יהודה בן מאיר | החלטה אמיצה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

החלטתו של שר הביטחון להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר המיוחד עם צה"ל היא החלטה ראויה, אשר היתה צריכה להתקבל כבר מזמן. הצעד האמיץ שנקט אהוד ברק, בגיבויו המלא של ראש הממשלה, שיגר מסר חד וברור הן לחברה הישראלית והן לציבור הציוני-הדתי - ציבור שאני גאה להימנות עמו. לחברה הישראלית אומר המסר הזה, שהמדינה החליטה להפסיק להשלים, להתפשר ולהתרפס לפני הקיצוניות הדתית-לאומנית ולהציב קו אדום בכל הקשור לסירוב לשרת בצה"ל. לציבור הציוני-הדתי משגר המסר את התביעה להפסיק לפסוח על שתי הסעיפים ולהחליט מה יחסו האמיתי למדינת ישראל ולמוסדותיה.

הטענה הנלעגת, שלפיה פעל שר הביטחון ממניעים פוליטיים, מופרכת מיסודה, שהרי השר לא פעל מיוזמתו, אלא על יסוד המלצה מפורשת וחד-משמעית של אלוף פיקוד המרכז והרמטכ"ל. האם גם רב אלוף גבי אשכנזי והאלוף אבי מזרחי רצו למצוא חן בעיני המורדים בעבודה? האם יש אמת בדבריו של הרב מלמד, אשר האשים את צמרת הצבא בסיאוב ובשחיתות פוליטיים, משום שהם העזו למלא את המשימה שהוטלה עליהם על ידי הממשלה הנבחרת של מדינת ישראל על פי החלטת הכנסת?

מדור הזירה

מוסד חינוכי כלשהו, אשר האדם העומד בראשו ומהווה סמכות רוחנית וחינוכית שלו, מטיף ומסית בגלוי לסרבנות, אינו יכול לבקש ליהנות מהסדר מיוחד עם הצבא. אי אפשר לדרוש מצה"ל שייתן הקלות ותנאים מיוחדים לחניכי מוסד חינוכי, אשר ראשו נותן גיבוי - גם אם לאחר מעשה - לחיילים שקיימו הפגנה פוליטית בוטה בתוך הצבא, מתוך קריאת תיגר על מפקדיהם.

חיילים שהתחנכו על ברכי השקפת עולמו של הרב מלמד, שאינו מכיר במרות המדינה ומאמין שהחלטות המוסדות הדמוקרטיים כפופות לדעת רבנים - נושאים בקרבם זרע פורענות אשר עלול לערער את יסודות המשמעת ויכולת הפעולה של צה"ל. יש להניח שחיילים אלה יהיו לוחמים מעולים מול האויב - ואויבים לא חסרים לנו - אבל ביום פקודה הם עלולים להוות איום אסטרטגי על אחדות צה"ל וממילא גם על עתידה של מדינת ישראל.

רוב מניינה ובניינה של הציונות הדתית אינו שותף לעמדותיו ולדרכו של הרב מלמד. נאמנותו של הציבור הדתי-לאומי, ברובו הגדול, למדינת ישראל איננה נאמנות על תנאי. רובו המכריע מכיר בכורח לכבד את הכרעת העם בכל סוגיה ציבורית, גם אם היא מנוגדת בתכלית להשקפתו, ובכך שאופיה הדמוקרטי של המדינה הוא הבסיס היחיד לשמירה על קיומה ועל אחדות העם.

אסור לשר הביטחון ולראש הממשלה להיבהל מאיומיהם של ראשי ישיבות ההסדר. זהו איום סרק. הם יכולים לסגור את ישיבות ההסדר, אבל הם לא יצליחו למנוע מרובו המכריע של הנוער הציוני-דתי הנפלא לשרת בצה"ל - אם לא בישיבות ההסדר אז במכינות הקדם צבאיות ובישיבות שיקומו במקום ישיבות ההסדר.

לפני מנהיגי המדינה היום עומדת אותה הכרעה גורלית, אשר עמדה לפני בן-גוריון בראשית ימי המדינה. הוא ידע לפעול בנחרצות וללא פשרות, כדי להבטיח שצה"ל וכל חייליו ומפקדיו יהיו נתונים למרותה הבלעדית של הממשלה הנבחרת. די להתבונן בשפיכות הדמים הנוראה ובאנרכיה השלטונית אצל הפלסטינים, כדי להבין כמה אנו חייבים לו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ