יהודה בן מאיר | האיום האמיתי להתנחלויות

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מתיישבי יהודה ושומרון חייבים לשאול את עצמם מדוע ההתנחלויות אינן יורדות מעל סדר היום. קשה למצוא היום נושא שמאחד את העולם כולו יותר מההתנגדות להתנחלויות. אי אפשר להסביר את זה בתירוץ השחוק של אנטישמיות, או של "כל העולם נגדנו". גם ידידי ישראל מובהקים - ויש כאלה לא מעטים - שותפים להתנגדות הנחרצת, הכמעט אובססיווית להתנחלויות, שלא לדבר על חלקים גדולים בקרב העם היהודי בארץ ובחו"ל. גם את התנגדותם אי אפשר לפטור בתירוץ השחוק של "שנאה עצמית".

השאלה היא מאין נובעת ההתנגדות העזה הזאת. הרי ראש הממשלה צודק באומרו שההתנחלויות הן לא הסיבה לסכסוך אלא תוצאה שלו. והרי כל בר-דעת שאינו משוחד ואינו נגוע בשנאת ישראל מכיר בכך, שמפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון לא יצר את הסכסוך והוא רחוק מאוד מלהיות הגורם העיקרי להימשכותו. מפעל ההתנחלות הוא תוצאה ישירה של מלחמת ששת הימים, אשר לכל הדעות היתה מלחמת הגנה מוצדקת והרואית שנכפתה על ישראל. ובנוגע להסדר עתידי, ישראל כבר הוכיחה פעמיים, שכאשר היא רוצה היא יודעת לפנות גושי התיישבות שלמים. האם באמת עתיד המזרח התיכון עומד על עוד בית בעלי או עוד שכונה בשילה?

מדור הזירה

ובכל זאת, ההתנגדות להמשך ההתנחלות היא גורפת והלחץ על ישראל בנושא רק יילך ויגבר. אם נכונות הידיעות שלפיהן ראש הממשלה עומד להסכים, למעשה, להקפאה זמנית של ההתנחלויות, הרי שזה משום שהוא השתכנע שאין דבר הגורם כיום נזק לישראל והפוגע במעמדה וביעדיה המדיניים יותר מההתנחלויות.

התשובה לשאלה מדוע אלה הם פני הדברים היא, שההתנגדות העמוקה הזאת אינה מכוונת כנגד עצם ההתיישבות. ההתנגדות להתנחלויות היא תוצאה ישירה של ההפקרות, של תרבות הקריצות והרמאויות, של אווירת הלית דין ולית דיין, השוררות זה עשרות שנים ביהודה ושומרון. גם אם המעשים הללו הם נחלתם של מתי מעט - הם גורמים לכך ששטחי יהודה ושומרון מצטיירים בעולם כולו כמערב פרוע, כמקום שאין בו שלטון חוק, שבו כל דאלים גבר והתושבים הפלסטינים חיים במציאות של התנכלויות, הפחדה וגזל אדמות; מציאות שבה קבוצות קטנות של קיצונים עושות ככל העולה על רוחן ואין פוצה פה ומצפצף.

מדינת ישראל נתפשת כמי שאינה יכולה, או אינה רוצה, להטיל את מרותה על הקיצונים הללו. המאחזים ומקימיהם, על סגנונם המתרברב, המתריס והמקומם, לא מייצגים את מתיישבי יהודה ושומרון, אבל בעיני העולם הם הפנים והדמות של מפעל ההתיישבות והם מוציאים את דיבתו רעה לכל קצווי תבל. גם אלף מסבירים לא יוכלו לתקן את זה.

הסכנה האמיתית למפעל חשוב זה והאיום העיקרי על עתידו הם לא שלום עכשיו ולא ארגוני שמאל אחרים, אלא הימין הקיצוני בדמותם של נשים בירוק או נוער הגבעות ודומיהם. חוסר נכונותה של מדינת ישראל לרסן אותם וחוסר נכונותה של ההתיישבות ביהודה ושומרון להקיא אותם מתוכה מזינים את אש ההתנגדות לכל ההתנחלויות.

ממשלת ישראל צריכה להכריז על הקפאת ההתנחלויות מחוץ לירושלים למשך שנה, ובתקופה זו לעשות אחת ולתמיד סדר ביהודה ושומרון. הדבר הוא בנפשה של ההתיישבות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ