יהודה בן מאיר | על הזכות להשתמש בכוח

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

תגובתם הנחרצת והחד-משמעית של ראש הממשלה והרמטכ"ל להצגה המבישה והמבזה של קומץ חיילים מופקרים בגדוד שמשון וגדוד נחשון ראויה להערכה רבה. הדברים שלהם מדברים בעד עצמם, ואין צורך להוסיף עליהם. התגובה המהירה של צה"ל ומפקדיו, וצעדי הענישה שהוטלו על החיילים הסוררים, היו גם הם במקומם.

אולם האמת היא שההפגנה הפוליטית והמבוימת של קומץ חיילים אינה העניין המרכזי. העניין החשוב באמת הוא ההבנה מהו תפקידו וייעודו של הצבא במדינה דמוקרטית מתוקנת. וכאן אנו עדים לניסיון מכוון וזדוני לסלף ולעוות את ההבנה הזאת. הסכנה האמיתית טמונה בתפישה האווילית והשקרית שאנשי הימין הקיצוני מנסים בתחכום ובעורמה לשווק לציבור, לפיה תפקידו וייעודו של צה"ל הוא אך ורק להגן על המדינה מפני אויבים מבחוץ, ואסור לו למלא אף משימה אחרת.

מדור הזירה

הצבא הוא "צבא הגנה לישראל", אומרים האנשים הללו, ואסור לצה"ל לטפל באזרחים ישראלים - זה תפקידה הבלעדי של המשטרה. מדובר ברעיון קליט מאוד, שיכול להישמע משכנע, שהרי ברור כי עיקר תפקידו של צה"ל הוא אכן להגן על המדינה מפני אויביה. אולם לאמיתו של דבר מדובר ברעיון חסר שחר המנוגד ליסודות המדינה הדמוקרטית המודרנית.

הכלל הראשון של כל מדינה דמוקרטית הוא שהצבא הוא זרועה הארוכה של הממשלה הנבחרת, וייעודו לבצע כל משימה חוקית המוכתבת לו על ידי הדרג המדיני. כך נהוג מאז ומעולם בכל מדינה דמוקרטית מתוקנת. רוממות הדמוקרטיה בגרונם של אנשי הימין הקיצוני, אך מטרתם האמיתית היא לכפות בכוח את דעת המיעוט על הרוב.

בצפון אירלנד - שטח בריטי ריבוני - לא המשטרה היתה אחראית לשמירה על הסדר הציבורי, אלא הצבא הבריטי, אשר גם לא היסס לפתוח באש על אזרחים בריטים. חיילי ארה"ב לא פעלו רק בשדות הקרב של קוריאה, וייטנאם, עיראק או אפגיסטאן. הנשיא דווייט אייזנהאואר שלח את הצנחנים לליטל רוק ארקנסו כדי לאכוף בכוח החלטה של בית משפט פדרלי ולאפשר לילדים שחורים ללכת לבית ספר של לבנים. בימי מלחמת וייטנאם, חיילים השליטו סדר באוניברסיטאות האמריקאיות, בעת ההפגנות האלימות נגד המלחמה. ברחובות לוס אנג'לס פעלו כוחות צבא בזמן התפרעויות השחורים, וברחובות ניו אורלינס לאחר אסון קתרינה ירו חיילים באש חיה על בוזזים. בכל המקרים הללו הצבא פעל נגד אזרחים.

יסוד לקיומה של כל מדינה הוא המונופול על השימוש בכוח, על מנת לממש את הריבונות והרצון של העם. המונופול ממומש על ידי הממשלה הנבחרת, וזאת באמצעות הכוחות המזוינים - המשטרה והצבא - הסרים למרותה. אין צורך להזדקק לטיעון, הנכון כשלעצמו, שבשטחי יהודה ושומרון הצבא הוא הריבון, וממילא הוא גם המשטרה וגם הצבא. אם הכנסת תחליט מחר שהאינטרס הלאומי מחייב את פינוי רמת אביב, יש לממשלה כל התוקף החוקי והמוסרי להפעיל את צה"ל לצורך כך. לא הרבנים, אלא רק בית המשפט העליון יכול להחליט שהחלטת כנסת או חוק כלשהו הם בלתי חוקיים בעליל. לשמחתנו, בצה"ל קיים פיקוד בכיר חכם, ערכי, מוסרי וממושמע, היודע והאומר בבירור שצה"ל אינו בוחר את משימותיו אלא ממלא בנאמנות כל משימה חוקית המוטלת עליו על ידי הדרג המדיני.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ