יהודה בן מאיר | זחיחות מטרידה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

אזרחי ישראל מוטרדים ומודאגים. דו"ח גולדסטון והחלטות מרושעות נגד ישראל במוסדות האו"ם, הרעה של ממש ביחסים עם טורקיה, המשדרת בטלוויזיה הממלכתית שלה תוכנית אנטישמית, ומעל הכל החתירה הבלתי נלאית של איראן להשגת נשק גרעיני. אכן בעיות לא קלות, אך לישראל יכולת להתגבר עליהן. זחיחות הדעת של ראש הממשלה, היא האמורה להדאיג את אזרחי ישראל.

בנימין נתניהו התחיל את הקדנציה השנייה שלו ברגל ימין. נאום בר אילן היה צעד חשוב בכיוון הנכון, ואמירתו המפורשת בישיבת ממשלה לאחר מכן, כי ישראל מאמצת את פתרון שתי מדינות לשני עמים, חיזקה את אמינותו של ראש הממשלה. נתניהו גם טיפל בצורה זהירה ומושכלת בוויכוח הקשה עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בעניין הקפאת ההתנחלויות, מתוך מידה רבה של גמישות. התקבל הרושם, שנתניהו אכן הפיק לקחים מהקדנציה הראשונה שלו ושיפר את דרכיו.

מדור הזירה

אולם משהו קרה בדרך. נתניהו, כדרכו, התחיל להתלהב מהישגיו. החלה להשתלט עליו זחיחות דעת בשל ההצלחות, ואין סכנה גדולה לישראל יותר מזחיחות הדעת הזאת. סביבת נתניהו החלה לשדר, שהקוסם חזר ובהבל פיו יפתור את כל הבעיות ויכה את אויבי ישראל שוק על ירך. אין טעות גדולה מזאת. נתניהו עוד רחוק מלנצח את אובמה או מלהביס את אויבינו, וישראל עומדת בכל החזיתות לפני אתגרים קשים.

נאום נתניהו באו"ם היה נאום מצוין - במקום ובזמן הנכון. העצרת הכללית של האו"ם אינה מקום שמציגים או מעצבים בו מדיניות פרגמטית. העצרת היא בסך הכל תיאטרון ובמת הסברה ראשונה במעלה. ראש הממשלה, בכשרון הרטורי המפורסם שלו, ניצל את הבמה, ובצדק, להציג את העמדות הצודקות ואת המאבק הצודק של מדינת ישראל. הוא עשה זאת בצורה טובה מאוד.

אולם נאום אינו תחליף למדיניות. אפשר אולי לקבל את פרס נובל לשלום בעבור נאומים טובים, אבל לנווט את הספינה של מדינת ישראל במים הסוערים של המציאות הבינלאומית אי אפשר בנאומים, טובים ככל שיהיו. לשם כך יש לעצב מדיניות חכמה, לנקוט יוזמות ולקבל החלטות קשות.

מצער הוא, שלנתניהו פזילה קשה לימין. רצונו לרצות את הימין הקיצוני במפלגתו ובקואליציה שלו, גם על חשבון האינטרסים האמיתיים של מדינת ישראל, הוא בעוכריו. היה עליו לתפוס בשתי ידיים את החבל שזרק לו הנשיא אובמה בנאומו בעצרת האו"ם, כשדיבר על "צמצום" הבנייה בהתנחלויות ולהודיע שהוא מקפיא למשך שנה את הבנייה ביהודה ושומרון למעט ירושלים, 2,950 יחידות הדיור שאושרו ובנייה ציבורית חיונית.

החלטה כזאת לא היתה פוגעת בשום אינטרס ישראלי והיתה משפרת בלא הכר את מעמדנו הבינלאומי. לו היה ראש הממשלה נוהג כך וקורא למחמוד עבאס לפתוח מיד במשא ומתן על בסיס החלטה זו של ישראל, היתה האחריות להעדר התקדמות בתהליך המדיני מוטלת על הפלסטינים, והמאבק נגד דו"ח גולדסטון היה נראה לגמרי אחרת.

לא מאוחר מדי. יש לקוות שראש הממשלה יתעשת, ובהקדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ