו לא נפלו מאלו של בנימין נתניהו. הסכמתו להקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ניתנה בתקופה שהיו שם בקושי 2,000 יהודים - היום יש יותר מרבע מיליון יהודים ביהודה ושומרון, מהם כ-200 אלף בגושי ההתיישבות.

שום נזק לא ייגרם לישראל אם הממשלה תודיע על נכונותה להקפאה זמנית של כל בנייה למגורים בהתנחלויות למשך חצי שנה, עד סוף 2009, הקפאה שלא תחול על ירושלים. צעד כזה יעביר את חובת ההוכחה לצד השני. בתקופה זו תעמוד למבחן נכונותם של הפלסטינים להתקדם ברצינות להסדר, ונכונותן של מדינות ערב לנקוט צעדי נורמליזציה ממשיים ביחס לישראל.

ישראל יודעת לעמוד, במקרה הצורך, גם מול כל העולם, אם מדובר באינטרס חיוני כדוגמת ירושלים, אשר לגביו קיים קונסנסוס לאומי ובו היא זוכה לתמיכתו המלאה והנחושה של העם היהודי. הרחבת ההתנחלויות רחוקה מאוד מלהיות נושא כזה. הממשלה לא תוכל לעמוד לאורך זמן מול כל העולם, ללא תמיכתה של יהדות ארצות הברית וכאשר העם בתוך ישראל חצוי. ממשלת ישראל נדרשת לגלות אחריות לאומית - ויפה שעה אחת קודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ