גבי סיבוני | הפירוז אינו ישים

גבי סיבוני
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גבי סיבוני

בדבריו בטקס סיום קורס קצינים בכירים במכללה לביטחון לאומי בחודש שעבר, דיבר ראש הממשלה על החשיבות שבפירוז המדינה הפלסטינית העתידית, וציין שאיש לא מעוניין שמה שהתפתח בעזה ובדרום לבנון יחזור על עצמו. הוא גם הדגיש את הצורך בהכרה בינלאומית בפירוז. ובכלל, בשיח המדיני-ביטחוני עם הקהילה הבינלאומית, שבים ועולים מושגים כמו פירוז, גבולות בני הגנה, הסדרים ביטחוניים, ערובות בינלאומיות ומטריות הגנה.

אולם מושגים אלו היו תקפים לאיומי העבר. כיום הם אינם רלוונטיים, והישענות עליהם עלולה להיות מסוכנת. מצרים היא מדינה בעלת שליטה מרכזית סבירה, ובהסכם השלום עמה יכלה ישראל להסתמך על מנגנונים ביטחוניים מסוג זה. גם מנגנוני הביטחון שהתגבשו בשיחות של ממשלת ברק עם סוריה אופיינו בגישה דומה. אולם האיום על ישראל השתנה, והוא מחייב גיבוש של תפישה אסטרטגית מעודכנת, שלפיה תוכל ישראל לקבוע את מנגנוני הביטחון העתידיים.

מדור הזירה

האיום המרכזי, שעמו נדרשה ישראל להתמודד בעבר, היה האפשרות של מדינות ערב לכבוש את המדינה או חלקים ממנה. לאחר שהן נואשו מיכולתן לעשות זאת, הן הפנו את מרצן לפיתוח יכולת של ירי טילים ורקטות בהיקף רחב, מה שהכניס את רוב אוכלוסיית ישראל למרחב הלחימה. מובילת המאבק בישראל היא איראן, שמתמקדת בשני ערוצי מאמץ עיקריים: תוכנית גרעינית ביד האחת, וביד השנייה קיבוע מעוזים מבצעיים באמצעות החיזבאללה, החמאס ולשיטתה, בעתיד, גם בגדה המערבית. אלה יוצרים איום "תת-קונוונציונלי" על ישראל, שעוצמת פגיעתו לאורך זמן עלולה להיות לא פחותה מאיום הגרעין.

קשה לראות אילו מנגנונים יוכלו לספק ביטחון לתושבי ישראל שיהיו נתונים לאיום הזה. שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, הבטיחה לאחרונה, שבשעת הצורך תעניק ארצה מטרייה צבאית גרעינית לבעלי בריתה. במה תועיל מטרייה גרעינית או כל מטריית הגנה אחרת מול איום ירי הרקטות מרצועת עזה ומהגדה המערבית, לאחר שצה"ל יתפנה ממנה? לא ברור כלל כיצד ניתן לאכוף פירוז על הישות הפלסטינית שתקום. גם רצועת עזה היא שטח "מפורז", אך אמצעי לחימה מוברחים לתוכה והחמאס בונה את כוחו לעימות מול ישראל.

החודשים הקרובים יהיו שעת מבחן לממשלת ישראל. הניסיון לבסס הסדר עם הפלסטינים על שיח ביטחוני ארכאי יעצים את הסיכון במקום לצמצמו. גם דרישת ישראל לפעולה בינלאומית מול האיומים השונים שאיראן מציבה - אינה מספקת. האיום שטמון בחמאס יתקיים גם בלי תמיכה איראנית. כיום, לא ניתן לזהות שום גורם בגדה המערבית שיוכל להתמודד אתו, זולת נוכחות של צה"ל.

ישראל ניצבת מול לחץ בינלאומי, להגיע להסדר מהיר להקמת מדינה פלסטינית. התנאים שהציב ראש הממשלה להקמתה לא יוכלו למנוע מאיראן ומהחמאס לפעול להפיכת הגדה המערבית "המפורזת" לבסיס טילים. גם הגנה אמריקאית תתגלה כחסרת ערך, וניסיון העבר בעזה ובלבנון הוכיח זאת. הרצון לשכך את הלחץ הבינלאומי בטווח הקצר עלול לעלות ביוקר. קשה לראות כיצד ניתן יהיה להגיע להסכם בר-קיימא, כל עוד איראן והחמאס ימשיכו לחתור תחתיו.

הכותב הוא ראש התוכנית הצבאית במכון למחקרי ביטחון לאומי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ