יהודה בן מאיר | אובמה לא נעלם

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

במחנה המתנחלים ותומכיהם בימין שמחה וצהלה: לגבי דידם, בנימין נתניהו ניצח בתחרות הורדת ידיים את הנשיא ברק אובמה, שנאלץ בפסגה המשולשת לסגת מדרישתו להקפאה מוחלטת של ההתנחלויות. הקפאת ההתנחלויות, מאמינים המתנחלים, ירדה מסדר היום, והסכנה של לחץ אמריקאי מבית מדרשו של "ברק חוסיין אובמה" עברה מן העולם.

הנה, הם צוהלים, הוכח שכאשר ישראל עומדת בזקיפות קומה על שלה, גם נשיא ארצות הברית אינו יכול לעמוד מולה. אחד מראשי המתנחלים אף כתב מעל דפי עיתון זה, כי עכשיו ברור ש"אין עקירה של יישובים ואין הגבלה על גידולם".

מדור הזירה

אופוריה זו משקפת קוצר ראות מדיני מדהים. אין בכך משום הפתעה - הימין והשמאל בישראל מאופיינים מאז ומתמיד בקוצר ראות מדיני ובאי-נכונות לראות את המציאות נכוחה. מה שמדאיג יותר הוא, שדברים ברוח דומה יוצאים גם מחוגים המקורבים לראש הממשלה. יש לקוות שהוא עצמו נבון דיו כדי לא להיתפש לאשליה מסוכנת זו.

נכון, ישראל זכתה ביתרון טקטי. זה קרה משתי סיבות: האחת, ניהול נבון של המשא ומתן עם האמריקאים על ידי ראש הממשלה, תוך נכונות להגמיש עמדות וללכת לקראת הנשיא אובמה כברת דרך. השנייה, הצגת עמדות קיצוניות ובלתי מתפשרות על ידי הפלסטינים, אשר כדרכם הצליחו לירות לעצמם ברגל - או בעצם בשתי הרגליים.

ראש הממשלה לא שעה לעצת מקצת משריו, שקראו לו לדחות את דרישת אובמה מכל וכל, אלא אימץ את כלל הברזל של מנחם בגין המנוח, לפיו לא אומרים "לא" לאמריקאים, אלא "כן-אבל". ואילו הפלסטינים לא השכילו להבין שבניגוד להם, מדינות רציניות - לרבות ארה"ב - יודעות את חוכמת הפשרה.

אולם מי שחושב שבכך תמה המערכה ושאפשר להספיד את אובמה טועה טעות מרה. נתוני היסוד של המצב המדיני לא השתנו כלל ועיקר. תלותה של ישראל בארה"ב לא נעלמה, אדרבה, היא גדלה מיום ליום. מן הראוי לזכור שהיום, כבעבר, הדבר היחיד העומד בינינו לבין פתרון כפוי - סכנה אמיתית לישראל - הוא הווטו האמריקאי במועצת הביטחון. היחסים המיוחדים עם ארצות הברית, וההבנות האסטרטגיות בין שתי המדינות חשובים היום לישראל יותר מאי פעם.

גם הדיבורים על החלשת מעמדו של אובמה תלושים מן המציאות. אובמה מתמודד עם אתגרים רבים וקשים במדיניות פנים ובמדיניות חוץ, ובדומה לכל נשיא אחר לאחר כמה חודשי כהונה, האופוריה הראשונית לאחר בחירתו נעלמה, ואחוזי התמיכה בו יורדים. אבל הוא נשיאה של ארצות הברית לעוד שלוש שנים, ואולי אף לעוד שבע שנים - נשיא שנבחר ברוב מרשים ושנהנה מרוב מוצק בשני בתי הקונגרס.

סוגיית ההתנחלויות והמשך הבנייה בהן לא ירדה מסדר היום. רוב העולם הבין כבר שזכות השיבה לפליטים עומדת בסתירה מוחלטת לרעיון של שתי מדינות לשני עמים. רוב העולם, ובכלל זה רוב מניינו ובניינו של העם היהודי, הבין גם שיישובים יהודיים הפזורים לאורכה ולרוחבה של יהודה ושומרון עומדים אף הם בסתירה מוחלטת לפתרון של שתי מדינות לשני עמים - פתרון שאותו אימץ גם בנימין נתניהו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ