גבי סיבוני | אל תרוצו לאסד

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

קריאתו האחרונה של נשיא סוריה לחידוש השיחות עם ישראל, והצהרתו בדבר מוכנותם של בני עמו לשלום עמה - העלו שוב לסדר היום בישראל את סוגיית חידוש המו"מ עם סוריה. תגובתם של ראש הממשלה, שר הביטחון ונשיא המדינה, שהביעו נכונות להיכנס מיד למו"מ ללא תנאים מוקדמים, מראה עד כמה מצליח בשאר אסד לאחוז את המקל בשני קצותיו.

סוריה חולצה מהבידוד המדיני שבו היתה שרויה שנים ארוכות, רק לאחר שנחשפו השיחות העקיפות בטורקיה בין נציגיה לנציגי ישראל. באמצעותן זכה המשטר הסורי בלגיטימציה בעולם, אף שהוסיף לתפקד כבעל ברית נאמן בגוש הרדיקלי. שיחות אלה העניקו רוח גבית אדירה למשטר המנודה ודומה שטרם מוצה הנזק האסטרטגי שגרמו לישראל. סוריה היתה ונותרה גורם המערער את היציבות האזורית, ויעידו על כך הכוחות האמריקאיים, המתמודדים עם ניסיונותיה לפגוע ביציבות בעיראק.

מדור הזירה

"הישגיו" של אסד בתחום הזה רבים: מעורבותה של סוריה ברצח ראש משלת לבנון רפיק אל-חרירי ידועה; סוריה פועלת לפיתוח נשק כימי להשמדה המונית וניסתה להקים כור ולהשיג יכולת גרעינית צבאית. ארגוני טרור מוצאים בה זה שנים אכסניה נוחה והיא אף מסייעת להם; מעורבותה העמוקה של סוריה בלבנון וחלקה בהעברת אמצעי חימוש מתקדמים לחיזבאללה מעמיקים את האי-יציבות בלבנון, בעוד היא מספקת עורף למעורבות האיראנית המעצימה בה. כל אלה מראים עד כמה עמוקה מעורבותו של אסד בציר הרדיקלי.

יש הגורסים, כי הוצאת סוריה מציר הרשע תשפר את המאזן האסטרטגי הכולל של ישראל. ואולם, יש להקשיב היטב לנשיא הסורי. מבחינתו משמעות השלום עם ישראל היא נסיגה מהגולן מתוך שימור הקשר האסטרטגי שלו עם איראן ועם ציר הרשע. ניסיון העבר מראה, כי המשך ניסיונות ההתקרבות של חלקים בקהילה הבינלאומית ושל גורמים בישראל אינו גורם לו להגמיש את עמדותיו, אלא רק מעודד אותו להאמין כי יוכל ליהנות מכל העולמות.

על מקבלי ההחלטות בישראל לבחון לעומק את האינטרס העליון שלה בהקשר הסורי, תוך נטרול השימוש בשיח אסטרטגי שהיה נכון לפני 30 שנה, אולם עתה אבד עליו הכלח. האויב, שהשלים עם חוסר יכולתו לכבוש את המדינה, בחר בדרך ההתנגדות שעיקרה הניסיון להתיש את אזרחי ישראל בתהליך ארוך טווח. השינוי הזה מוכיח את חוסר הרלוונטיות שבמסירת נכסים תמורת ערובות והסדרים ביטחוניים, מטריות הגנה, פירוז וכיוצא באלה.

דיון על הסכם שלום אמיתי עם סוריה יוכל להתקיים רק לאחר שיתחולל בה שינוי מהותי ועמוק. הרצון לרצות את המשטר בדמשק ולפתוח בשיחות עמו לא יוביל לשינוי כזה. לאסד, שהאינטרס העליון שלו הוא שימור המשטר העלאווי - יש מה להפסיד. דומה שאת המחיר הזה הוא יתקשה לשלם. על ממשלת ישראל להגיע להסכמה אסטרטגית עם הממשל האמריקאי בדבר תנאי היסוד לשיחות שלום עם סוריה. הראשון שבהם צריך להיות היפרדות מהציר ומהאידיאולוגיה הרדיקליים. סוריה, המצויה במשבר כלכלי עמוק ובמצב גיאו-אסטרטגי בעייתי, חייבת לבחור בדרך אחרת לפני שמתחילים בשיחות שלום עמה. כרגע, התנהלותו הזחוחה של אסד מזכירה את מי שגר בבית זכוכית ומיידה אבנים לכל עבר.

ד"ר סיבוני הוא ראש תוכנית המחקר הצבאי במכון למחקרי ביטחון לאומי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ